Landstræner Brian Riemer må se bort fra sin foretrukne venstreback, skadede Joakim Mæhle, når Danmark lørdag og tirsdag jagter direkte kvalifikation til næste års VM-slutrunde i Nordamerika.
Landstræneren indikerer, at Patrick Dorgu får chancen mod både Belarus og Skotland, og han håber, at Dorgu med stærke præstationer kan gøre ham mere i tvivl, når han fremover skal besætte pladsen i venstre forsvarsside.
– Nu får Dorgu chancen. Han er en anderledes type, og offensivt er han en fantastisk spiller at have på venstre back. Han har stadigvæk udviklingsområder, det ved både han og vi, men han er også stadigvæk ung.
– Han er helt klar til at spille de her landskampe, for han spiller kamp næsten hver uge for Manchester United, hvor han møder de bedste spillere i verden. Så derfor er jeg ikke i tvivl om, at han er klar.
– Han skal ind og vise, at han kan føre de lovende takter ud i nogle gode præstationer for landsholdet, og det glæder jeg mig til at se, siger Brian Riemer.
Han klandrer sig selv for ikke at have benyttet sig mere af Dorgu i løbet af sit første år som dansk landstræner.
21-årige Dorgu startede i marts inde i Nations League-udekampen mod Portugal, da Mæhle blev hjemme ved sin højgravide kone. Derudover er det kun blevet til starter mod upåagtede Litauen og lørdagens modstander, Belarus, under Riemer.
– Ingen er i tvivl om Patrick Dorgus kvaliteter. Han har fortjent mere, end jeg har givet ham, hvis jeg skal være helt ærlig.
– På baggrund af hans meritter kunne han godt have fået mere spilletid af mig. Det sjove er, at han lige nu spiller mindre på klubplan, end han har gjort i det seneste år, hvor jeg har været landstræner, siger Riemer.
Han håber, at Dorgu brillerer og spiller sig ind i varmen på samme måde, som Victor Froholdt har gjort.
– Alle spillere kan rokke ved min opfattelse. Dorgu er i tæt konkurrence med Joakim Mæhle, og forskellen på dem er lille. Nogle gange mener jeg, at den ene kamp passer bedre til den ene end til den anden. Forhåbentlig gør Patrick det godt i de kommende kampe, så jeg er endnu mere i tvivl fremover.
– Det var også sådan, Victor Froholdt kom til at spille fast. Han bragte mig i tvivl med gode præstationer, og sådan skal det være. Jeg elsker ved fodbold, at intet er selvskrevet.
– Ingen kommer på, fordi de er ældre eller har gjort det godt før i tiden. Patrick skal bruge de her to kampe til at bringe sig selv i en position, hvor han gør mine fremtidige valg sværere, siger Riemer.
Han bemærker, at Dorgu er vant til at spille wingback for Manchester United ved siden af en kæde med tre centrale forsvarsspillere. På landsholdet er der kun to midtstoppere, og det stiller større krav til Dorgus defensive evner.
I løbet af sine ti første landskampe har Dorgu scoret to gange, men den aggressive hurtigløber har også gjort sig uheldigt bemærket ved at begå straffespark mod både Schweiz og Portugal.
Riemer er sikker på, at den uheldige tendens bliver pillet ud af hans spil med tiden.
– Han har alt. Han har en fysik, der ikke kan blive bedre. Han løber vanvittigt hurtigt, man kan ikke skubbe ham væk, og han er aggressiv i sit spil. Han har hele pakken.
– Men han er en ung mand, der i forhold til Joakim Mæhle ikke har stået i så mange afgørende situationer, og den erfaring er han helt naturligt ved at opbygge i øjeblikket, siger Riemer.
Den potentielle landsholdsdebutant Nikolas Nartey er udtaget som gardering på venstre back.
Opgøret mellem Danmark og Belarus begynder klokken 20.45.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED