Landsholdsmålmand Kasper Schmeichel er taknemmelig for den opbakning, det danske fodboldlandshold får til hjemmekampene i Parken.
For selv om der efter 13 udsolgte hjemmekampe i træk stadig er billetter til salg til lørdagens testkamp mod Schweiz, er der langt flere tilskuere, end da Schmeichel indledte sin landsholdskarriere.
Fredag eftermiddag oplyser Dansk Boldspil-Union (DBU) til Ritzau, at der er solgt cirka 30.300 billetter til mødet med Schweiz. Der er plads til cirka 36.000.
– Over 30.000 solgte billetter til en testkamp er stadig meget, meget fint. Lad os se, om der ikke kommer endnu flere. Vi nyder altid den opbakning, der er.
– Vi er taknemmelige, specielt dem af os der har oplevet, dengang der var lukket på de øverste rækker. Når vi kan få over 30.000 tilskuere, så er vi taknemmelige for det, siger Kasper Schmeichel, der lørdag spiller sin landskamp nummer 100.
11.479 personer havde gjort sig den umage at møde op, da Schmeichel i 2013 spillede sin første hjemmekamp i Parken. Der stod endda VM-kvalifikationspoint på spil, men landsholdets popularitet var nær et lavpunkt.
– Der er sket rigtig meget på de 11 år, når vi nu kan have udsolgt til testkampe. Da vi havde 11.500 tilskuere til hjemmekampe, skulle vi kigge indad og finde ud af, hvordan vi kunne overføre følelsen og stoltheden af at spille for landsholdet til fansene. Det er gået over alle forhåbninger og forventninger.
– Vi, som var med dengang, ved, at vi ikke må tage støtten for givet, og det skal vi have de unge spillere til at forstå. Det sker ikke af sig selv, at folk bruger tid og penge på at støtte os, siger Schmeichel.
På tirsdag skal Danmark møde Færøerne på Brøndby Stadion. Fredag er der solgt 16.000 billetter, hvilket svarer til cirka 60 procent af kapaciteten.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
MEDIE