Stjernespiller om formsvag Eriksen: Jeg er klar til at hjælpe ham

Romelu Lukaku mener, at Christian Eriksen har alle kvaliteter til at blive en profil for Inter, og han er klar til at gøre sit til at hjælpe danskeren.



Da landskampen mod Belgien var færdig onsdag aften, stod Christian Eriksen og Romelu Lukaku og snakkede midt på banen. For en stund havde de været modstandere, men fra i dag er de holdkammerater igen, og Lukaku vil gøre sit for at få Eriksen til at lykkes i Inter, siger han til Eurosport.

For mens den belgiske angriber har været en ubetinget succes siden sit skifte i sommeren 2019, har Eriksen haft svært ved at spille sig til en fast plads. Det har, som han selv indrømmede forleden, ikke været det, han drømte om.

Læs også:Se alle målene: Danmark taber målrigt brag i Belgien

Ikke desto mindre har han bombet løs for landsholdet, så Belgien havde forberedt sig grundigt på ham.

– Vi talte om det to dage før kampen og i går; at vi ikke skulle give ham tid og plads med bolden, for vi ved, hvad han er i stand til. Især jeg ser det hver dag. Han er en spiller med stor kvalitet. Vi forsøgte at gøre vores bedste, og det virkede, men nu skal jeg bruge ham i Inter igen, siger Romelu Lukaku med et smil til Eurosport.

Han har selv scoret 41 mål i 59 kampe for Inter, mens Eriksen er noteret for 33 kampe, fire scoringer og tre oplæg. De tal vil Lukaku gerne hjælpe ham med et løfte.

Læs også:Lukaku sænker Danmark i Nations League-gruppefinale

– Nogle spillere tager lidt længere tid om at tilpasse sig til italiensk fodbold. Jeg var heldig, et par andre var heldige, men han har kvaliteterne. Vi forsøger at hjælpe ham, så meget vi kan, siger han.

– Hvis han bliver bedre til italiensk, går alt lettere. Så kan han kommunikere bedre og komme mere ind på holdet. For han har alle kvaliteter i verden til at være en stjernespiller, og jeg er klar til at hjælpe ham.

Lukakus næste chance for at hjælpe Eriksen frem er på søndag, når Inter møder Torino.

Læs også:Ærgerlig Eriksen: Mange små ting gik galt
Læs også:Hjulmand lovpriser uimponeret Jonas Wind
Læs også:Højbjerg: Har udviklet os rigtig godt under Hjulmand




Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Kontant dom over Elyounoussi

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Jubler over store FC København-nyheder

Dansk angriber sat til salg

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

En sort plet på hans eftermæle

Henter Mads Junker

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’