Simon Kjær har tænkt over saudiarabisk skifte

Simon Kjær ser Italien som sit hjem og har derfor ikke et stort behov for at forlade støvlelandet. Men den danske landsholdskaptajn erkendte i dag, at han har gjort sig tanker om et skifte til lande som Saudi-Arabien og Qatar. Prioriteten er dog at fortsætte i AC Milan.



HELSINGØR (Tipsbladet): Mange aldrende verdensstjerner har i de senere år valgt at skifte europæisk topfodbold ud med en gigantisk kontrakt i lande som Saudi-Arabien og Qatar. 

Vi har endnu ikke set en dansk spiller foretage et sådant skifte, men Simon Kjær vil ikke lægge skjul på, at han har tænkt tanken. Det slog den danske landsholdskaptajn fast, da han torsdag mødte pressen på Hotel Marienlyst i Helsingør. 

Her blev Simon Kjær spurgt direkte, om han har gjort sig tanker om at tage til Saudi-Arabien eller Qatar.

– Jeg ville lyve, hvis jeg sagde nej. Selvfølgelig har jeg gjort det. Jeg har også afvist det tidligere, og det har jeg gjort af mange årsager. Først og fremmest har jeg gjort det, fordi den klub, jeg er i nu (AC Milan, red.), er der, hvor jeg altid vil være. Det er der, jeg har det godt. Det har været en fed rejse fodboldmæssigt.

Mine børn forstår dansk, men de snakker lidt gebrokkent. De snakker lidt ligesom i ‘The Julekalender’.

Simon Kjær
Anfører, Danmark

– Jeg har også et dejligt liv i Milano. Min kone og mine børn har det godt. Det er vel det sted, vi kan kalde hjem for os. Vi har altid flyttet meget, og vi har altid været meget rundt. Så det er vel det sted, vi har fundet mest tryghed.

Simon Kjær, der fylder 35 år i næste uge, blev efterfølgende spurgt, om det trækker i ham at flytte hjem til Danmark. 

– Jeg har en kone, der er svensk, så at komme hjem til Danmark er ikke at komme hjem for min kone. For min kone er Sverige hjemme, men det er det ikke for mig. Vi har flyttet meget, så jeg vil tro, at hjem for os nu er Italien. Det er det sted, hvor vi har haft den længste periode.

– Mine børn forstår dansk, men de snakker lidt gebrokkent. De snakker lidt ligesom i ‘The Julekalender’. Men de forstår alt dansk og kan også noget gebrokkent dansk. Og det er det samme med svensk. Deres hovedsprog er engelsk. De har altid gået i engelsk børnehave, engelsk skole og de der ting. Så hjem for mig, det er nok der (Italien, red.) lige nu. Så der er mange overvejelser om, hvad der er hjem. Og der kan ske mange ting. 

Med 130 kampe for Danmark er den spiller, der har spillet flest landskampe af alle danske spillere nogensinde. 

På lørdag kan Simon Kjær få kamp nummer 131, når Danmark møder Schweiz i en testkamp i Parken. 







LIVE

TransferLIVE: Medie: Frank kan glemme det

Til lægetjek i Superliga-klub

Forlader AGF – lægetjek booket

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Klart svar om Tonni Adamsen

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Disse to er på vej væk fra Superliga-klub

Zorniger med klar besked til Brøndby

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Det kan ske mandag i FC København

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?

Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Millioner på lommen – men vil de bruge dem?

Under i Udine

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’