Sverige drømmer om stjernetræner efter stor fiasko

Sverige er på vej til at misse endnu en slutrunde, og efter tirsdagens skuffelse mod Østrig er der flere i nabolandet, der peger på den tidligere Chelsea-træner Graham Potter som en mulig afløser for Janne Andersson.



Meget tyder på, at Danmark bliver den eneste skandinaviske deltager ved næste års EM-slutrunde i Tyskland. 

I gruppe A halter Norge gevaldigt efter Skotland og Spanien, og i gruppe F er Sverige pludselig i store problemer efter tirsdagens 3-1-nederlag til Østrig i Stockholm. 

Med tre kampe tilbage af EM-kvalifikationen er Sverige på tredjepladsen i gruppe F, hele syv point efter Østrig på andenpladsen, og derfor er der nu opstået debat om landstrænerposten, hvor Janne Andersson har kontraktudløb næste sommer. 

TV4 peger ekspert Olof Lundh som Graham Potter som en mulig ny svensk landstræner, og også hos Dagens Nyheter opfordrer klummeskribenten Johan Esk det svenske fodboldforbund til at tage øjeblikkelig kontakt til den 48-årige englænder, der i sin tid fik sit gennembrud som træner i den svenske klub Östersunds. 

Den svenske landsholdsspiller Ken Sema har tidligere spillet under Graham Potter i Östersunds, og efter 3-1-nederlaget til Østrig blev Watford-backen spurgt, om han kan se Graham Potter takke ja til et eventuelt tilbud om at blive svensk landstræner. 

– Jeg har ingen idé om, hvordan situationen ser ud, og om han kan være interesseret i det. Han er blevet en stor mand nu, en stor træner. Han har været i Chelsea, hvor han har tjent mange penge. Han er på et højt niveau. Men jeg kender ham rigtigt godt, og jeg har endda stadig lidt kontakt med ham i dag. Men vi må vente og se, siger Ken Sema til Fotbollskanalen

Graham Potter var cheftræner for Östersunds fra 2011 til 2018, hvorefter englænderen blev ansat i Swansea og senere Brighton, hvor han slog igennem i Premier League, inden han fik chancen i Chelsea, hvor det dog endte med en fyring tilbage i april. 

På det seneste har der været rygter om, at Graham Potter angiveligt har takket nej til at blive ny cheftræner for Ligue 1-klubben Lyon. 



Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Eriksen ude med hård kritik

Italienske medier hylder ham

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Erstatter han Andreas Christensen?

Fælder hård Schmeichel-dom

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Arsenal tager førstepladsen tilbage