Der var to debutanter i landsholdstrøjen torsdag aften, midtbanespiller Morten Hjulmand og kantspiller Nicolai Vallys, og især førstnævnte var tæt på at få en vaskeægte drømmedebut.
Morten Hjulmand fik nemlig braget kassen i mål og kunne juble over det, der var hans andet seniormål i karrieren. Dog kun kortvarigt for efter et VAR-tjek pustede dommeren i fløjten og annullerede målet for offside i opspillet.
Trods det manglende mål viste Sporting CP-danskeren dog fine takter, og holdkammerat Pierre-Emile Højbjerg er ikke i tvivl om, at der kommer flere chancer for midtbanekrigeren.
– Morten er en klasseknægt. Han er skarp på sin egen måde. Det skal han bare holde fast i, og jeg er sikker på, at der venter noget stort til ham ude i fremtiden, siger Pierre-Emile Højbjerg i mixed zone efter kampen.
Også Jonas Wind håber, at Morten Hjulmand en dag kommer til at få sendt bolden i kassen på landsholdet. Måske også lidt mere end andre.
Wind kender således Hjulmand særdeles godt fra deres fælles år i FC Københavns ungdomsafdeling, og i en form for skæbnens ironi var det netop vennen Wind, der var offside i forbindelse med den annullerede scoring.
– Jeg er ked af det på hans vegne. Vi har spillet på hold sammen, siden vi var 12-13 år. Han er en god ven for mig og var utrolig glad på hans vegne, og så er det bittert. Jeg tror endda, at det er mig, der står offside. Jeg er meget ked af det på hans vegne, men jeg har lovet ham, at jeg nok skal betale ham på den ene eller anden måde. Om det så bliver på banen eller en middag ude i byen på et eller andet tidspunkt. Der er forhåbentligt flere kampe i vente for ham, hvor han kan lave en kasse, siger Jonas Wind i mixed zone og tilføjer:
– Han har sagt, at jeg skylder ham en middag. Det er faktisk anden uge i streg, at han får underkendt et mål. Han fik det også i Sporting i weekenden. Så jeg er ærgerlig og ked af det på hans vegne.
– Jeg snakkede faktisk med ham om det for et par dage siden. Han scorer vel et mål hver anden sæson, så det er jo sjældent. Så at han lige får underkendt to på fem-seks dage, det er ærgerligt for ham.
Morten Hjulmand, 24 år, står ifølge Transfermarkt noteret for 172 seniorkampe og blot et enkelt mål i en storsejr med Admira Wacking mod SCR Altach for små fire år siden.
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Skal han med Bo Svensson til FC København?
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
Stor profil glad for Brøndby
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Melder ud om Kasper Hjulmand
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
AVIS
Klar på chokskifte
Vild stime før Danmark-brag
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
Dybt bekymret over VM i USA
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
INTERVIEW