Der var to debutanter i landsholdstrøjen torsdag aften, midtbanespiller Morten Hjulmand og kantspiller Nicolai Vallys, og især førstnævnte var tæt på at få en vaskeægte drømmedebut.
Morten Hjulmand fik nemlig braget kassen i mål og kunne juble over det, der var hans andet seniormål i karrieren. Dog kun kortvarigt for efter et VAR-tjek pustede dommeren i fløjten og annullerede målet for offside i opspillet.
Trods det manglende mål viste Sporting CP-danskeren dog fine takter, og holdkammerat Pierre-Emile Højbjerg er ikke i tvivl om, at der kommer flere chancer for midtbanekrigeren.
– Morten er en klasseknægt. Han er skarp på sin egen måde. Det skal han bare holde fast i, og jeg er sikker på, at der venter noget stort til ham ude i fremtiden, siger Pierre-Emile Højbjerg i mixed zone efter kampen.
Også Jonas Wind håber, at Morten Hjulmand en dag kommer til at få sendt bolden i kassen på landsholdet. Måske også lidt mere end andre.
Wind kender således Hjulmand særdeles godt fra deres fælles år i FC Københavns ungdomsafdeling, og i en form for skæbnens ironi var det netop vennen Wind, der var offside i forbindelse med den annullerede scoring.
– Jeg er ked af det på hans vegne. Vi har spillet på hold sammen, siden vi var 12-13 år. Han er en god ven for mig og var utrolig glad på hans vegne, og så er det bittert. Jeg tror endda, at det er mig, der står offside. Jeg er meget ked af det på hans vegne, men jeg har lovet ham, at jeg nok skal betale ham på den ene eller anden måde. Om det så bliver på banen eller en middag ude i byen på et eller andet tidspunkt. Der er forhåbentligt flere kampe i vente for ham, hvor han kan lave en kasse, siger Jonas Wind i mixed zone og tilføjer:
– Han har sagt, at jeg skylder ham en middag. Det er faktisk anden uge i streg, at han får underkendt et mål. Han fik det også i Sporting i weekenden. Så jeg er ærgerlig og ked af det på hans vegne.
– Jeg snakkede faktisk med ham om det for et par dage siden. Han scorer vel et mål hver anden sæson, så det er jo sjældent. Så at han lige får underkendt to på fem-seks dage, det er ærgerligt for ham.
Morten Hjulmand, 24 år, står ifølge Transfermarkt noteret for 172 seniorkampe og blot et enkelt mål i en storsejr med Admira Wacking mod SCR Altach for små fire år siden.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Henter FC København-spiller
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
Kæk Wass: Han filmede!
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Joakim Mæhle åbner op
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
Skal han med Bo Svensson til FC København?
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
Tottenham præsenterer ny træner
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
Kæmpe stjerne besøger København
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
Undskylder efter italiensk fiasko
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’