Snøret af Ronaldo: ‘Det er godt spillet af ham’

Den kloge narrer den mindre kloge, eller den erfarne er hvert fald mere snu end den nye dreng i klassen. Det oplevede Patrick Dorgu søndag aften, da han begik et straffespark på Cristiano Ronaldo.



(LISSABON) Tipsbladet: Sikke en kamp det blev mellem Danmark og Portugal!

Vi fik alt for pengene – dog uden en dansk sejr, der kunne komme med hjem i bagagen.

Allerede efter få minutter blev dramaet sat i gang, da Patrick Dorgu begik et kluntet straffespark på Cristiano Ronaldo, som lod sig falde efter en holdesituation. Nu forklarer den unge Manchester United-back, hvordan han oplevede situationen.

– Jeg oplever, at det er Ronaldo, der er klog. Han ved, hvordan man skal trække et straffespark. Jeg føler ikke, at jeg holder ham særligt længe, og jeg føler, at der var mere kontakt i nogle andre situationer i kampen. Det var ret tidligt i kampen, og det gav noget ekstra, at Schmeichel reddede den, så det er bare at lære af det og komme videre. Vi får egentlig svaret fint tilbage.

– Jeg ved ikke, om han lægger en fælde for mig. Jeg når at holde ham lidt på armen, og så smider han sig. Det er godt spillet af ham, siger Patrick Dorgu til Tipsbladet og den resterende danske presse.

Selvom det på alle måder var en uheldig start på kampen for Patrick Dorgu, spillede han sig op i kampen, hvor han blandt andet lavede oplægget til Christian Eriksens mål med en millimeterpræcis og intelligent aflevering.

– Nu har jeg lavet et straffespark før på landsholdet, så ja, det rammer selvfølgelig lidt, men man skal også tænke på, at det er 90 minutter, vi spiller, og jeg føler, at jeg fik svaret fint igen på straffesparket. Jeg skal ikke lade det påvirke mig så tidligt, for så kommer jeg ikke til at spille en god kamp.

Danskerne kunne dog ikke køre resultatet i hus, selvom det længe så rigtig godt ud, inden Portugals vitale scoring i det 86. minut, der sendte kampen i forlænget spilletid.

– Jeg føler, at fornemmelsen var fin, og vi forsvarede os godt. Det kom lidt ud af ingenting, men de får vendt det til et momentum for Portugal, hvor vi så mere trætte ud end dem til sidst.

– Vi er skuffede over, at vi ikke gik videre. Jeg tror, at det er den følelse, vi alle har på holdet, afslutter Patrick Dorgu.

Resultatet betyder også, at Danmark har fået sin kvalifikationspulje til den kommende VM-slutrunde. Den kan du finde her.





Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 




LIVE

LIVE: Neestrup står for FCK-træning

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Alexander Lind blæst bagover

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Stiktosset – her er Delaneys svar

Han ville være guf for større Superliga-klubber



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Josip Radošević på samtlige forsider



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Rasmus Højlund revser konkurrent

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

I svime over Pelle Mattsson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Silkeborg klasker Randers

Krisen er blevet til en katastrofe?

FC Midtjylland misser gylden chance

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Viser målform før vigtig landskamp

Mål i spansk mandagskamp

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

FC København-krisen fortsætter

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Randers vinder Gudenå-derby

Viborg FF – FC Midtjylland