Hvor blev de af…
Den australske forsvarer, der onsdag fyldte 28 år, er såmænd i dag fast mand på Shrewsbury Towns hold i den engelske League Two. Her har han spillet siden 2008, idet han efter tiden i AGF i første omgang skiftede til Tranmere Rovers. Men Shane Cansdell-Sherriff husker bestemt stadig både Danmark og Århus, som han roser i høje toner fra sit hjem i det engelske nær Manchester.
”Jeg tror, at jeg dengang ikke værdsatte det helt så meget, som jeg burde, men jeg var ung og stadig ved at vokse op. Når jeg ser tilbage nu, kan jeg se, hvad jeg stod foran,” fortæller ”Sheriffen”, og fortsætter så:
”Jeg elskede Danmark af mange forskellige årsager, og jeg ville elske at vende tilbage engang. Jeg kan huske, jeg havde en masse gode venner. Ikke bare fra fodboldens verden, men også udenfor, hvilket var rart. Det gav mig en chance for at koble fra samt at opleve ”hverdagsting” fra Danmark. Jeg elskede virkelig folk der og den kultur, de delte. Alle virkede meget tætte og venlige. Det elskede jeg ved stedet.”
Som fodboldspiller og nu far til tre små drenge er tiden til at pleje det sociale liv ikke stor for Shane Cansdell-Sherriff, men det var anderledes i AGF-tiden, hvor der var tid til at gå på eventyr i byen, der ofte brander sig selv om verdens største landsby.
”Danmark var meget rent, og der var mange fede steder at besøge. Jeg elskede de blå skyer og kystlinjen ved Århus. Kanalerne og barerne i byen samt de simple ting som at cykle til træning,” husker Shane Cansdell-Sherriff, som også har gode minder omkring det fodboldmæssige aspekt ved opholdet i Danmark. Og især to stadions springer frem på hukommelsens lystavle, når han husker tilbage på tiden som AGF’er:
”Fodbolden var af god standard og meget professionel. Jeg elskede at spille steder som Brøndby og Viborg,” lyder det således fra australieren, som i 83 Superliga-kampe nåede at høste 16 gule og to røde kort.
Og rygtet som en hård hun har han taget med sig til Shrewbury, hvor det alene i sidste sæson blev til 12 gule og et enkelt rødt kort, mens Shane Cansdell-Sherriff i denne sæson har holdt sig mere på måtten med bare to advarsler. Det kan dog blive til flere lørdag, når den venlige australier med de positive minder om Danmark besøger Stevenage på Broadway Hall til en kamp om pladsen i toppen af League Two.
Shane Cansdell-Sherriff
Født: 10. november 1982
Land: Australien
Position: Forsvar
Karriere: 1999-2003: Leeds United
2002-2003: Rochdale (udlånt)
2003-2006: AGF
2006-2008: Tranmere Rovers
2008-: Shrewsbury Town
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
AVIS
Klar på chokskifte
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Vild stime før Danmark-brag
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Stor profil glad for Brøndby
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
Ser I med, Brøndby?
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
Sendt hjem fra FC København-træning
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’