Simon Kjær har tænkt over saudiarabisk skifte

Simon Kjær ser Italien som sit hjem og har derfor ikke et stort behov for at forlade støvlelandet. Men den danske landsholdskaptajn erkendte i dag, at han har gjort sig tanker om et skifte til lande som Saudi-Arabien og Qatar. Prioriteten er dog at fortsætte i AC Milan.



HELSINGØR (Tipsbladet): Mange aldrende verdensstjerner har i de senere år valgt at skifte europæisk topfodbold ud med en gigantisk kontrakt i lande som Saudi-Arabien og Qatar. 

Vi har endnu ikke set en dansk spiller foretage et sådant skifte, men Simon Kjær vil ikke lægge skjul på, at han har tænkt tanken. Det slog den danske landsholdskaptajn fast, da han torsdag mødte pressen på Hotel Marienlyst i Helsingør. 

Her blev Simon Kjær spurgt direkte, om han har gjort sig tanker om at tage til Saudi-Arabien eller Qatar.

– Jeg ville lyve, hvis jeg sagde nej. Selvfølgelig har jeg gjort det. Jeg har også afvist det tidligere, og det har jeg gjort af mange årsager. Først og fremmest har jeg gjort det, fordi den klub, jeg er i nu (AC Milan, red.), er der, hvor jeg altid vil være. Det er der, jeg har det godt. Det har været en fed rejse fodboldmæssigt.

Mine børn forstår dansk, men de snakker lidt gebrokkent. De snakker lidt ligesom i ‘The Julekalender’.

Simon Kjær
Anfører, Danmark

– Jeg har også et dejligt liv i Milano. Min kone og mine børn har det godt. Det er vel det sted, vi kan kalde hjem for os. Vi har altid flyttet meget, og vi har altid været meget rundt. Så det er vel det sted, vi har fundet mest tryghed.

Simon Kjær, der fylder 35 år i næste uge, blev efterfølgende spurgt, om det trækker i ham at flytte hjem til Danmark. 

– Jeg har en kone, der er svensk, så at komme hjem til Danmark er ikke at komme hjem for min kone. For min kone er Sverige hjemme, men det er det ikke for mig. Vi har flyttet meget, så jeg vil tro, at hjem for os nu er Italien. Det er det sted, hvor vi har haft den længste periode.

– Mine børn forstår dansk, men de snakker lidt gebrokkent. De snakker lidt ligesom i ‘The Julekalender’. Men de forstår alt dansk og kan også noget gebrokkent dansk. Og det er det samme med svensk. Deres hovedsprog er engelsk. De har altid gået i engelsk børnehave, engelsk skole og de der ting. Så hjem for mig, det er nok der (Italien, red.) lige nu. Så der er mange overvejelser om, hvad der er hjem. Og der kan ske mange ting. 

Med 130 kampe for Danmark er den spiller, der har spillet flest landskampe af alle danske spillere nogensinde. 

På lørdag kan Simon Kjær få kamp nummer 131, når Danmark møder Schweiz i en testkamp i Parken. 





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Hylder Manchester United-stjerne

De 10 største handler i vinterens transfervindue

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

AGF og OB var enige om at spille søndag



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Medier fælder hård dom

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

– Han virker frustreret!

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

Brian Riemer på plads til topkamp

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Brøndby IF – Randers FC

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Officielt: Her spilles AGF-OB

De vil have Martin Braithwaite



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Tottenham boykotter Viaplay

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Spændende OB-nyhed

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Tror på overraskelse i startopstilling

Han kan blive den næste store profil!

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Fælder bekymrende dom efter chok

– Priserne er eksploderet

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf