Snøret af Ronaldo: ‘Det er godt spillet af ham’

Den kloge narrer den mindre kloge, eller den erfarne er hvert fald mere snu end den nye dreng i klassen. Det oplevede Patrick Dorgu søndag aften, da han begik et straffespark på Cristiano Ronaldo.



(LISSABON) Tipsbladet: Sikke en kamp det blev mellem Danmark og Portugal!

Vi fik alt for pengene – dog uden en dansk sejr, der kunne komme med hjem i bagagen.

Allerede efter få minutter blev dramaet sat i gang, da Patrick Dorgu begik et kluntet straffespark på Cristiano Ronaldo, som lod sig falde efter en holdesituation. Nu forklarer den unge Manchester United-back, hvordan han oplevede situationen.

– Jeg oplever, at det er Ronaldo, der er klog. Han ved, hvordan man skal trække et straffespark. Jeg føler ikke, at jeg holder ham særligt længe, og jeg føler, at der var mere kontakt i nogle andre situationer i kampen. Det var ret tidligt i kampen, og det gav noget ekstra, at Schmeichel reddede den, så det er bare at lære af det og komme videre. Vi får egentlig svaret fint tilbage.

– Jeg ved ikke, om han lægger en fælde for mig. Jeg når at holde ham lidt på armen, og så smider han sig. Det er godt spillet af ham, siger Patrick Dorgu til Tipsbladet og den resterende danske presse.

Selvom det på alle måder var en uheldig start på kampen for Patrick Dorgu, spillede han sig op i kampen, hvor han blandt andet lavede oplægget til Christian Eriksens mål med en millimeterpræcis og intelligent aflevering.

– Nu har jeg lavet et straffespark før på landsholdet, så ja, det rammer selvfølgelig lidt, men man skal også tænke på, at det er 90 minutter, vi spiller, og jeg føler, at jeg fik svaret fint igen på straffesparket. Jeg skal ikke lade det påvirke mig så tidligt, for så kommer jeg ikke til at spille en god kamp.

Danskerne kunne dog ikke køre resultatet i hus, selvom det længe så rigtig godt ud, inden Portugals vitale scoring i det 86. minut, der sendte kampen i forlænget spilletid.

– Jeg føler, at fornemmelsen var fin, og vi forsvarede os godt. Det kom lidt ud af ingenting, men de får vendt det til et momentum for Portugal, hvor vi så mere trætte ud end dem til sidst.

– Vi er skuffede over, at vi ikke gik videre. Jeg tror, at det er den følelse, vi alle har på holdet, afslutter Patrick Dorgu.

Resultatet betyder også, at Danmark har fået sin kvalifikationspulje til den kommende VM-slutrunde. Den kan du finde her.





LIVE

LIVE: FCK sender brev til fans – noget er på vej

Verdensstjerne roser Højlund

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Kasper Dolberg i choktransfer?

Viborg FF – AGF

Simeone fatter det ikke

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

FC København – Silkeborg IF



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Langer ud efter Superliga-stjerne

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Højlund stjæler overskrifter



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

OB – FC Fredericia

Roser Superliga-træners søn

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Spotpris – så billig er Højbjerg

Blandt dette årtusindes bedste

Hvad f….. sker der Tullberg?

– Han fik et lortetilbud fra OB

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Møde afsløret – han vil til Manchester United

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Vejle Boldklub – Randers FC

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Jakob Poulsen med dyster melding

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf