Stjernespiller om formsvag Eriksen: Jeg er klar til at hjælpe ham

Romelu Lukaku mener, at Christian Eriksen har alle kvaliteter til at blive en profil for Inter, og han er klar til at gøre sit til at hjælpe danskeren.



Da landskampen mod Belgien var færdig onsdag aften, stod Christian Eriksen og Romelu Lukaku og snakkede midt på banen. For en stund havde de været modstandere, men fra i dag er de holdkammerater igen, og Lukaku vil gøre sit for at få Eriksen til at lykkes i Inter, siger han til Eurosport.

For mens den belgiske angriber har været en ubetinget succes siden sit skifte i sommeren 2019, har Eriksen haft svært ved at spille sig til en fast plads. Det har, som han selv indrømmede forleden, ikke været det, han drømte om.

Læs også:Se alle målene: Danmark taber målrigt brag i Belgien

Ikke desto mindre har han bombet løs for landsholdet, så Belgien havde forberedt sig grundigt på ham.

– Vi talte om det to dage før kampen og i går; at vi ikke skulle give ham tid og plads med bolden, for vi ved, hvad han er i stand til. Især jeg ser det hver dag. Han er en spiller med stor kvalitet. Vi forsøgte at gøre vores bedste, og det virkede, men nu skal jeg bruge ham i Inter igen, siger Romelu Lukaku med et smil til Eurosport.

Han har selv scoret 41 mål i 59 kampe for Inter, mens Eriksen er noteret for 33 kampe, fire scoringer og tre oplæg. De tal vil Lukaku gerne hjælpe ham med et løfte.

Læs også:Lukaku sænker Danmark i Nations League-gruppefinale

– Nogle spillere tager lidt længere tid om at tilpasse sig til italiensk fodbold. Jeg var heldig, et par andre var heldige, men han har kvaliteterne. Vi forsøger at hjælpe ham, så meget vi kan, siger han.

– Hvis han bliver bedre til italiensk, går alt lettere. Så kan han kommunikere bedre og komme mere ind på holdet. For han har alle kvaliteter i verden til at være en stjernespiller, og jeg er klar til at hjælpe ham.

Lukakus næste chance for at hjælpe Eriksen frem er på søndag, når Inter møder Torino.

Læs også:Ærgerlig Eriksen: Mange små ting gik galt
Læs også:Hjulmand lovpriser uimponeret Jonas Wind
Læs også:Højbjerg: Har udviklet os rigtig godt under Hjulmand






LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

USA – Belgien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Argentina – Egypten

Enig med FC Midtjylland-angriber

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Scorer vanvittig løn i Premier League

AGF-spiller idømt karantæne

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Voldsom europæisk kritik af FIFA

Her er 1/8-finalerne ved VM



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Jagter dansk erstatning