Til sommer går det løs med EM i Tyskland, men allerede i næste uge sparkes en stor slutrunde i gang.
Den 34. udgave af Africa Cup of Nations skal denne gang afvikles i Elfenbenskysten, og det bliver en slutrunde, hvor flere spillere fra dansk fodbold kæmper med om at blive afrikansk mester.
Særligt en spiller fra Silkeborg IF kan komme til at spille en prominent rolle. Sådan lyder det fra journalist Buster Kirchner, der har speciale i Afrika og skal ned for at dække slutrunden i Elfenbenskysten.
– Jeg vil gerne pege på Lubambo Musonda fra Zambia. Han er anfører for det zambiske landshold og han kommer til at være rigtigt meget i fokus. Zambia er også havnet i en pulje, hvor de har en ret god chance for at gå videre, med Tanzania, DR Congo og Marokko, siger Buster Kirchner.
Den anden Superliga-spiller, der kan få en stor slutrunde, er FC Københavns Elias Achouri.
– Jeg synes, at Achouri er vildt spændende, også med det han leverer i FCK. Tunesien er havnet i en overkommelig pulje (med Sydafrika, Mali og Namibia, red.), og det er en af de nationer, som man sagtens kan se komme helt frem til semifinalerne.
– De står og skal nytænke, hvad der skal ske rent offensivt, og der kan jeg da sagtens se, at Achouri er løsningen på generationsskiftet, der skal ske der, lyder det fra Buster Kirchner.
Den 19-årige Franculino er udtaget for Guinea-Bissau, men FC Midtjylland-kometen får næppe en stor slutrunde, idet miniputnationen er endt i en svær gruppe, der inkluderer Nigeria og værtsnationen Elfenbenskysten.
– Det, han har vist sådan lidt sporadisk i FC Midtjylland, har jo været mega spændende. Men jeg vil blive overrasket, hvis Franculino går ind og brager en masse mål ind og leverer en pragt-slutrunde, siger Buster Kirchner.
Hamza Barry fra Vejle Boldklub og Alasana Manneh fra OB forventes at være en del af Gambias trup, men ifølge Buster Kirchner får de to midtbanespillere næppe hovedroller til slutrunden.
– Gambia får det svært. De er en af de mindste nationer, der er med, og de er havnet i en ret svær pulje med Senegal, Cameroun og Guinea. Så selvom man godt kan forestille sig, at Manneh og Barry kommer til at få noget spilletid, så kommer Gambia ikke til at have bolden særligt meget, og de kommer til at skulle kæmpe hårdt for bare at få point, siger Buster Kirchner.
Slutteligt er FC Nordsjællands Adama Nagalo med for Burkina Faso, der ikke spås store chancer for at komme langt i turneringen.
FC Midtjylland-profilen Franculino kan komme i aktion i åbningskampen ved Africa Cup of Nations, hvor Guinea-Bissau møder værtsnationen Elfenbenskysten. (Foto: Imago).
Håneretten betyder ekstremt meget
Buster Kirchner har tidligere været af sted for at dække Africa Cup of Nations, og han glæder sig til at rejse af sted til Elfenbenskysten for at dække en turnering, han har en stor kærlighed til.
– Jeg håber jo også, at I på Tipsbladet kigger mod Africa Cup of Nations, for det er en helt fantastisk fodboldturnering og kulturbegivenhed, sådan i det hele taget. Hvor skal man næsten starte? Først og fremmest er der ekstremt meget stolthed på spil.
– Både for fans og spillere er det her nærmest på højde med VM, for det at kunne drille sit naboland og det at kunne sige, at man er de bedste kontinentalt i Afrika, det betyder bare så meget. Der er nogle helt vilde rivaliseringer mellem fansene.
– Flere af landene har været i krig mod hinanden historisk. Nogle af landene har måske et hate-love-relationship, fordi der er nogle etniske grupper – det, man tidligere kaldte stammer – som går over de her landegrænser. Man skal spille mod nogen, der både er venner og fjender på samme tid. Så håneretten betyder ekstremt meget. Det er ekstremt følelsesladet, lyder det fra Buster Kirchner.
Senegal går ind til slutrunden som forsvarende mester, men Sadio Mané og kompagni er ikke favoritter denne gang, hvis man spørger Buster Kirchner. Det senegalesiske hold har toppet, lyder vurderingen, og favoritværdigheden går i stedet til VM-semifinalisterne fra Marokko.
– Jeg ser helt klart Marokko som favoritten, og det gør jeg på grund af det spil, vi så til VM, som trods alt kun er et år siden, lyder det fra Buster Kirchner, der derudover peger på Nigeria som en outsider, på grund af de offensive stjerner Victor Osimhen og AC Milans Samuel Chukwueze.
Derudover skal man ikke afskrive værtsnationen Elfenbenskysten og Egypten, der i Mohamed Salah har en superstjerne, der kan afgøre kampe på egen hånd.
Åbningskampen i Africa Cup of Nations spilles lørdag den 13. januar, hvor Franculino og Guinea-Bissau skal op imod Elfenbenskysten. Finalen spilles i Abidjan den 11. februar.
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
AVIS
Storklub meldes interesseret
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
EKSKLUSIVT
Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning
TOPNYHED
FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú
‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
MEDIE
Danske klubber vil have ham
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker