Sportsadvokat: Skal DBU betale løn, hvis spillerne bliver gravide?

Et af de centrale stridspunkter i konflikten mellem de kvindelige A-landsholdsspillere og de mandlige U21-spillere er, om DBU skal regnes som arbejdsgivere for spillerne. Det har ingen juridisk gang på jorden, mener erfaren sportsadvokat.



Én ting er pengene, noget andet er principperne. I den verserende konflikt mellem DBU og spillerne på Danmarks kvinde-A- og herre-U21-landshold handler det lige så meget om sidstnævnte.

For selv om et vigtigt punkt er, hvor meget spillerne skal honoreres for at stille op for Danmark, drejer uenigheden sig i høj grad også om, hvorvidt DBU skal karakteriseres som spillernes arbejdsgiver. Ja, mener spillerne. Nej, mener unionen.

DBU har tidligere fået opbakning fra Danmarks Idrætsforbund og Team Danmark, der fastholder, at normen i dansk idræt er, at forbundene ikke er udøvernes primære arbejdsgivere. Samme standpunkt tager advokaten Jens Bertel Rasmussen med speciale i sportsret.

Han påpeger, at spillerne i forvejen har skrevet under på en standardkontrakt med deres klubber, der regulerer løn, forsikring og andre forhold, og de kontrakter gælder også i de perioder, hvor spillerne er med landsholdene. Derfor undrer han sig over kravet.

– At forestille sig, at man skal lave en kontrakt oven i den kontrakt, man allerede har, for måske kun én landskamp, virker malplaceret rent juridisk. Hvad nu, hvis der hos en spiller på kvindelandsholdet opstår graviditet efter en-to-tre landskampe, skal DBU så være ansvarlig for løn gennem hele barselsperioden, spørger Jens Bertel Rasmussen retorisk.

– Eller hvad hvis man ikke bliver udtaget, er det så en opsigelse? Og er den opsigelse så saglig eller usaglig? Deraf kan jo følge retslige efterspil.

Jens Bertel Rasmussen har en fortid i DBU’s og Divisionsforeningens bestyrelser, og han har været medlem af Fodboldens Disciplinærinstans gennem syv år. I hans øjne vil det være et opgør med måden, som man organiserer eliteidræt, hvis kravet om, at spillerne er ansatte i DBU, efterkommes.

– Det vil være et brud med den måde, man har organiseret det i sportsret. Det system, som sportsretten har oprettet, er med en standardkontrakt, hvor man både fra klubbernes og forbundets side laver en kontrakt, der indeholder alle de beskyttelsesregler, som normalt fremgår af funktionærloven. Den kontrakt skal godkendes af DBU, for at en spiller kan gyldigt stille op for et hold, siger han.

– Man kan forestille sig, at man skal møde til landsholdstræning og skrive en ansættelseskontrakt. Man kan ikke vide, om man kommer ind, eller om det gælder for den ene kamp. Nu er det meget mere fleksibelt. Hvis man vinder, giver det et bestemt beløb. Hvis man spiller uafgjort, giver det et andet, og hvis man taber et tredje. Derudover er der et grundbeløb for at være med.

Sportsadvokaten opfordrer desuden parterne til at finde en forligsmand, der kan mægle i konflikten, der ser ud til at være kørt fast.

Tipsbladet.dk har forsøgt at forholde Jens Bertel Rasmussens udlægning for Mads Øland, der er direktør i spillernes fagforening, Spillerforeningen, men han har ikke været til at træffe.






Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej




LIVE

LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stort medie hylder AGF-profil



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Født i Danmark og på vej til VM

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FC Midtjylland henter ny back

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Brøndby-flop færdig i danskerklub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’