Svært overrasket: Han er god nok til landsholdet

Midtbanespilleren står blot noteret for en enkelt dansk landskamp, men det burde være flere ifølge den russiske fodboldjournalist.



I 2020 noterede danske Oliver Abildgaard sig for sin første og eneste landskamp.

Han fik 30 minutter i en venskabskamp mod Sverige, men siden er han ikke blevet udtaget. Det blev han heller ikke tidligere tirsdag, da Kasper Hjulmand udtog sit landshold til kampene mod Kroatien og Frankrig senere på måneden.

Det er heller ikke så mærkværdigt, da den lange midtbanespiller er ved at kæmpe sig retur efter en skade. Det gør han i Celtic, som han netop er skiftet til fra Rubin Kazan.

I Rubin Kazan var danskeren en stor profil, og ifølge den russiske fodboldjournalist David Sansun, så burde Oliver Abildgaard stå noteret for flere end én landskamp.

– Jeg har altid været overrasket over, at han ikke har været en del af det danske landshold, siger han til The Athletic, som har lavet en længere artikel om den 26-årige dansker.

– Han konkurrerer med Daniel Wass, Pierre-Emile Højbjerg, Mathias Jensen og Philip Billing. Jeg synes, at han er god nok til at starte for Danmark, men han har bare stor konkurrence fra spillere i mere højtprofilerede ligaer. Forhåbentlig kan han med regelmæssig spilletid komme tilbage på landsholdet, siger David Sansun.

Flere spilleminutter skal han tilkæmpe sig i Celtic, hvor danskeren skal spille resten af den igangværende sæson. Celtic har en købsoption i aftalen med danskeren, som de kan udnytte, hvis han overbeviser dem om at forlænge samarbejdet.

I Celtic bliver han holdkammerater med en anden tidligere Rubin Kazan-spiller, der også skiftede klub denne sommer, Sead Haksabanovic, og Matt O'Riley, der tirsdag blev udtaget til U21-landsholdet.

Tipsbladet har for ganske nylig været i dialog med O'Riley, som fortæller om et rigtig godt forhold til Oliver Abildgaard. Den dansk-engelske midtbanespiller fortæller også om den store interesse, der var for ham denne sommer.






TransferLIVE: Tidl. SL-profil tager til ny PL-klub




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Elfenbenskysten – Norge

Brøndby med transferscoop?

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Kryptisk transfermelding

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC København-farvel rykker nærmere

Afviste Premier League-klubber

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

Tæt på kæmpetransfer