Sverige drømmer om stjernetræner efter stor fiasko

Sverige er på vej til at misse endnu en slutrunde, og efter tirsdagens skuffelse mod Østrig er der flere i nabolandet, der peger på den tidligere Chelsea-træner Graham Potter som en mulig afløser for Janne Andersson.



Meget tyder på, at Danmark bliver den eneste skandinaviske deltager ved næste års EM-slutrunde i Tyskland. 

I gruppe A halter Norge gevaldigt efter Skotland og Spanien, og i gruppe F er Sverige pludselig i store problemer efter tirsdagens 3-1-nederlag til Østrig i Stockholm. 

Med tre kampe tilbage af EM-kvalifikationen er Sverige på tredjepladsen i gruppe F, hele syv point efter Østrig på andenpladsen, og derfor er der nu opstået debat om landstrænerposten, hvor Janne Andersson har kontraktudløb næste sommer. 

TV4 peger ekspert Olof Lundh som Graham Potter som en mulig ny svensk landstræner, og også hos Dagens Nyheter opfordrer klummeskribenten Johan Esk det svenske fodboldforbund til at tage øjeblikkelig kontakt til den 48-årige englænder, der i sin tid fik sit gennembrud som træner i den svenske klub Östersunds. 

Den svenske landsholdsspiller Ken Sema har tidligere spillet under Graham Potter i Östersunds, og efter 3-1-nederlaget til Østrig blev Watford-backen spurgt, om han kan se Graham Potter takke ja til et eventuelt tilbud om at blive svensk landstræner. 

– Jeg har ingen idé om, hvordan situationen ser ud, og om han kan være interesseret i det. Han er blevet en stor mand nu, en stor træner. Han har været i Chelsea, hvor han har tjent mange penge. Han er på et højt niveau. Men jeg kender ham rigtigt godt, og jeg har endda stadig lidt kontakt med ham i dag. Men vi må vente og se, siger Ken Sema til Fotbollskanalen

Graham Potter var cheftræner for Östersunds fra 2011 til 2018, hvorefter englænderen blev ansat i Swansea og senere Brighton, hvor han slog igennem i Premier League, inden han fik chancen i Chelsea, hvor det dog endte med en fyring tilbage i april. 

På det seneste har der været rygter om, at Graham Potter angiveligt har takket nej til at blive ny cheftræner for Ligue 1-klubben Lyon. 





Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!




LIVE

LIVE: OB-angriber helt ude af truppen

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Massiv kritik efter skandaløse scener

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

‘Det er ringe ad helvede til’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Kedeligt kryds i betydningsløs kamp



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Randers FC – OB

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

De bliver monstersalg til sommer

Brøndby-flop færdig i danskerklub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso