Sparv skal mødes med Friis: ‘Vi savner eufori’

Jacob Friis skal hjælpe med at genfinde euforien omkring Finlands landshold, lyder det i et interview med Tipsbladet fra Tim Sparv, der selv er meget interesseret i at arbejde under danskeren som assistent.



For lidt under 15 måneder siden stoppede Jacob Friis som cheftræner i Viborg for at blive assistenttræner i Augsburg, men nu vender den 48-årige dansker tilbage til cheftrænerrollen.

Den tidligere Superliga-træner har nemlig landet et kæmpemæssigt job, da han skal være landstræner for Finland. Og ansættelsen af Jacob Friis er noget, der glæder den tidligere FC Midtjylland-profil Tim Sparv, der selv nåede at optræde 84 gange for Finlands landshold.

– Både mig og hele det finske folk er selvfølgelig lidt nysgerrige på, hvem Jacob er. Vi har jo kigget på hans cv og hans baggrund og erfaring, og det lyder meget spændende. Det er jo meget trendy med danske trænere lige nu. I gør det godt mange steder i verden, og det betyder jo bare, at I er kompetente og hårdtarbejdende mennesker, siger Tim Sparv til Tipsbladet og fortsætter:

– Det bliver spændende, og jeg synes, at det er positivt at få en ind udefra, som kan se med nye øjne på det, vi laver, og som kan komme med input og nye idéer. 

Den i dag 37-årige Tim Sparv er i øjeblikket assistent for Lars Friis i Sparta Prag, og her har han hørt gode ting om Jacob Friis.

– Jeg er lige kommet tilbage fra frokost, hvor Mathias Ross sagde: ‘Det bliver godt, det der’. Han spillede jo under Friis i AaB og synes, at han er en god og menneskelig træner, lyder det fra Tim Sparv.

Sideløbende med jobbet i Sparta Prag har Tim Sparv siden i sommer været tilknyttet det finske landshold som assistenttræner, og den tidligere FC Midtjylland-spiller er åben for at fortsætte i den rolle under Jacob Friis, hvis den danske cheftræner ønsker det.

– Det er stadigvæk noget, som vi snakker om. Jeg er interesseret, og jeg ved også, at forbundet er interesseret i, at jeg kan blive en del af det nye setup. Det er jo op til Jacob at beslutte, hvilken stab han vil have omkring sig. Vi har haft lidt kontakt, og vi skal også mødes i løbet af de næste uger, hvor vi skal sætte os ned og snakke og se, hvad vi vil, siger Tim Sparv og fortsætter:

– Vi skal tale om, hvordan han tænker fodbold, hvordan jeg tænker fodbold, hvordan vores ledelsesstil og filosofi er, hvordan det passer sammen, og hvad der kan være af roller. Så vi tager et møde inden længe, og så må vi se, hvad der kommer til at ske. Men jeg er definitivt interesseret.  

Hvad er det for en udfordring, der venter Jacob Friis? Hvor står Finlands landshold lige nu?

– Lige nu står vi vel et sted, hvor vi har lidt brug for en retning. Der vil måske være et par spørgsmålstegn, når vi kommer fra en lidt svær periode i Nations League, blandt andet, hvor vi måske kæmpede lidt med vores spillestil og vores spilidentitet. Altså, hvad er det for et hold, vi vil være? Hvad er det for et hold, som skal give os de resultater, som vi har brug for, siger Tim Sparv og fortsætter:

– Det bliver jo op til Jacob og hans tanker og idéer, men selvfølgelig også spillermaterialet. Det handler også om den finske DNA og hvad, der har fungeret tidligere. Hvis man også kigger lidt længere frem, så har vi et U21-landshold, som har gjort det godt og er kommet til en EM-slutrunde. Så der er også potentielt nogle nye navne, der er på vej, men de skal også have tid til at udvikle sig fysisk, mentalt og teknisk, det er klart.

Tim Sparv understreger i samme ombæring, at kvalifikationen til EM-slutrunden i 2021 selvsagt også har en betydning for det finske folks forventninger og krav til landsholdet, fordi der selvfølgelig er et håb om at genfinde den succes igen.

Jacob Friis blev i mandags præsenteret som Finlands nye landstræner (Foto: Alamy).

‘Det handler om at få den følelse tilbage’
I forhold til, hvad der er succeskriteriet for Jacob Friis som finsk landstræner, henviser Tim Sparv til, at fodboldforbundet selvfølgelig nok har nogle konkrete præstationsmålsætninger. For Sparv selv handler det dog om noget mere grundlæggende.

– Jeg kan jo godt lide, når mennesker og fans er euforiske omkring landsholdet, og lige nu synes jeg, at vi lidt savner den eufori, som vi havde dengang. Det skal være dejligt at se det finske landshold. Vi skal se et hold, der arbejder sammen og er ærgerrigt. Det handler om at få den følelse og det momentum tilbage, hvor vi er kompetitive. Det vil jeg gerne se, lyder det fra Tim Sparv.

Hvad vil du pege på af spillemæssige ting, der skal forbedres?

– Jeg har selvfølgelig mange subjektive holdninger, men det er klart, at da vi kvalificerede os til EM-slutrunden i 2021, var vi jo defensivt sindssygt stabile. Vi havde noget erfaring og vi var gode i duelspillet. Det tog os til en slutrunde dengang, men det er ikke ensbetydende med, at det er det samme, der fungerer nu. Hvis et lille landshold som det finske skal klare sig, og nu lyder det måske meget basalt, så skal vi være et hold, som kan løbe og bevæge sig og være dynamisk, siger Tim Sparv og fortsætter:

– For vi kommer ikke til at have 60 procent boldbesiddelse i mange af kampene. Vi kommer til at være dem, der løber efter bolden, så vi skal være i god form, og det tror jeg skal være fundamentet. For hvis vi ikke er gode nok på de fysiske parametre, så tror jeg, at vi kommer til at halte efter.

Jacob Friis’ forgænger i jobbet, Markku Kanerva, havde jobbet som finsk landstræner i knap otte år, og det peger i retning af, at forbundet i høj grad prioriterer kontinuitet, hvilket Tim Sparv også kan bekræfte.

– Absolut. I fodboldens verden ser man desværre, at mange beslutninger bliver taget på baggrund af følelser, og med et kort sigte. Men det er ikke sådan, det finske fodboldforbund har gjort tingene.

– De er tålmodige, selvom de selvfølgelig også har ambitioner og krav. Men de forstår også realiteterne, når det kommer til fodbold og landsholdsfodbold, så Jacob kan forvente god opbakning fra nøglepersoner, lyder det afslutningsvist fra Tim Sparv.

Jacob Friis’ første opgave som finsk landstræner bliver VM-kvalifikationskampen på udebane mod Malta den 21. marts.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

VM-billetter på vild himmelflugt

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

FC Midtjylland med politianmeldelse

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Rundens hold i Superligaen – 22. runde



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

‘Det er tæt på uforklarligt’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Voldsomt skænderi i FC København

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

Boro deprimerer Blues

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Superliga-træner enormt stolt

‘Jeg er fucking irriteret’

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr