Sporløs: Shane Cansdell-Sherriff

Shane Cansdell-Sherriff nåede at markere sig som en solid, hårdtspillende og vellidt spiller i AGF’s venstre forsvarsside over tre sæsoner



Hvor blev de af…

Den australske forsvarer, der onsdag fyldte 28 år, er såmænd i dag fast mand på Shrewsbury Towns hold i den engelske League Two. Her har han spillet siden 2008, idet han efter tiden i AGF i første omgang skiftede til Tranmere Rovers. Men Shane Cansdell-Sherriff husker bestemt stadig både Danmark og Århus, som han roser i høje toner fra sit hjem i det engelske nær Manchester.

”Jeg tror, at jeg dengang ikke værdsatte det helt så meget, som jeg burde, men jeg var ung og stadig ved at vokse op. Når jeg ser tilbage nu, kan jeg se, hvad jeg stod foran,” fortæller ”Sheriffen”, og fortsætter så:

”Jeg elskede Danmark af mange forskellige årsager, og jeg ville elske at vende tilbage engang. Jeg kan huske, jeg havde en masse gode venner. Ikke bare fra fodboldens verden, men også udenfor, hvilket var rart. Det gav mig en chance for at koble fra samt at opleve ”hverdagsting” fra Danmark. Jeg elskede virkelig folk der og den kultur, de delte. Alle virkede meget tætte og venlige. Det elskede jeg ved stedet.”

Som fodboldspiller og nu far til tre små drenge er tiden til at pleje det sociale liv ikke stor for Shane Cansdell-Sherriff, men det var anderledes i AGF-tiden, hvor der var tid til at gå på eventyr i byen, der ofte brander sig selv om verdens største landsby.

”Danmark var meget rent, og der var mange fede steder at besøge. Jeg elskede de blå skyer og kystlinjen ved Århus. Kanalerne og barerne i byen samt de simple ting som at cykle til træning,” husker Shane Cansdell-Sherriff, som også har gode minder omkring det fodboldmæssige aspekt ved opholdet i Danmark. Og især to stadions springer frem på hukommelsens lystavle, når han husker tilbage på tiden som AGF’er:

”Fodbolden var af god standard og meget professionel. Jeg elskede at spille steder som Brøndby og Viborg,” lyder det således fra australieren, som i 83 Superliga-kampe nåede at høste 16 gule og to røde kort.

Og rygtet som en hård hun har han taget med sig til Shrewbury, hvor det alene i sidste sæson blev til 12 gule og et enkelt rødt kort, mens Shane Cansdell-Sherriff i denne sæson har holdt sig mere på måtten med bare to advarsler. Det kan dog blive til flere lørdag, når den venlige australier med de positive minder om Danmark besøger Stevenage på Broadway Hall til en kamp om pladsen i toppen af League Two.

Shane Cansdell-Sherriff
Født: 10. november 1982
Land: Australien
Position: Forsvar
Karriere: 1999-2003: Leeds United
2002-2003: Rochdale (udlånt)
2003-2006: AGF
2006-2008: Tranmere Rovers
2008-: Shrewsbury Town





Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’




LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Storroser dansk super-talent

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Harry Maguire ryger i skammekrogen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Øjner europæisk trofæ

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Retssag om Maradonas død begynder forfra

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Arsenal – Sporting CP

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Nu reagerer Morten Krogh

Hugo Ekitike misser VM

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Dansker ser gult i London

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Legende stopper som cheftræner for Messi

Brøndby er de dårligste i Europa