Der var to debutanter i landsholdstrøjen torsdag aften, midtbanespiller Morten Hjulmand og kantspiller Nicolai Vallys, og især førstnævnte var tæt på at få en vaskeægte drømmedebut.
Morten Hjulmand fik nemlig braget kassen i mål og kunne juble over det, der var hans andet seniormål i karrieren. Dog kun kortvarigt for efter et VAR-tjek pustede dommeren i fløjten og annullerede målet for offside i opspillet.
Trods det manglende mål viste Sporting CP-danskeren dog fine takter, og holdkammerat Pierre-Emile Højbjerg er ikke i tvivl om, at der kommer flere chancer for midtbanekrigeren.
– Morten er en klasseknægt. Han er skarp på sin egen måde. Det skal han bare holde fast i, og jeg er sikker på, at der venter noget stort til ham ude i fremtiden, siger Pierre-Emile Højbjerg i mixed zone efter kampen.
Også Jonas Wind håber, at Morten Hjulmand en dag kommer til at få sendt bolden i kassen på landsholdet. Måske også lidt mere end andre.
Wind kender således Hjulmand særdeles godt fra deres fælles år i FC Københavns ungdomsafdeling, og i en form for skæbnens ironi var det netop vennen Wind, der var offside i forbindelse med den annullerede scoring.
– Jeg er ked af det på hans vegne. Vi har spillet på hold sammen, siden vi var 12-13 år. Han er en god ven for mig og var utrolig glad på hans vegne, og så er det bittert. Jeg tror endda, at det er mig, der står offside. Jeg er meget ked af det på hans vegne, men jeg har lovet ham, at jeg nok skal betale ham på den ene eller anden måde. Om det så bliver på banen eller en middag ude i byen på et eller andet tidspunkt. Der er forhåbentligt flere kampe i vente for ham, hvor han kan lave en kasse, siger Jonas Wind i mixed zone og tilføjer:
– Han har sagt, at jeg skylder ham en middag. Det er faktisk anden uge i streg, at han får underkendt et mål. Han fik det også i Sporting i weekenden. Så jeg er ærgerlig og ked af det på hans vegne.
– Jeg snakkede faktisk med ham om det for et par dage siden. Han scorer vel et mål hver anden sæson, så det er jo sjældent. Så at han lige får underkendt to på fem-seks dage, det er ærgerligt for ham.
Morten Hjulmand, 24 år, står ifølge Transfermarkt noteret for 172 seniorkampe og blot et enkelt mål i en storsejr med Admira Wacking mod SCR Altach for små fire år siden.
LIVE
LIVE: ‘Han kommer nok i job meget snart igen’
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Bayern slår rekord i ny storsejr
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
OPTAKT
Randers FC – FC København
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
Tottenham under stregen
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Arsenal snublede i guldkampen
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
Brøndby-fans sender åbent brev
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
EKSKLUSIVT