Spolerede vennens drømmedebut: Jeg skal nok betale

Landsholdsdebutanten får rosende ord med på vejen, og så lover Jonas Wind at betale tilbage for sin uheldige offside.



Der var to debutanter i landsholdstrøjen torsdag aften, midtbanespiller Morten Hjulmand og kantspiller Nicolai Vallys, og især førstnævnte var tæt på at få en vaskeægte drømmedebut.

Morten Hjulmand fik nemlig braget kassen i mål og kunne juble over det, der var hans andet seniormål i karrieren. Dog kun kortvarigt for efter et VAR-tjek pustede dommeren i fløjten og annullerede målet for offside i opspillet.

Trods det manglende mål viste Sporting CP-danskeren dog fine takter, og holdkammerat Pierre-Emile Højbjerg er ikke i tvivl om, at der kommer flere chancer for midtbanekrigeren. 

– Morten er en klasseknægt. Han er skarp på sin egen måde. Det skal han bare holde fast i, og jeg er sikker på, at der venter noget stort til ham ude i fremtiden, siger Pierre-Emile Højbjerg i mixed zone efter kampen.

Også Jonas Wind håber, at Morten Hjulmand en dag kommer til at få sendt bolden i kassen på landsholdet. Måske også lidt mere end andre.

Wind kender således Hjulmand særdeles godt fra deres fælles år i FC Københavns ungdomsafdeling, og i en form for skæbnens ironi var det netop vennen Wind, der var offside i forbindelse med den annullerede scoring.

– Jeg er ked af det på hans vegne. Vi har spillet på hold sammen, siden vi var 12-13 år. Han er en god ven for mig og var utrolig glad på hans vegne, og så er det bittert. Jeg tror endda, at det er mig, der står offside. Jeg er meget ked af det på hans vegne, men jeg har lovet ham, at jeg nok skal betale ham på den ene eller anden måde. Om det så bliver på banen eller en middag ude i byen på et eller andet tidspunkt. Der er forhåbentligt flere kampe i vente for ham, hvor han kan lave en kasse, siger Jonas Wind i mixed zone og tilføjer:

– Han har sagt, at jeg skylder ham en middag. Det er faktisk anden uge i streg, at han får underkendt et mål. Han fik det også i Sporting i weekenden. Så jeg er ærgerlig og ked af det på hans vegne.

– Jeg snakkede faktisk med ham om det for et par dage siden. Han scorer vel et mål hver anden sæson, så det er jo sjældent. Så at han lige får underkendt to på fem-seks dage, det er ærgerligt for ham.

Morten Hjulmand, 24 år, står ifølge Transfermarkt noteret for 172 seniorkampe og blot et enkelt mål i en storsejr med Admira Wacking mod SCR Altach for små fire år siden. 







LIVE

TransferLIVE: Albert Grønbæk skifter klub

Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Jacob Rasmussen i chokskifte

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Stjerne flirter med Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben

Froholdt med klar transfermelding

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp

Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Chok – forlænger med Brøndby

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kan købes til spotpris

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

‘Han ligner en spiller for FC København’

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Nedslående Dorgu-melding

Danske stjerner på stribe hepper på OB

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Viola deprimerer De Blå i Napoli

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Premier League-bomber på vej til storklub

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Her er kampene i Champions League