Ruslands Fodboldforbund (RUF) er gået til den højeste sportsinstans i håbet om at få omstødt beslutningerne om, at Ruslands landshold og russiske klubber er udelukket fra al international fodbold.
Tirsdag skriver Den Internationale Sportsdomstol (CAS) på sin hjemmeside, at sportsdomstolen har modtaget to appeller fra Rusland.
Russernes ene appelsag er rettet mod Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), der har udelukket russernes landshold fra at kunne spille VM-playoffkampe i slutningen af marts.
Den anden appelsag er rettet mod Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa), der har udelukket russiske hold fra internationale klubturneringer. Det har ramt Spartak Moskva, der på torsdag skulle have spillet ottendedelsfinale mod RB Leipzig i Europa League.
De to store fodboldforbund har udelukket Rusland som følge af landets invasion af Ukraine. Ifølge RUF er der dog ikke juridisk belæg for udelukkelsen.
Selv om det er Fifa og Uefa, der har besluttet at udelukke Rusland fra international fodbold, opremser CAS også en række nationale fodboldforbund, som russernes appelsag også inkluderer. I appelsagen mod Uefa har russerne blandt andet inkluderet Dansk Boldspil-Union.
DBU meddelte i sidste uge – inden Fifa og Uefa udelukkede Rusland – at forbundet nægter at spille landskampe mod Rusland. Danmarks fodboldkvinder skal møde Rusland til efteråret.
RUF ønsker også, at Fifas og Uefas udelukkelse suspenderes, mens sagen hos CAS pågår. I så fald vil både landsholdet og Spartak Moskva kunne spille internationale kampe minimum frem til CAS’ afgørelse.
CAS forventer at kunne komme med mere nyt om appelsagens proces “i løbet af få dage”.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
