Sporløs: Shane Cansdell-Sherriff

Shane Cansdell-Sherriff nåede at markere sig som en solid, hårdtspillende og vellidt spiller i AGF’s venstre forsvarsside over tre sæsoner



Hvor blev de af…

Den australske forsvarer, der onsdag fyldte 28 år, er såmænd i dag fast mand på Shrewsbury Towns hold i den engelske League Two. Her har han spillet siden 2008, idet han efter tiden i AGF i første omgang skiftede til Tranmere Rovers. Men Shane Cansdell-Sherriff husker bestemt stadig både Danmark og Århus, som han roser i høje toner fra sit hjem i det engelske nær Manchester.

”Jeg tror, at jeg dengang ikke værdsatte det helt så meget, som jeg burde, men jeg var ung og stadig ved at vokse op. Når jeg ser tilbage nu, kan jeg se, hvad jeg stod foran,” fortæller ”Sheriffen”, og fortsætter så:

”Jeg elskede Danmark af mange forskellige årsager, og jeg ville elske at vende tilbage engang. Jeg kan huske, jeg havde en masse gode venner. Ikke bare fra fodboldens verden, men også udenfor, hvilket var rart. Det gav mig en chance for at koble fra samt at opleve ”hverdagsting” fra Danmark. Jeg elskede virkelig folk der og den kultur, de delte. Alle virkede meget tætte og venlige. Det elskede jeg ved stedet.”

Som fodboldspiller og nu far til tre små drenge er tiden til at pleje det sociale liv ikke stor for Shane Cansdell-Sherriff, men det var anderledes i AGF-tiden, hvor der var tid til at gå på eventyr i byen, der ofte brander sig selv om verdens største landsby.

”Danmark var meget rent, og der var mange fede steder at besøge. Jeg elskede de blå skyer og kystlinjen ved Århus. Kanalerne og barerne i byen samt de simple ting som at cykle til træning,” husker Shane Cansdell-Sherriff, som også har gode minder omkring det fodboldmæssige aspekt ved opholdet i Danmark. Og især to stadions springer frem på hukommelsens lystavle, når han husker tilbage på tiden som AGF’er:

”Fodbolden var af god standard og meget professionel. Jeg elskede at spille steder som Brøndby og Viborg,” lyder det således fra australieren, som i 83 Superliga-kampe nåede at høste 16 gule og to røde kort.

Og rygtet som en hård hun har han taget med sig til Shrewbury, hvor det alene i sidste sæson blev til 12 gule og et enkelt rødt kort, mens Shane Cansdell-Sherriff i denne sæson har holdt sig mere på måtten med bare to advarsler. Det kan dog blive til flere lørdag, når den venlige australier med de positive minder om Danmark besøger Stevenage på Broadway Hall til en kamp om pladsen i toppen af League Two.

Shane Cansdell-Sherriff
Født: 10. november 1982
Land: Australien
Position: Forsvar
Karriere: 1999-2003: Leeds United
2002-2003: Rochdale (udlånt)
2003-2006: AGF
2006-2008: Tranmere Rovers
2008-: Shrewsbury Town





LIVE

LIVE: Neestrup står for FCK-træning

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Stiktosset – her er Delaneys svar

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Kun to har gjort det dårligere

Alexander Lind blæst bagover



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Viser målform før vigtig landskamp

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Rasmus Højlund revser konkurrent

Josip Radošević på samtlige forsider

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Krisen er blevet til en katastrofe?

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

I svime over Pelle Mattsson

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

FC København-krisen fortsætter

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?