Simon Kjær har tænkt over saudiarabisk skifte

Simon Kjær ser Italien som sit hjem og har derfor ikke et stort behov for at forlade støvlelandet. Men den danske landsholdskaptajn erkendte i dag, at han har gjort sig tanker om et skifte til lande som Saudi-Arabien og Qatar. Prioriteten er dog at fortsætte i AC Milan.



HELSINGØR (Tipsbladet): Mange aldrende verdensstjerner har i de senere år valgt at skifte europæisk topfodbold ud med en gigantisk kontrakt i lande som Saudi-Arabien og Qatar. 

Vi har endnu ikke set en dansk spiller foretage et sådant skifte, men Simon Kjær vil ikke lægge skjul på, at han har tænkt tanken. Det slog den danske landsholdskaptajn fast, da han torsdag mødte pressen på Hotel Marienlyst i Helsingør. 

Her blev Simon Kjær spurgt direkte, om han har gjort sig tanker om at tage til Saudi-Arabien eller Qatar.

– Jeg ville lyve, hvis jeg sagde nej. Selvfølgelig har jeg gjort det. Jeg har også afvist det tidligere, og det har jeg gjort af mange årsager. Først og fremmest har jeg gjort det, fordi den klub, jeg er i nu (AC Milan, red.), er der, hvor jeg altid vil være. Det er der, jeg har det godt. Det har været en fed rejse fodboldmæssigt.

Mine børn forstår dansk, men de snakker lidt gebrokkent. De snakker lidt ligesom i ‘The Julekalender’.

Simon Kjær
Anfører, Danmark

– Jeg har også et dejligt liv i Milano. Min kone og mine børn har det godt. Det er vel det sted, vi kan kalde hjem for os. Vi har altid flyttet meget, og vi har altid været meget rundt. Så det er vel det sted, vi har fundet mest tryghed.

Simon Kjær, der fylder 35 år i næste uge, blev efterfølgende spurgt, om det trækker i ham at flytte hjem til Danmark. 

– Jeg har en kone, der er svensk, så at komme hjem til Danmark er ikke at komme hjem for min kone. For min kone er Sverige hjemme, men det er det ikke for mig. Vi har flyttet meget, så jeg vil tro, at hjem for os nu er Italien. Det er det sted, hvor vi har haft den længste periode.

– Mine børn forstår dansk, men de snakker lidt gebrokkent. De snakker lidt ligesom i ‘The Julekalender’. Men de forstår alt dansk og kan også noget gebrokkent dansk. Og det er det samme med svensk. Deres hovedsprog er engelsk. De har altid gået i engelsk børnehave, engelsk skole og de der ting. Så hjem for mig, det er nok der (Italien, red.) lige nu. Så der er mange overvejelser om, hvad der er hjem. Og der kan ske mange ting. 

Med 130 kampe for Danmark er den spiller, der har spillet flest landskampe af alle danske spillere nogensinde. 

På lørdag kan Simon Kjær få kamp nummer 131, når Danmark møder Schweiz i en testkamp i Parken. 







LIVE

LIVE: Messi køber klub

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

– Han vinder Ballon d’Or!

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Brøndby IF – Sønderjyske

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Helt vild med Brøndby-profil

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

‘Så er Clement Bischoff færdig’

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Fremhæver stort Brøndby-talent

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Brøndby er de dårligste i Europa

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Langer ud efter Peter Sørensen

Storroser dansk super-talent

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Arsenal – Sporting CP

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens