Stjerne er født – på landsholdet med ham

TV 2's fodboldekspert Mads Junker har et klart svar på, hvem der kan være en af løsningerne på en fraværsramt dansk forsvarskæde mod Nordmakedonien.



Danmarks landstræner, Brian Riemer, har et stort hovedbrud forud for den kommende VM-kvalifkaitonskamp mod Nordmakedonien.

Forsvaret er tyndslidt.

Andreas Christensen og Patrick Dorgu er skadede, Joachim Andersen og Rasmus Nissen Kristensen har karantæne, mens Joakim Mæhle og Alexander Bah må betragtes som stærkt tvivlsomme på grund af skadesproblemer.

Det tvinger Brian Riemer ud i at tænke i alternativer.

Et af de alternativer bør være FC Midtjyllands Viktor Bak, mener TV 2’s fodboldekspert Mads Junker.

– Det er jeg ret sikker på. Han kan dække nogle forskellige positioner. Én ting er det mål, han lavede imod FCK, men jeg hæfter mig mere ved den sekvens i anden halvleg, hvor han løb Elyounoussi op over en halv banehalvdel.

– Den speed og power, som han har. Det er en ung knægt med masser af energi og en følelse i kroppen af, at han nærmest er usårlig. Den er meget god at have med, lyder vurderingen.

22-årige Victor Bak har fået sit helt store gennembrud i denne sæson. Mod FC København var han igen iøjnefaldende og kom også på tavlen med en teknisk svær afslutning på et frit mål.

Victor Bak har repræsenteret Danmark på U17- og U21-niveau. Nu kan han ende med at blive udtaget til A-landsholdet. Foto: Alamy.

Landstræneren fremhæver Victor Bak

Søndagens sejr over FC København var også en udemærket lejlighed for Victor Bak til at vise sig frem fra sin bedste side.

Brian Riemer var nemlig på plads på MCH Arena.

Af TV 2 Sport blev han direkte adspurgt, om Mads Bech Sørensen og Victor Bak var nogle af dem, han kiggede på.

– Ja. Vi skal sætte et forsvar sammen i marts måned, og der er nogle relativt store udfordringer, som vi tager med et stort smil på læben. Jeg siger altid, at når der er nogle, der ikke får lov til at spille, så er der andre, der får en mulighed.

– Der er ingen tvivl om, at det internationale niveau, jeg har set fra de to spillere, hen over deres kampagne i Europa League, det berettiger dem til at være inde i billedet til en eventuel udtagelse, siger landstræneren til TV 2 Sport.  

Som bekendt missede Danmark den direkte kvalifikation til sommerens VM, og skal derfor ud i en skæbnekamp mod Nordmakedonien.

Sejrer Danmark i den, venter vinderen af Tjekkiet-Irland. En sådan kamp spilles på udebane, hvor en VM-billet vil være på højkant, men det kræver selvsagt sejr over Nordmakedonien den 26. marts i Parken.







LIVE

LIVE: Danmarks fedeste fodboldnavn tæt på skifte

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Deler nyt om fremtiden



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

– Der får David at vide, at han er fyret

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Tottenhams nedtur fortsætter

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

I svime over Filip Jørgensen

Nu svarer David Nielsen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Jonas Schwartz lander nyt job

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Skal han på landsholdet, Riemer?

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Reagerer på Brøndby-bombe

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Hjulmand vinder i Hamborg

Wolfsburg-træner bønfalder fans

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Schmedes afslører detaljer om tilbud

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Få mål i München uden Kane

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Her tager de stor beslutning

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Dansk træner storroses

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Medie afslører møde med Deco

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Arteta afviser kritik fra kollega

Dansk milliardær smider 75.000