Sløj halvleg giver danske talenter svær vej til EM

Danmark tabte den første playoffkamp til Kroatien med 1-2. En skidt første halvleg gjorde det svært.



Det danske U21-landshold lever stadig i kampen om adgang til EM-slutrunden næste år. Men holdet skal løfte sig til returkampen mod Kroatien på tirsdag.

Danskerne skuffede nemlig i den første af to playoffkampe, hvor kroaterne vandt 2-1 foran eget publikum. Kun en spiselig anden halvleg reddede lidt af æren for de danske talenter.

Landstræner Jesper Sørensen har givetvis fået noget at gruble over. Hans hold var helt fra koncepterne fra kampens start og i det meste af første halvleg.

Set i det lys var et 1-2-nederlag billigt sluppet. Men Danmark havde faktisk muligheden for at udligne i slutfasen.

Efter ni minutter gik det galt første gang. En passiv og ubeslutsom dansk defensiv lod kroaterne spille bolden uhindret igennem til 18-årige Gabriel Vidovic, der let kunne passere Mads Hermansen til 1-0.

Danmark spillede en skrækkelig første halv time præget af stribevis af fejlafleveringer, mærkelige beslutninger og vild forvirring.

Med tiden begyndte spillerne dog at få en smule bedre fat. Matt O'Reily kunne have udlignet på en tværbold fra Mohamed Daramy, men krøllede bolden over det kroatiske mål.

Bedst som danskerne var ved at tilspille sig et lille overtag, løb de ind i endnu en syngende lussing.

Et nyt dansk boldtab sendte kroaterne afsted i et kontrastød, som Dion Drena Beljo afsluttede ved at score til 2-0 med et hovedstød.

Det kunne nærmest kun blive bedre efter pausen, og det blev det da også. Kroaterne koncentrerede sig mest om at holde forspringet, så de danske spillere fik ro til at sætte spillet.

Efter en time skabte Casper Tengstedt nyt håb. Efter et indlæg fra højre kiksede O'Riley sin afslutning, men bolden havnede for fødderne af Tengstedt, der sendte den i nettet med en præcis afslutning.

Den brandvarme Rosenborg-angriber havde ellers ikke sat mange fødder rigtigt indtil da. Men målet kan få stor betydning i returkampen.

Flere scoringer blev det nemlig ikke til. Dermed skal Danmark slå kroaterne med to mål på tirsdag i Vejle for at sikre sig EM-billet. En etmålssejr udløser forlænget spilletid.

/ritzau/





► LIVE

LIVE: Træner meldes fyret midt under kamp

‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’

Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’

– Så er han nok færdig Manchester United!

– Hvorfor i alverden hentede Brøndby ikke ham?

Bombe i Parken: Et klart signal, siger ekspert

Færdig hos dansk tophold: ‘Motivationen er væk’



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

‘De har Superligaens dårligste målmænd’

Forsøgte at ophæve FCK-kontrakt: ‘Jeg var skuffet’

‘Ny nedtur’: Dario Osorio stjæler overskrifter

Her kan du se LASK mod Liverpool

Langer ud efter verdensstjerne: ‘Sikke en idiot’



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Rundens Hold i Superligaen – 10. runde

Skiftede fra FCK til BIF – peger på ‘vild’ forskel

Erkender: En af dem, der skylder FCK 250 mio. kr.

Peter Sørensen kritiserer FCK-stjernes interview

Denne klub bejler til Thomas Frank

‘Undskyld, jeg spillede dårligt, men jeg scorede’

Han ligner en af de bedste spillere i Skandinavien

Morten Bruun i svime: ‘På niveau med Roony’



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Parken bekræfter: FC København kan blive solgt

Manchester United-stjerne chokerer på direkte tv

Peter Schmeichel: Sådan skal Man City straffes

Presses Højbjerg ud? ‘Denne klub er interessant’

Viking-anfører stikker til verdensstjerne

Lønfest i Superliga-klub: Store bonusser udbetalt

Medier: Afsøger mulighed for at sælge FCK

Magtdemonstration! Han er den manglende brik, BIF

Skrev kontrakt med Lyngby: Havde ikke andet valg

Erik Sviatchenko kalder FCM-transfer ‘perfekt’

– Helt særlig situation med Dolberg