Steven Gerrard har talt med Agger før Brøndby-møde

Før opgøret i Skotland mellem Rangers FC og Brøndby IF havde Steve Gerrard og Daniel Agger ikke talt sammen. Men det har de nu, fortæller Rangers’ cheftræner.



De danske mestre Brøndby IF møder torsdag de skotske mestre Rangers FC, og her skal Niels Frederiksen blå-gule mandskab forsøge at komme tilbage på sporet, efter man tabte 0-2 i Skotland i Europa League-gruppespillet.

Dengang havde Rangers FC helt styr på de danske mestre, der var næstbedst i kampen, selv om Steven Gerrard kunne fortælle, at han ikke havde været i kontakt med Daniel Agger inden opgøret.

Med sejren i gruppespillet skød Rangers FC sig forbi Brøndby IF i tabellen, og nu ligger BIF sidst med et enkelt point efter tre kampe. Der er derfor pres på, når Rangers FC gæster den københavnske Vestegn.

Det pres er Gerrard klar over, og så fortæller han også, at han denne gang har været i kontakt med Daniel Agger.

– For Brøndby er det vind eller forsvind, så vi forventer at se den bedste udgave af dem. Daniel Agger har fortalt mig, at vi skal forvente en skøn atmosfære, så det er bestemt noget, vi ser frem til, siger Steven Gerrard på sit pressemøde inden opgøret, uden at han forklarer, hvad de to tidligere Liverpool-stjerner ellers har talt om.

Til opgøret mod Brøndby kan Rangers se frem til stor støtte, da man har udsolgt udebaneafsnittet. Tilmed har der været historier fremme om, at skotske fans også har købt billetter til BIF’s tribuneafsnit, og Rangers’ SLO har advaret om, at de skotske fans vil blive afvist, hvis de forsøger at komme ind på stadion til andet end udebaneafsnittet.

Den historie kan du læse mere om her.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

De overvejer Christian Eriksen

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Dansk klub henter Nicolai Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Thomas Frank scorer sommerjob

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Aarhus eksploderer – vi er mestre!

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig