Mandag aften sænkede lyset sig over Wien i mere end en forstand.
Strømmen gik på Ernst-Happel-Stadion, hvor Danmark mandag aften skal møde Østrig i Nations League, og det har betydet, at kampen ikke er gået i gang til tiden.
Kampen bliver i stedet sparket i gang klokken 22.15, er meldingen fra Wien. Det er halvanden time senere end den planlagte kampstart, da kampen skulle være gået i gang 20.45.
– Det er ærgerligt, men det er ens for begge hold, siger Peter Møller, fodbolddirektør i DBU, til TV 2.
– De har ikke vidst, om de kunne få gang i nødgeneratoren. Vi fik ikke ret mange informationer. Heldigvis er der gang i lysene igen, så vi kan få spillet kampen, siger Peter Møller, som “for alt i verden” ville undgå, at kampen blev flyttet til tirsdag.
Der har været tale om et strømsvigt i hele den bydel, hvor det østrigske nationalstadion er placeret, og det har betydet, at stadionlamperne i en periode var slukkede.
Først 21.30 blev lyset atter tændt, og klokken 21.42 løb Kasper Schmeichel og de øvrige danske målmand ud for at varme op igen. Kort efter fulgte resten af landsholdet.
Under strømsvigtet stod de danske spillere på løbebanen og snakkede, jonglerede og afventede på nye meldinger om den bizarre situation. Da lyset atter blev tændt, gik spillerne i omklædningsrummet, før de siden vendte tilbage på banen.
På stadion forsøgte stadionspeakeren ihærdigt at underholde med musikalske indslag mellem de sparsommelige meddelelser om situationen.
Wienervals og Radetzky-marchen blev blandt andet sat på højttalerne. Imens fandt de østrigske og danske fans deres mobiltelefoner frem og lavede en såkaldt bølge med blitzen tændt.
Da lyset blev tændt, fulgte en østrigsk udgave af Beatles-klassikeren “Here Comes the Sun”.
Danmarks opgør mod Østrig er det andet opgør i Nations League. I turneringens første runde vandt Danmark med 2-1 over Frankrig, mens østrigerne vandt 3-0 i Kroatien.
/ritzau/
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
