Spolerede vennens drømmedebut: Jeg skal nok betale

Landsholdsdebutanten får rosende ord med på vejen, og så lover Jonas Wind at betale tilbage for sin uheldige offside.



Der var to debutanter i landsholdstrøjen torsdag aften, midtbanespiller Morten Hjulmand og kantspiller Nicolai Vallys, og især førstnævnte var tæt på at få en vaskeægte drømmedebut.

Morten Hjulmand fik nemlig braget kassen i mål og kunne juble over det, der var hans andet seniormål i karrieren. Dog kun kortvarigt for efter et VAR-tjek pustede dommeren i fløjten og annullerede målet for offside i opspillet.

Trods det manglende mål viste Sporting CP-danskeren dog fine takter, og holdkammerat Pierre-Emile Højbjerg er ikke i tvivl om, at der kommer flere chancer for midtbanekrigeren. 

– Morten er en klasseknægt. Han er skarp på sin egen måde. Det skal han bare holde fast i, og jeg er sikker på, at der venter noget stort til ham ude i fremtiden, siger Pierre-Emile Højbjerg i mixed zone efter kampen.

Også Jonas Wind håber, at Morten Hjulmand en dag kommer til at få sendt bolden i kassen på landsholdet. Måske også lidt mere end andre.

Wind kender således Hjulmand særdeles godt fra deres fælles år i FC Københavns ungdomsafdeling, og i en form for skæbnens ironi var det netop vennen Wind, der var offside i forbindelse med den annullerede scoring.

– Jeg er ked af det på hans vegne. Vi har spillet på hold sammen, siden vi var 12-13 år. Han er en god ven for mig og var utrolig glad på hans vegne, og så er det bittert. Jeg tror endda, at det er mig, der står offside. Jeg er meget ked af det på hans vegne, men jeg har lovet ham, at jeg nok skal betale ham på den ene eller anden måde. Om det så bliver på banen eller en middag ude i byen på et eller andet tidspunkt. Der er forhåbentligt flere kampe i vente for ham, hvor han kan lave en kasse, siger Jonas Wind i mixed zone og tilføjer:

– Han har sagt, at jeg skylder ham en middag. Det er faktisk anden uge i streg, at han får underkendt et mål. Han fik det også i Sporting i weekenden. Så jeg er ærgerlig og ked af det på hans vegne.

– Jeg snakkede faktisk med ham om det for et par dage siden. Han scorer vel et mål hver anden sæson, så det er jo sjældent. Så at han lige får underkendt to på fem-seks dage, det er ærgerligt for ham.

Morten Hjulmand, 24 år, står ifølge Transfermarkt noteret for 172 seniorkampe og blot et enkelt mål i en storsejr med Admira Wacking mod SCR Altach for små fire år siden. 





LIVE

TransferLIVE: Skifte afsløret dagen efter FCK-brag

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Dyr dansk bomber til Everton?

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

– Det er meget svært for Nørgaard

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

FC København tjente millioner tirsdag aften

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Forventer mudderkrig mod FCM

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Brøndby-transfer glippet

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

FCK-emne smidt af holdet efter interview

– Et gigantisk problem for Danmark

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Store ord om Roony Bardghji

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid