Stjernespiller om formsvag Eriksen: Jeg er klar til at hjælpe ham

Romelu Lukaku mener, at Christian Eriksen har alle kvaliteter til at blive en profil for Inter, og han er klar til at gøre sit til at hjælpe danskeren.



Da landskampen mod Belgien var færdig onsdag aften, stod Christian Eriksen og Romelu Lukaku og snakkede midt på banen. For en stund havde de været modstandere, men fra i dag er de holdkammerater igen, og Lukaku vil gøre sit for at få Eriksen til at lykkes i Inter, siger han til Eurosport.

For mens den belgiske angriber har været en ubetinget succes siden sit skifte i sommeren 2019, har Eriksen haft svært ved at spille sig til en fast plads. Det har, som han selv indrømmede forleden, ikke været det, han drømte om.

Læs også:Se alle målene: Danmark taber målrigt brag i Belgien

Ikke desto mindre har han bombet løs for landsholdet, så Belgien havde forberedt sig grundigt på ham.

– Vi talte om det to dage før kampen og i går; at vi ikke skulle give ham tid og plads med bolden, for vi ved, hvad han er i stand til. Især jeg ser det hver dag. Han er en spiller med stor kvalitet. Vi forsøgte at gøre vores bedste, og det virkede, men nu skal jeg bruge ham i Inter igen, siger Romelu Lukaku med et smil til Eurosport.

Han har selv scoret 41 mål i 59 kampe for Inter, mens Eriksen er noteret for 33 kampe, fire scoringer og tre oplæg. De tal vil Lukaku gerne hjælpe ham med et løfte.

Læs også:Lukaku sænker Danmark i Nations League-gruppefinale

– Nogle spillere tager lidt længere tid om at tilpasse sig til italiensk fodbold. Jeg var heldig, et par andre var heldige, men han har kvaliteterne. Vi forsøger at hjælpe ham, så meget vi kan, siger han.

– Hvis han bliver bedre til italiensk, går alt lettere. Så kan han kommunikere bedre og komme mere ind på holdet. For han har alle kvaliteter i verden til at være en stjernespiller, og jeg er klar til at hjælpe ham.

Lukakus næste chance for at hjælpe Eriksen frem er på søndag, når Inter møder Torino.

Læs også:Ærgerlig Eriksen: Mange små ting gik galt
Læs også:Hjulmand lovpriser uimponeret Jonas Wind
Læs også:Højbjerg: Har udviklet os rigtig godt under Hjulmand






LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Monsterbud på vej

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

De jagter Henrik Meister

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Medier sender ham hjem til AGF

Afslører dansk toptræners millionløn



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Der er al mulig grund til bekymring

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Afslører: Dolberg sat til salg

Arsenal-dansker vender hjem

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Medie: FC København jagter Michael Parker



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Sådan kommer Danmark til VM