Snøret af Ronaldo: ‘Det er godt spillet af ham’

Den kloge narrer den mindre kloge, eller den erfarne er hvert fald mere snu end den nye dreng i klassen. Det oplevede Patrick Dorgu søndag aften, da han begik et straffespark på Cristiano Ronaldo.



(LISSABON) Tipsbladet: Sikke en kamp det blev mellem Danmark og Portugal!

Vi fik alt for pengene – dog uden en dansk sejr, der kunne komme med hjem i bagagen.

Allerede efter få minutter blev dramaet sat i gang, da Patrick Dorgu begik et kluntet straffespark på Cristiano Ronaldo, som lod sig falde efter en holdesituation. Nu forklarer den unge Manchester United-back, hvordan han oplevede situationen.

– Jeg oplever, at det er Ronaldo, der er klog. Han ved, hvordan man skal trække et straffespark. Jeg føler ikke, at jeg holder ham særligt længe, og jeg føler, at der var mere kontakt i nogle andre situationer i kampen. Det var ret tidligt i kampen, og det gav noget ekstra, at Schmeichel reddede den, så det er bare at lære af det og komme videre. Vi får egentlig svaret fint tilbage.

– Jeg ved ikke, om han lægger en fælde for mig. Jeg når at holde ham lidt på armen, og så smider han sig. Det er godt spillet af ham, siger Patrick Dorgu til Tipsbladet og den resterende danske presse.

Selvom det på alle måder var en uheldig start på kampen for Patrick Dorgu, spillede han sig op i kampen, hvor han blandt andet lavede oplægget til Christian Eriksens mål med en millimeterpræcis og intelligent aflevering.

– Nu har jeg lavet et straffespark før på landsholdet, så ja, det rammer selvfølgelig lidt, men man skal også tænke på, at det er 90 minutter, vi spiller, og jeg føler, at jeg fik svaret fint igen på straffesparket. Jeg skal ikke lade det påvirke mig så tidligt, for så kommer jeg ikke til at spille en god kamp.

Danskerne kunne dog ikke køre resultatet i hus, selvom det længe så rigtig godt ud, inden Portugals vitale scoring i det 86. minut, der sendte kampen i forlænget spilletid.

– Jeg føler, at fornemmelsen var fin, og vi forsvarede os godt. Det kom lidt ud af ingenting, men de får vendt det til et momentum for Portugal, hvor vi så mere trætte ud end dem til sidst.

– Vi er skuffede over, at vi ikke gik videre. Jeg tror, at det er den følelse, vi alle har på holdet, afslutter Patrick Dorgu.

Resultatet betyder også, at Danmark har fået sin kvalifikationspulje til den kommende VM-slutrunde. Den kan du finde her.





Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret




LIVE

LIVE: Er han verdens bedste målmand?

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Har været uenig med Steve Cooper

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert hylder Høgh-beslutning

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Mathias Zanka går viralt

Danmark har aldrig haft så mange før

Denne dansker skal erstatte Schmeichel



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Gift Links hylder FCK-legende

‘Thomas Delaney er fortid’

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Han er Superligaens ringeste målmand!

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Det betyder intet mod Liverpool

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Jakob Poulsen maner til ro

Nu åbner Wind op for fremtiden

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Superliga-ekspert i svime over FCK

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Sporting CP – Arsenal

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Færdig i Manchester City

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Parisere får Reds til at rødme

FIFA åbner sag mod Spanien

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden