Jannik Vestergaard står over for en afgørende sommer.
Han sluttede Premier League-sæsonen med at være helt ude i kulden hos Leicester og cheftræner Ruud van Nistelrooy.
Efter nedrykningen har der været massive rygter om et trænerskifte hos klubben, men faktum er, at Ruud van Nistelrooy stadig er cheftræner.
Dermed kan Vestergaard godt ligne en mand på vej videre, og tilbage i april sagde Per Frimann til Viaplay, at han så FC København som et godt emne for ham.
Den køber medekspert Martin Jørgensen dog ikke ind på. Det skyldes Vestergaards sportslige ambitioner samt landsholdsdrømmene.
– Hvor er han? Hvad vil han? Synes han stadig, at han er for god til at spille i Superligaen? Det er ikke for at nedgøre FCK eller andre klubber i Danmark, men niveauet er bare ikke så højt, som det er i Premier League, Bundesligaen, Serie A og La Liga, siger Martin Jørgensen til Viaplay Sport News og fortsætter:
– Det afhænger lidt af ham selv, for det er en svær øvelse at komme hjem og spille i Danmark og stadig gøre det så godt, at du kan være med på det danske landshold, som ikke er overrendt af Superliga-spillere.
– Hvor er han i sin karriere? Hvad har han lyst til? Brænder det stadig i maven, som det gjorde for fem år siden? Så synes jeg ikke, at FCK er et oplagt valg til ham. Så har han et par gode år ude endnu. Men vi havde en kollega engang, som hed Jesper Grønkjær, som viste, at man godt kan spille i FCK og stadig være med på landsholdet, fastslår Jørgensen.
Han er overbevist om, at Jannik Vestergaards konkurrencegen stadig er intakt, selv om alderen siger 33.
Jannik Vestergaard er i øjeblikket samlet med det danske landshold forud for de to testkampe, men hans nuværende situation, hvor han ikke spiller i Leicester, er uholdbar for landsholdet fremover, mener Jørgensen, som er overbevist om, at Vestergaard er den, der er mest ærgerlig over situationen.
Begynder han omvendt at spille fast igen for Leicester, som man må formode bliver et tophold i Championship, så kan den situation omvendt godt være holdbar, lyder analysen.
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Supercomputer: Her er VM-finalen
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
OPTAKT