Mohamed Salah øjner trofæ mod holdkammeraten

Liverpool-angriberne Mohamed Salah og Sadio Mané møder søndag hinanden i Africa Cup of Nations-finalen.



Senegal, der aldrig har løftet trofæet ved Africa Cup of Nations, og de syvdobbelte mestre fra Egypten tørner søndag klokken 20 dansk tid sammen i den afrikanske turnerings finale.

Det bliver samtidig et møde mellem klubkammeraterne fra Liverpool egyptiske Mohamed Salah og senegalesiske Sadio Mané.

Mohamed Salah har ikke været med til at vinde Africa Cup of Nations. Han håber, at det kommer til at ske på Olembe Stadium i Camerouns hovedstad, Yaoundé, søndag.

– Jeg vandt Champions League, hvilket var en fantastisk følelse, og jeg vandt Premier League med min klub efter 30 år. Jeg vandt i Schweiz (med FC Basel, red.), jeg har vundet overalt, og jeg vil også gerne opleve følelsen af at vinde det første trofæ med mit land, siger han på et pressemøde forud for finalen.

Med en placering som nummer 20 er Senegal det højest rangerede afrikanske land på Fifas verdensrangliste. Og senegaleserne er under et stort pres for at vinde deres første Africa Cup of Nations-trofæ.

Senegal tabte finalen til Algeriet for to et halvt år siden.

Også i 2002 tabte Senegal i finalen. Det skete på straffesparkskonkurrence mod Cameroun, da Senegals nuværende træner, Aliou Cissé, var anfører for landsholdet.

– Alt det ligger i fortiden, siger Aliou Cissé.

– Vi har et andet hold, som er endnu bedre end det i 2002 og det i 2019.

– Vi vil forsøge at sikre, at vi ikke laver de samme fejl som i de to andre finaler, og vi er meget spændte på at få chancen for at lægge fortiden bag os, siger landsholdstræneren.

Aliou Cissé mener, at der op til finalen er blevet lagt for meget vægt på mødet mellem Sadio Mané og Mohamed Salah.

– De er to fantastisk afrikanske spillere, så selvfølgelig vil der være en sammenligning, siger han.

– Vi forsøger at bygge vores hold op omkring vores bedste spillere, og Sadio Mané er en af dem.

– Vi er nødt til at få det bedste ud af ham og også forsøge at mindske Salahs manøvrerum, tilføjer han.

På et pressemøde fredag udtrykte Liverpool-manager Jürgen Klopp glæde over, at hans angrebsduo var nået i finalen.

– Det er en fantastisk præstation af dem begge. Indtil videre har det været en ekstremt vellykket turnering for vores drenge. Det bliver spændende, sagde han.

/ritzau/AFP







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Thomas Frank scorer sommerjob

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Transferfri stjerne i København

Dansk klub henter Nicolai Larsen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Aarhus eksploderer – vi er mestre!

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Stort medie hylder AGF-profil

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Født i Danmark og på vej til VM

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’