Herning (Tipsbladet): Der venter en skæbnekamp tirsdag aften, når Danmark gæster Tjekkiet, og hvem bedre til at vurdere styrkeforholdet end en tidligere tjekkisk landsholdsspiller og nuværende Superliga-spiller.
FC Midtjylland-backen Adam Gabriel har en enkelt A-landskamp på cv’et for Tjekkiet, og han giver Danmark favoritværdigheden til aftenens opgør.
– Danmark har et bedre hold. Hvis man kigger på et miks af spillerne, hvor de er fra og spiller, har Tjekkiet omkring 15 spillere fra den hjemlige liga, og Danmark har én, og han er end ikke i truppen (Victor Bak, der er siet fra til i aften, red.).
– Så I har et bedre hold og bedre spillere, men det er én kamp, og vi har power og er stærke på dødbolde, så vi kan score nemme mål. Og så kan vi bygge en stor væg og beskytte vores mål… Nej, det bliver ikke en skør kamp, så det ender 1-0 eller 1-1. Skulle jeg sætte penge på et hold, ville jeg sætte dem på Danmark. Skulle jeg gætte, ville jeg tro, vi (Tjekkiet) vinder på en eller anden måde, siger Adam Gabriel til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse.
Hvem vinder landskampen?
0 Votes
Drømmer om udtagelse
Adam Gabriel ved godt, at hans chancer for at komme med til VM er lille. Først skal Tjekkiet altså forbi Danmark, og så skal den 24-årige back, der også er blevet prøvet som midtstopper, have så meget spilletid, at landstræneren får øje på ham og udtager ham.
Og det skal han altså med bare otte kampe igen af sæsonen.
– Det er et godt spørgsmål. Jeg har været med landsholdet for to år siden – det var en periode, hvor jeg spillede fast. Spiller jeg alle kampe fra næste uge, er det muligt, men jeg er også ærlig over for mig selv, og der er ikke en stor chance for, at jeg starter (hos FCM). Jeg kan være heldig, hvis der kommer skader, men det er ikke en stor chance, siger han.
Ham skal I passe på
Mens Danmark har nogle store profiler i truppen, tæller Tjekkiets hold også et par stjerner. Blandt andre angriber Patrick Schick, der til dagligt er under Kasper Hjulmands vinger i Bayer Leverkusen.
Men det er alligevel ikke ham, som Adam Gabriel peger på som en spiller, der skal holdes et særligt øje med i tirsdagens landskamp.
Det er derimod en tidligere holdkammerat i Sparta Prag.
– (Ladoslav) Krejci fra England – han er stærk på dødbolde. Jeg kender ham fra Sparta Prag, og han er speciel i sådan nogle momenter – han har magiske evner, siger Adam Gabriel.
Skulle det ske, at Tjekkiet kvalificerer sig til VM-slutrunden, kommer Adam Gabriel ikke med en cigar i mundvigen og hånende adfærd over for de danske holdkammerater onsdag.
– Nej, jeg er en god fyr, og jeg er rolig og genert og vil nyde øjeblikket. Jeg ved ikke, om jeg er den eneste tjekke i ligaen – jeg ved ikke, om der er andre – men jeg har ikke mange at diskutere det med. Så jeg nyder bare øjeblikket selv.
Og Tipsbladet kan bekræfte: Adam Gabriel er den eneste tjekke i Superligaen for tiden.
Der er kampstart mellem Danmark og Tjekkiet klokken 20.45 tirsdag aften.
LIVE
LIVE: Skadet hele foråret – nu er der nyt
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
MEDIE
22 millioner kroner!
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
TIPSBLADETS DOM