Hvor blev de af…
Den australske forsvarer, der onsdag fyldte 28 år, er såmænd i dag fast mand på Shrewsbury Towns hold i den engelske League Two. Her har han spillet siden 2008, idet han efter tiden i AGF i første omgang skiftede til Tranmere Rovers. Men Shane Cansdell-Sherriff husker bestemt stadig både Danmark og Århus, som han roser i høje toner fra sit hjem i det engelske nær Manchester.
”Jeg tror, at jeg dengang ikke værdsatte det helt så meget, som jeg burde, men jeg var ung og stadig ved at vokse op. Når jeg ser tilbage nu, kan jeg se, hvad jeg stod foran,” fortæller ”Sheriffen”, og fortsætter så:
”Jeg elskede Danmark af mange forskellige årsager, og jeg ville elske at vende tilbage engang. Jeg kan huske, jeg havde en masse gode venner. Ikke bare fra fodboldens verden, men også udenfor, hvilket var rart. Det gav mig en chance for at koble fra samt at opleve ”hverdagsting” fra Danmark. Jeg elskede virkelig folk der og den kultur, de delte. Alle virkede meget tætte og venlige. Det elskede jeg ved stedet.”
Som fodboldspiller og nu far til tre små drenge er tiden til at pleje det sociale liv ikke stor for Shane Cansdell-Sherriff, men det var anderledes i AGF-tiden, hvor der var tid til at gå på eventyr i byen, der ofte brander sig selv om verdens største landsby.
”Danmark var meget rent, og der var mange fede steder at besøge. Jeg elskede de blå skyer og kystlinjen ved Århus. Kanalerne og barerne i byen samt de simple ting som at cykle til træning,” husker Shane Cansdell-Sherriff, som også har gode minder omkring det fodboldmæssige aspekt ved opholdet i Danmark. Og især to stadions springer frem på hukommelsens lystavle, når han husker tilbage på tiden som AGF’er:
”Fodbolden var af god standard og meget professionel. Jeg elskede at spille steder som Brøndby og Viborg,” lyder det således fra australieren, som i 83 Superliga-kampe nåede at høste 16 gule og to røde kort.
Og rygtet som en hård hun har han taget med sig til Shrewbury, hvor det alene i sidste sæson blev til 12 gule og et enkelt rødt kort, mens Shane Cansdell-Sherriff i denne sæson har holdt sig mere på måtten med bare to advarsler. Det kan dog blive til flere lørdag, når den venlige australier med de positive minder om Danmark besøger Stevenage på Broadway Hall til en kamp om pladsen i toppen af League Two.
Shane Cansdell-Sherriff
Født: 10. november 1982
Land: Australien
Position: Forsvar
Karriere: 1999-2003: Leeds United
2002-2003: Rochdale (udlånt)
2003-2006: AGF
2006-2008: Tranmere Rovers
2008-: Shrewsbury Town
LIVE
LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
OPTAKT
Randers FC – FC København
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
Bayern slår rekord i ny storsejr
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
AGF snubler i guldkampen
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
Tottenham under stregen
Brøndby-fans sender åbent brev
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Arsenal snublede i guldkampen
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
INTERVIEW