Det danske fodboldlandshold må overlade førstepladsen i Nations League-gruppespillet til Kroatien inden sidste spillerunde på søndag.
Torsdag aften tabte Danmark med 1-2 til Kroatien i Zagreb, og det er anden gang, at kroaterne slår Danmark i gruppespillet.
Backen Borna Sosa åbnede målscoringen lige efter pausen, men et kvarter før tid udlignede Christian Eriksen på et forrygende langskud. To minutter senere blev Lovro Majer matchvinder for hjemmeholdet.
Kasper Hjulmand og co. skal nu både slå Frankrig og håbe på østrigsk hjælp mod Kroatien på søndag for at generobre førstepladsen.
Skal Danmark vinde den dyst, kræver det også en mere sprudlende offensiv, end det var tilfældet på et højlydt Stadion Maksimir torsdag aften. Alt for sjældent var danskerne i nærheden af det kroatiske mål.
Dermed endte opgøret i Zagreb med at blive et kedeligt landsholdscomeback for anfører Simon Kjær, der grundet en knæskade ikke havde spillet i nationaldragten siden november sidste år. Han fik 70 minutter på banen i aftenkulden.
Ud over nederlaget noterede anføreren sig også for et gult kort for at nedlægge Luka Modric, der i vanlig stil var en blændende regissør på det boldstærke kroatiske hold.
Første halvleg var delt i to. Da Daniel Wass midt i halvlegen stod bag Danmarks første afslutning – lidt over mål – markerede det også overgangen til den periode, som tilhørte danskerne.
For efter at have været presset ned omkring eget straffesparksfelt i opgørets indledning og have indkasseret to store hovedstødschancer var det pludselig Danmark, som var spilstyrende.
Det udløste en pæn mulighed til Joakim Mæhle, som fra en spids vinkel sparkede lige på målmand Dominik Livakovic. Nordjyden skulle måske have valgt at spille Martin Braithwaite, der var i en god position midt for mål.
Inden pausen fik Christian Eriksen fyret kanonen af, men hans hårde afslutning blev pareret til hjørnespark. Nu var fynboens sigtekorn indstillet.
Kroaterne fik en drømmestart på anden halvleg, da Borna Sosa sparkede bolden i mål fire minutter efter sidebyttet.
Venstrebacken stod fri foran feltet efter et hjørnespark, og med en følt inderside lagde han bolden fladt ind mellem venner og fjender og ned i målhjørnet uden en chance for Kasper Schmeichel.
Efter et svært indledende kvarter på anden halvleg reagerede landstræner Kasper Hjulmand med en tredobbelt indskiftning. Rasmus Nissen Kristensen, Mikkel Damsgaard og den 19-årige angrebskomet Rasmus Højlund blev sendt i aktion.
For sidstnævnte var det til sin landsholdsdebut, men stortalentet gjorde ikke stort væsen af sig.
Indskiftningerne ændrede ikke for alvor kampbilledet. Kroatien var spilstyrende og pågående, mens danskerne ofte var for passive. Derfor lugtede det mere af 2-0 end en udligning, men det skulle alligevel blive de 1400 medrejsende danske fans i det ene hjørne, der fik lov til at juble først.
Et kvarter før tid modtog Eriksen bolden i et stort rum foran Kroatiens straffesparksfelt, og efter en vending smadrede han bolden utageligt i målhjørnet.
Den store danske jubel på banen, bænken og tribunen blev hurtigt afløst af frustrationer efter et kroatisk perlemål to minutter senere. Indskiftede Lovro Majer gjorde Eriksen kunsten efter et med et flot langskudsmål.
Dermed var Danmark atter i den jagtende rolle, men denne gang uden at være i stand til at komme med et modsvar på måltavlen.
/ritzau/
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
NYHEDER
Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
Voldsomt transferønske til FCK
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
Revser Dorgu: Bliver erstattet
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
MEDIE
I spil til stort job
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
– Velkommen hjem Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
Ajax skraber bunden i Champions League
Xabi Alonso lever med presset
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’
Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur
DAGENS SPILFORSLAG