Sporløs: Shane Cansdell-Sherriff

Shane Cansdell-Sherriff nåede at markere sig som en solid, hårdtspillende og vellidt spiller i AGF’s venstre forsvarsside over tre sæsoner



Hvor blev de af…

Den australske forsvarer, der onsdag fyldte 28 år, er såmænd i dag fast mand på Shrewsbury Towns hold i den engelske League Two. Her har han spillet siden 2008, idet han efter tiden i AGF i første omgang skiftede til Tranmere Rovers. Men Shane Cansdell-Sherriff husker bestemt stadig både Danmark og Århus, som han roser i høje toner fra sit hjem i det engelske nær Manchester.

”Jeg tror, at jeg dengang ikke værdsatte det helt så meget, som jeg burde, men jeg var ung og stadig ved at vokse op. Når jeg ser tilbage nu, kan jeg se, hvad jeg stod foran,” fortæller ”Sheriffen”, og fortsætter så:

”Jeg elskede Danmark af mange forskellige årsager, og jeg ville elske at vende tilbage engang. Jeg kan huske, jeg havde en masse gode venner. Ikke bare fra fodboldens verden, men også udenfor, hvilket var rart. Det gav mig en chance for at koble fra samt at opleve ”hverdagsting” fra Danmark. Jeg elskede virkelig folk der og den kultur, de delte. Alle virkede meget tætte og venlige. Det elskede jeg ved stedet.”

Som fodboldspiller og nu far til tre små drenge er tiden til at pleje det sociale liv ikke stor for Shane Cansdell-Sherriff, men det var anderledes i AGF-tiden, hvor der var tid til at gå på eventyr i byen, der ofte brander sig selv om verdens største landsby.

”Danmark var meget rent, og der var mange fede steder at besøge. Jeg elskede de blå skyer og kystlinjen ved Århus. Kanalerne og barerne i byen samt de simple ting som at cykle til træning,” husker Shane Cansdell-Sherriff, som også har gode minder omkring det fodboldmæssige aspekt ved opholdet i Danmark. Og især to stadions springer frem på hukommelsens lystavle, når han husker tilbage på tiden som AGF’er:

”Fodbolden var af god standard og meget professionel. Jeg elskede at spille steder som Brøndby og Viborg,” lyder det således fra australieren, som i 83 Superliga-kampe nåede at høste 16 gule og to røde kort.

Og rygtet som en hård hun har han taget med sig til Shrewbury, hvor det alene i sidste sæson blev til 12 gule og et enkelt rødt kort, mens Shane Cansdell-Sherriff i denne sæson har holdt sig mere på måtten med bare to advarsler. Det kan dog blive til flere lørdag, når den venlige australier med de positive minder om Danmark besøger Stevenage på Broadway Hall til en kamp om pladsen i toppen af League Two.

Shane Cansdell-Sherriff
Født: 10. november 1982
Land: Australien
Position: Forsvar
Karriere: 1999-2003: Leeds United
2002-2003: Rochdale (udlånt)
2003-2006: AGF
2006-2008: Tranmere Rovers
2008-: Shrewsbury Town





LIVE

LIVE: ‘Det bliver spektakulært’

Rasmus Højlund i massiv modvind

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Skræklodtrækning for FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Bombe – Superliga-klub nævnes

FCM ansætter ny topboss

‘Tottenham er i overhængende fare’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

– Der får David at vide, at han er fyret

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Deler nyt om fremtiden

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Mourinho tog røven på Zeca

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Chido Obi nomineret til pris

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Nu svarer David Nielsen

Hjulmand vinder i Hamborg



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Jonas Schwartz lander nyt job

Reagerer på Brøndby-bombe

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

I svime over Filip Jørgensen

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Skal han på landsholdet, Riemer?

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Celta Vigo – Real Madrid

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Her tager de stor beslutning

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace