For lidt under 15 måneder siden stoppede Jacob Friis som cheftræner i Viborg for at blive assistenttræner i Augsburg, men nu vender den 48-årige dansker tilbage til cheftrænerrollen.
Den tidligere Superliga-træner har nemlig landet et kæmpemæssigt job, da han skal være landstræner for Finland. Og ansættelsen af Jacob Friis er noget, der glæder den tidligere FC Midtjylland-profil Tim Sparv, der selv nåede at optræde 84 gange for Finlands landshold.
– Både mig og hele det finske folk er selvfølgelig lidt nysgerrige på, hvem Jacob er. Vi har jo kigget på hans cv og hans baggrund og erfaring, og det lyder meget spændende. Det er jo meget trendy med danske trænere lige nu. I gør det godt mange steder i verden, og det betyder jo bare, at I er kompetente og hårdtarbejdende mennesker, siger Tim Sparv til Tipsbladet og fortsætter:
– Det bliver spændende, og jeg synes, at det er positivt at få en ind udefra, som kan se med nye øjne på det, vi laver, og som kan komme med input og nye idéer.
Den i dag 37-årige Tim Sparv er i øjeblikket assistent for Lars Friis i Sparta Prag, og her har han hørt gode ting om Jacob Friis.
– Jeg er lige kommet tilbage fra frokost, hvor Mathias Ross sagde: ‘Det bliver godt, det der’. Han spillede jo under Friis i AaB og synes, at han er en god og menneskelig træner, lyder det fra Tim Sparv.
Sideløbende med jobbet i Sparta Prag har Tim Sparv siden i sommer været tilknyttet det finske landshold som assistenttræner, og den tidligere FC Midtjylland-spiller er åben for at fortsætte i den rolle under Jacob Friis, hvis den danske cheftræner ønsker det.
– Det er stadigvæk noget, som vi snakker om. Jeg er interesseret, og jeg ved også, at forbundet er interesseret i, at jeg kan blive en del af det nye setup. Det er jo op til Jacob at beslutte, hvilken stab han vil have omkring sig. Vi har haft lidt kontakt, og vi skal også mødes i løbet af de næste uger, hvor vi skal sætte os ned og snakke og se, hvad vi vil, siger Tim Sparv og fortsætter:
– Vi skal tale om, hvordan han tænker fodbold, hvordan jeg tænker fodbold, hvordan vores ledelsesstil og filosofi er, hvordan det passer sammen, og hvad der kan være af roller. Så vi tager et møde inden længe, og så må vi se, hvad der kommer til at ske. Men jeg er definitivt interesseret.
Hvad er det for en udfordring, der venter Jacob Friis? Hvor står Finlands landshold lige nu?
– Lige nu står vi vel et sted, hvor vi har lidt brug for en retning. Der vil måske være et par spørgsmålstegn, når vi kommer fra en lidt svær periode i Nations League, blandt andet, hvor vi måske kæmpede lidt med vores spillestil og vores spilidentitet. Altså, hvad er det for et hold, vi vil være? Hvad er det for et hold, som skal give os de resultater, som vi har brug for, siger Tim Sparv og fortsætter:
– Det bliver jo op til Jacob og hans tanker og idéer, men selvfølgelig også spillermaterialet. Det handler også om den finske DNA og hvad, der har fungeret tidligere. Hvis man også kigger lidt længere frem, så har vi et U21-landshold, som har gjort det godt og er kommet til en EM-slutrunde. Så der er også potentielt nogle nye navne, der er på vej, men de skal også have tid til at udvikle sig fysisk, mentalt og teknisk, det er klart.
Tim Sparv understreger i samme ombæring, at kvalifikationen til EM-slutrunden i 2021 selvsagt også har en betydning for det finske folks forventninger og krav til landsholdet, fordi der selvfølgelig er et håb om at genfinde den succes igen.

Jacob Friis blev i mandags præsenteret som Finlands nye landstræner (Foto: Alamy).
‘‘Det handler om at få den følelse tilbage’
I forhold til, hvad der er succeskriteriet for Jacob Friis som finsk landstræner, henviser Tim Sparv til, at fodboldforbundet selvfølgelig nok har nogle konkrete præstationsmålsætninger. For Sparv selv handler det dog om noget mere grundlæggende.
– Jeg kan jo godt lide, når mennesker og fans er euforiske omkring landsholdet, og lige nu synes jeg, at vi lidt savner den eufori, som vi havde dengang. Det skal være dejligt at se det finske landshold. Vi skal se et hold, der arbejder sammen og er ærgerrigt. Det handler om at få den følelse og det momentum tilbage, hvor vi er kompetitive. Det vil jeg gerne se, lyder det fra Tim Sparv.
Hvad vil du pege på af spillemæssige ting, der skal forbedres?
– Jeg har selvfølgelig mange subjektive holdninger, men det er klart, at da vi kvalificerede os til EM-slutrunden i 2021, var vi jo defensivt sindssygt stabile. Vi havde noget erfaring og vi var gode i duelspillet. Det tog os til en slutrunde dengang, men det er ikke ensbetydende med, at det er det samme, der fungerer nu. Hvis et lille landshold som det finske skal klare sig, og nu lyder det måske meget basalt, så skal vi være et hold, som kan løbe og bevæge sig og være dynamisk, siger Tim Sparv og fortsætter:
– For vi kommer ikke til at have 60 procent boldbesiddelse i mange af kampene. Vi kommer til at være dem, der løber efter bolden, så vi skal være i god form, og det tror jeg skal være fundamentet. For hvis vi ikke er gode nok på de fysiske parametre, så tror jeg, at vi kommer til at halte efter.
Jacob Friis’ forgænger i jobbet, Markku Kanerva, havde jobbet som finsk landstræner i knap otte år, og det peger i retning af, at forbundet i høj grad prioriterer kontinuitet, hvilket Tim Sparv også kan bekræfte.
– Absolut. I fodboldens verden ser man desværre, at mange beslutninger bliver taget på baggrund af følelser, og med et kort sigte. Men det er ikke sådan, det finske fodboldforbund har gjort tingene.
– De er tålmodige, selvom de selvfølgelig også har ambitioner og krav. Men de forstår også realiteterne, når det kommer til fodbold og landsholdsfodbold, så Jacob kan forvente god opbakning fra nøglepersoner, lyder det afslutningsvist fra Tim Sparv.
Jacob Friis’ første opgave som finsk landstræner bliver VM-kvalifikationskampen på udebane mod Malta den 21. marts.
LIVE
LIVE: Kræver 745 millioner for United-emne
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
AVIS
Ny melding om fremtiden
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Henter FC København-spiller
Kæmpe stjerne besøger København
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
Kæk Wass: Han filmede!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview