Sparv skal mødes med Friis: ‘Vi savner eufori’

Jacob Friis skal hjælpe med at genfinde euforien omkring Finlands landshold, lyder det i et interview med Tipsbladet fra Tim Sparv, der selv er meget interesseret i at arbejde under danskeren som assistent.



For lidt under 15 måneder siden stoppede Jacob Friis som cheftræner i Viborg for at blive assistenttræner i Augsburg, men nu vender den 48-årige dansker tilbage til cheftrænerrollen.

Den tidligere Superliga-træner har nemlig landet et kæmpemæssigt job, da han skal være landstræner for Finland. Og ansættelsen af Jacob Friis er noget, der glæder den tidligere FC Midtjylland-profil Tim Sparv, der selv nåede at optræde 84 gange for Finlands landshold.

– Både mig og hele det finske folk er selvfølgelig lidt nysgerrige på, hvem Jacob er. Vi har jo kigget på hans cv og hans baggrund og erfaring, og det lyder meget spændende. Det er jo meget trendy med danske trænere lige nu. I gør det godt mange steder i verden, og det betyder jo bare, at I er kompetente og hårdtarbejdende mennesker, siger Tim Sparv til Tipsbladet og fortsætter:

– Det bliver spændende, og jeg synes, at det er positivt at få en ind udefra, som kan se med nye øjne på det, vi laver, og som kan komme med input og nye idéer. 

Den i dag 37-årige Tim Sparv er i øjeblikket assistent for Lars Friis i Sparta Prag, og her har han hørt gode ting om Jacob Friis.

– Jeg er lige kommet tilbage fra frokost, hvor Mathias Ross sagde: ‘Det bliver godt, det der’. Han spillede jo under Friis i AaB og synes, at han er en god og menneskelig træner, lyder det fra Tim Sparv.

Sideløbende med jobbet i Sparta Prag har Tim Sparv siden i sommer været tilknyttet det finske landshold som assistenttræner, og den tidligere FC Midtjylland-spiller er åben for at fortsætte i den rolle under Jacob Friis, hvis den danske cheftræner ønsker det.

– Det er stadigvæk noget, som vi snakker om. Jeg er interesseret, og jeg ved også, at forbundet er interesseret i, at jeg kan blive en del af det nye setup. Det er jo op til Jacob at beslutte, hvilken stab han vil have omkring sig. Vi har haft lidt kontakt, og vi skal også mødes i løbet af de næste uger, hvor vi skal sætte os ned og snakke og se, hvad vi vil, siger Tim Sparv og fortsætter:

– Vi skal tale om, hvordan han tænker fodbold, hvordan jeg tænker fodbold, hvordan vores ledelsesstil og filosofi er, hvordan det passer sammen, og hvad der kan være af roller. Så vi tager et møde inden længe, og så må vi se, hvad der kommer til at ske. Men jeg er definitivt interesseret.  

Hvad er det for en udfordring, der venter Jacob Friis? Hvor står Finlands landshold lige nu?

– Lige nu står vi vel et sted, hvor vi har lidt brug for en retning. Der vil måske være et par spørgsmålstegn, når vi kommer fra en lidt svær periode i Nations League, blandt andet, hvor vi måske kæmpede lidt med vores spillestil og vores spilidentitet. Altså, hvad er det for et hold, vi vil være? Hvad er det for et hold, som skal give os de resultater, som vi har brug for, siger Tim Sparv og fortsætter:

– Det bliver jo op til Jacob og hans tanker og idéer, men selvfølgelig også spillermaterialet. Det handler også om den finske DNA og hvad, der har fungeret tidligere. Hvis man også kigger lidt længere frem, så har vi et U21-landshold, som har gjort det godt og er kommet til en EM-slutrunde. Så der er også potentielt nogle nye navne, der er på vej, men de skal også have tid til at udvikle sig fysisk, mentalt og teknisk, det er klart.

Tim Sparv understreger i samme ombæring, at kvalifikationen til EM-slutrunden i 2021 selvsagt også har en betydning for det finske folks forventninger og krav til landsholdet, fordi der selvfølgelig er et håb om at genfinde den succes igen.

Jacob Friis blev i mandags præsenteret som Finlands nye landstræner (Foto: Alamy).

‘Det handler om at få den følelse tilbage’
I forhold til, hvad der er succeskriteriet for Jacob Friis som finsk landstræner, henviser Tim Sparv til, at fodboldforbundet selvfølgelig nok har nogle konkrete præstationsmålsætninger. For Sparv selv handler det dog om noget mere grundlæggende.

– Jeg kan jo godt lide, når mennesker og fans er euforiske omkring landsholdet, og lige nu synes jeg, at vi lidt savner den eufori, som vi havde dengang. Det skal være dejligt at se det finske landshold. Vi skal se et hold, der arbejder sammen og er ærgerrigt. Det handler om at få den følelse og det momentum tilbage, hvor vi er kompetitive. Det vil jeg gerne se, lyder det fra Tim Sparv.

Hvad vil du pege på af spillemæssige ting, der skal forbedres?

– Jeg har selvfølgelig mange subjektive holdninger, men det er klart, at da vi kvalificerede os til EM-slutrunden i 2021, var vi jo defensivt sindssygt stabile. Vi havde noget erfaring og vi var gode i duelspillet. Det tog os til en slutrunde dengang, men det er ikke ensbetydende med, at det er det samme, der fungerer nu. Hvis et lille landshold som det finske skal klare sig, og nu lyder det måske meget basalt, så skal vi være et hold, som kan løbe og bevæge sig og være dynamisk, siger Tim Sparv og fortsætter:

– For vi kommer ikke til at have 60 procent boldbesiddelse i mange af kampene. Vi kommer til at være dem, der løber efter bolden, så vi skal være i god form, og det tror jeg skal være fundamentet. For hvis vi ikke er gode nok på de fysiske parametre, så tror jeg, at vi kommer til at halte efter.

Jacob Friis’ forgænger i jobbet, Markku Kanerva, havde jobbet som finsk landstræner i knap otte år, og det peger i retning af, at forbundet i høj grad prioriterer kontinuitet, hvilket Tim Sparv også kan bekræfte.

– Absolut. I fodboldens verden ser man desværre, at mange beslutninger bliver taget på baggrund af følelser, og med et kort sigte. Men det er ikke sådan, det finske fodboldforbund har gjort tingene.

– De er tålmodige, selvom de selvfølgelig også har ambitioner og krav. Men de forstår også realiteterne, når det kommer til fodbold og landsholdsfodbold, så Jacob kan forvente god opbakning fra nøglepersoner, lyder det afslutningsvist fra Tim Sparv.

Jacob Friis’ første opgave som finsk landstræner bliver VM-kvalifikationskampen på udebane mod Malta den 21. marts.



Wolfsburg-boss roser Eriksen

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Klubboss i angreb på FCK

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Viktor Claesson bliver i FC København

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

– De skal skille sig af med ham!

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Kæmpe triumf for Frank

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Voldsom Franculino-spådom

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Nu drømmer de stort i AGF

Trækker overskrifter i Sydkorea

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Spanske medier i ekstase

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Her sætter Vingegaard grænsen

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

AGF kriger sejren hjem

Han kommer til at have mareridt i nat