Simon Kjær har tænkt over saudiarabisk skifte

Simon Kjær ser Italien som sit hjem og har derfor ikke et stort behov for at forlade støvlelandet. Men den danske landsholdskaptajn erkendte i dag, at han har gjort sig tanker om et skifte til lande som Saudi-Arabien og Qatar. Prioriteten er dog at fortsætte i AC Milan.



HELSINGØR (Tipsbladet): Mange aldrende verdensstjerner har i de senere år valgt at skifte europæisk topfodbold ud med en gigantisk kontrakt i lande som Saudi-Arabien og Qatar. 

Vi har endnu ikke set en dansk spiller foretage et sådant skifte, men Simon Kjær vil ikke lægge skjul på, at han har tænkt tanken. Det slog den danske landsholdskaptajn fast, da han torsdag mødte pressen på Hotel Marienlyst i Helsingør. 

Her blev Simon Kjær spurgt direkte, om han har gjort sig tanker om at tage til Saudi-Arabien eller Qatar.

– Jeg ville lyve, hvis jeg sagde nej. Selvfølgelig har jeg gjort det. Jeg har også afvist det tidligere, og det har jeg gjort af mange årsager. Først og fremmest har jeg gjort det, fordi den klub, jeg er i nu (AC Milan, red.), er der, hvor jeg altid vil være. Det er der, jeg har det godt. Det har været en fed rejse fodboldmæssigt.

Mine børn forstår dansk, men de snakker lidt gebrokkent. De snakker lidt ligesom i ‘The Julekalender’.

Simon Kjær
Anfører, Danmark

– Jeg har også et dejligt liv i Milano. Min kone og mine børn har det godt. Det er vel det sted, vi kan kalde hjem for os. Vi har altid flyttet meget, og vi har altid været meget rundt. Så det er vel det sted, vi har fundet mest tryghed.

Simon Kjær, der fylder 35 år i næste uge, blev efterfølgende spurgt, om det trækker i ham at flytte hjem til Danmark. 

– Jeg har en kone, der er svensk, så at komme hjem til Danmark er ikke at komme hjem for min kone. For min kone er Sverige hjemme, men det er det ikke for mig. Vi har flyttet meget, så jeg vil tro, at hjem for os nu er Italien. Det er det sted, hvor vi har haft den længste periode.

– Mine børn forstår dansk, men de snakker lidt gebrokkent. De snakker lidt ligesom i ‘The Julekalender’. Men de forstår alt dansk og kan også noget gebrokkent dansk. Og det er det samme med svensk. Deres hovedsprog er engelsk. De har altid gået i engelsk børnehave, engelsk skole og de der ting. Så hjem for mig, det er nok der (Italien, red.) lige nu. Så der er mange overvejelser om, hvad der er hjem. Og der kan ske mange ting. 

Med 130 kampe for Danmark er den spiller, der har spillet flest landskampe af alle danske spillere nogensinde. 

På lørdag kan Simon Kjær få kamp nummer 131, når Danmark møder Schweiz i en testkamp i Parken. 



‘Hans FCK-skifte gør stadig ufatteligt ondt’  

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

– Han er fuldstændig vanvittig

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Antonsens drøm slukket

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

I chok over Nicolai Poulsen

Aldrig nogensinde FCK

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

– Når jeg var alene, græd jeg

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Brøndby takker nej til to spillere

Overraskende nyt om Lukas Engel

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

DBU hylder Hareide

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død

Han er IKKE i spil

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk