Snøret af Ronaldo: ‘Det er godt spillet af ham’

Den kloge narrer den mindre kloge, eller den erfarne er hvert fald mere snu end den nye dreng i klassen. Det oplevede Patrick Dorgu søndag aften, da han begik et straffespark på Cristiano Ronaldo.



(LISSABON) Tipsbladet: Sikke en kamp det blev mellem Danmark og Portugal!

Vi fik alt for pengene – dog uden en dansk sejr, der kunne komme med hjem i bagagen.

Allerede efter få minutter blev dramaet sat i gang, da Patrick Dorgu begik et kluntet straffespark på Cristiano Ronaldo, som lod sig falde efter en holdesituation. Nu forklarer den unge Manchester United-back, hvordan han oplevede situationen.

– Jeg oplever, at det er Ronaldo, der er klog. Han ved, hvordan man skal trække et straffespark. Jeg føler ikke, at jeg holder ham særligt længe, og jeg føler, at der var mere kontakt i nogle andre situationer i kampen. Det var ret tidligt i kampen, og det gav noget ekstra, at Schmeichel reddede den, så det er bare at lære af det og komme videre. Vi får egentlig svaret fint tilbage.

– Jeg ved ikke, om han lægger en fælde for mig. Jeg når at holde ham lidt på armen, og så smider han sig. Det er godt spillet af ham, siger Patrick Dorgu til Tipsbladet og den resterende danske presse.

Selvom det på alle måder var en uheldig start på kampen for Patrick Dorgu, spillede han sig op i kampen, hvor han blandt andet lavede oplægget til Christian Eriksens mål med en millimeterpræcis og intelligent aflevering.

– Nu har jeg lavet et straffespark før på landsholdet, så ja, det rammer selvfølgelig lidt, men man skal også tænke på, at det er 90 minutter, vi spiller, og jeg føler, at jeg fik svaret fint igen på straffesparket. Jeg skal ikke lade det påvirke mig så tidligt, for så kommer jeg ikke til at spille en god kamp.

Danskerne kunne dog ikke køre resultatet i hus, selvom det længe så rigtig godt ud, inden Portugals vitale scoring i det 86. minut, der sendte kampen i forlænget spilletid.

– Jeg føler, at fornemmelsen var fin, og vi forsvarede os godt. Det kom lidt ud af ingenting, men de får vendt det til et momentum for Portugal, hvor vi så mere trætte ud end dem til sidst.

– Vi er skuffede over, at vi ikke gik videre. Jeg tror, at det er den følelse, vi alle har på holdet, afslutter Patrick Dorgu.

Resultatet betyder også, at Danmark har fået sin kvalifikationspulje til den kommende VM-slutrunde. Den kan du finde her.





NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Det er helt galt, Brøndby!

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Oprykker henter FCK-emne

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Deler godt Brøndby-nyt

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Storklub jagter Jacob Neestrup

Flere ændringer på vej i FC København  

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

‘Schmedes er under pres’

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Argentinske klubber strejker

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Victor Froholdt bliver matchvinder

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Hylder Mads Hermansen

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!

Suspenderes efter racisme-anklager

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Formand freder Jacob Neestrup

Han afløser Sune Smith lige nu

Sune Smith-Nielsen færdig