Snøret af Ronaldo: ‘Det er godt spillet af ham’

Den kloge narrer den mindre kloge, eller den erfarne er hvert fald mere snu end den nye dreng i klassen. Det oplevede Patrick Dorgu søndag aften, da han begik et straffespark på Cristiano Ronaldo.



(LISSABON) Tipsbladet: Sikke en kamp det blev mellem Danmark og Portugal!

Vi fik alt for pengene – dog uden en dansk sejr, der kunne komme med hjem i bagagen.

Allerede efter få minutter blev dramaet sat i gang, da Patrick Dorgu begik et kluntet straffespark på Cristiano Ronaldo, som lod sig falde efter en holdesituation. Nu forklarer den unge Manchester United-back, hvordan han oplevede situationen.

– Jeg oplever, at det er Ronaldo, der er klog. Han ved, hvordan man skal trække et straffespark. Jeg føler ikke, at jeg holder ham særligt længe, og jeg føler, at der var mere kontakt i nogle andre situationer i kampen. Det var ret tidligt i kampen, og det gav noget ekstra, at Schmeichel reddede den, så det er bare at lære af det og komme videre. Vi får egentlig svaret fint tilbage.

– Jeg ved ikke, om han lægger en fælde for mig. Jeg når at holde ham lidt på armen, og så smider han sig. Det er godt spillet af ham, siger Patrick Dorgu til Tipsbladet og den resterende danske presse.

Selvom det på alle måder var en uheldig start på kampen for Patrick Dorgu, spillede han sig op i kampen, hvor han blandt andet lavede oplægget til Christian Eriksens mål med en millimeterpræcis og intelligent aflevering.

– Nu har jeg lavet et straffespark før på landsholdet, så ja, det rammer selvfølgelig lidt, men man skal også tænke på, at det er 90 minutter, vi spiller, og jeg føler, at jeg fik svaret fint igen på straffesparket. Jeg skal ikke lade det påvirke mig så tidligt, for så kommer jeg ikke til at spille en god kamp.

Danskerne kunne dog ikke køre resultatet i hus, selvom det længe så rigtig godt ud, inden Portugals vitale scoring i det 86. minut, der sendte kampen i forlænget spilletid.

– Jeg føler, at fornemmelsen var fin, og vi forsvarede os godt. Det kom lidt ud af ingenting, men de får vendt det til et momentum for Portugal, hvor vi så mere trætte ud end dem til sidst.

– Vi er skuffede over, at vi ikke gik videre. Jeg tror, at det er den følelse, vi alle har på holdet, afslutter Patrick Dorgu.

Resultatet betyder også, at Danmark har fået sin kvalifikationspulje til den kommende VM-slutrunde. Den kan du finde her.





Froome deler billede – vælter ind med beskeder




EKSKLUSIVT

– Jeg tror ikke, ‘CV’ selv er glad for den her

Nu taler Rolf Sørensen efter nyt afbud

Chok i Thomas Franks klub

Eriksen stjæler overskrifter i hele Europa

Ekspert: Han er bange for det

United-målmand meldes tæt på chokskifte

Vingegaard-reaktion overrasker: Det er utroligt

Overraskende Jonas Wind-melding



MEDIE

Arbejdede på at hente Christian Eriksen

Kommende kæmpetransfer? Verdens største følger ham

Forlader Superligaen – på plads i Saudi-Arabien 

Mistede benet: ‘Nu udlever hans søn drømmen i FCK’

Afslører detaljer – scorer kassen efter FCK-exit



Mette Frederiksen holder ikke længere med Brøndby

Barça-kovending omkring Christensen?

I kontakt med Youssoufa Moukoko

Rodrigo Huescas var på vej til denne klub

Minimal interesse for ny Brøndby-stjerne

Lionel Messi med chokmelding?



HELT VILDT

Van der Vaart sviner dansker til: Han er ubrugelig

Radiotavshed – klar besked om Brøndby-storsalg

Skjelmose i grimt styrt

Gravesen revser Eriksen: ‘Det er SÅ useriøst’

Britisk avis fælder dyster dom over Danmark

Jubler over Andreas Christensen

Farzam fremhæver FCK-scoop: Det allerstørste!

Var ved at forlade Brøndby for “store penge”

Brøndby-fans langer ud: Under al kritik!

Superstjerne tordner mod Disneyland

Fantastisk nyt for Roony Bardghji

Her er din startopstilling, Brian Riemer!

AGF’s transfervindue: Er det en genistreg?



TRANSFER

– Dansk stjerne kunne have tredoblet sin løn

Jonas Vingegaard slået i kæmpe bjergslag

Hård Eriksen-besked

Silkeborg-transfers: Kom nu, Kent!

Klar besked: ‘De tager fejl’

Spår Højlund-storhed: Han kan blive et idol

Brøndby og FCK i bowlen: Her er 3. runde i pokalen

Djokovic strækker ketsjer over for ungdommen

Ramt af sygdom – nu der nyt om Isaksen

Færdig for i år

Vidste intet om Brøndby: ‘Jeg skrev blindt under’

Disse tre lande er nu VM-klar

Øger forspring

FCK udlejer talent til svensk klub

Sikkerhed får Israel-hold til at ændre på trøjen

Ronaldo lokkede – superstjerne afviste skifte

Storklub lurer på dansk landsholdsangriber

Choknederlag – NFL-superstjerne savner energi

Dansk transferskuffelse – nu taler klubboss

Nu er Danmark IKKE favoritter

Afsløring: Marokko vil have dansk OB-talent

‘De gider jo ikke dømme mere, når der er VAR’

‘Jeg synes, jeg stod og så rigtig meget fodbold’