HELSINGØR (Tipsbladet): Indkast er kommet til at fylde mere og mere i moderne fodbold, og for nyligt kunne analysefirmaet Opta bringe en opsigtsvækkende statistik fra Premier League.
I denne sæson går der i snit 11 minutter og 21 sekunder pr. kamp med at vente på, at indkast skal tages, og foreløbig i denne sæson har bolden blot været i spil i 54,8 procent af tiden, hvilket er det laveste i 10 år ifølge Opta.
Tendensen med mere og mere ventetid i forbindelse med indkast vil Ståle Solbakken dog meget gerne til livs, og i et interview med Nettavisen har Norges landstræner gjort det klart, at han håber og tror på, at der kommer en ændring i fodboldens regelsæt.
– Nøjagtigt som at målmanden må have bolden i otte sekunder, så tror jeg, at den præcis samme regel bliver indført ved indkast. Det er min forventning. Jeg synes, det er en fin tanke, for det giver mere tempo. Man vil se bolden på banen – ikke uden for banen, lød det fra Ståle Solbakken for et par dage siden.
Ved mandagens presseseance i Helsingør spurgte Tipsbladet Brian Riemer om Ståle Solbakkens udtalelser, og her var den danske landstræner hurtig til at bakke 100 procent op om sin norske kollega.
– Det er jeg helt enig i, lød det fra Brian Riemer, der herefter uddybede sin holdning:
– Jeg tror, at vi alle os, der elsker fodbold, kan blive enige om, at vi helst vil se bolden inde på banen. Så jeg er fuldstændig enig. Jeg synes, at det er et super godt tiltag med målsparkene, og jeg synes, at det vil være helt parallelt at gøre det med indkast også. Jeg tror, at det vil gøre det mere seværdigt i al almindelighed, så det er jeg helt enig i.
Forud for den indeværende Premier League-sæson blev der indført en ny regel, der betyder, at målmænd vil blive straffet, hvis de holder på bolden i mere end sekunder, hvor straffen er et hjørnespark til modstanderholdet.
LIVE
Superliga-LIVE: Hvor er Mikael Uhre?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
Her kan du se de danske hold i Europa
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
MEDIE
‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
TOPNYHED