Sverige drømmer om stjernetræner efter stor fiasko

Sverige er på vej til at misse endnu en slutrunde, og efter tirsdagens skuffelse mod Østrig er der flere i nabolandet, der peger på den tidligere Chelsea-træner Graham Potter som en mulig afløser for Janne Andersson.



Meget tyder på, at Danmark bliver den eneste skandinaviske deltager ved næste års EM-slutrunde i Tyskland. 

I gruppe A halter Norge gevaldigt efter Skotland og Spanien, og i gruppe F er Sverige pludselig i store problemer efter tirsdagens 3-1-nederlag til Østrig i Stockholm. 

Med tre kampe tilbage af EM-kvalifikationen er Sverige på tredjepladsen i gruppe F, hele syv point efter Østrig på andenpladsen, og derfor er der nu opstået debat om landstrænerposten, hvor Janne Andersson har kontraktudløb næste sommer. 

TV4 peger ekspert Olof Lundh som Graham Potter som en mulig ny svensk landstræner, og også hos Dagens Nyheter opfordrer klummeskribenten Johan Esk det svenske fodboldforbund til at tage øjeblikkelig kontakt til den 48-årige englænder, der i sin tid fik sit gennembrud som træner i den svenske klub Östersunds. 

Den svenske landsholdsspiller Ken Sema har tidligere spillet under Graham Potter i Östersunds, og efter 3-1-nederlaget til Østrig blev Watford-backen spurgt, om han kan se Graham Potter takke ja til et eventuelt tilbud om at blive svensk landstræner. 

– Jeg har ingen idé om, hvordan situationen ser ud, og om han kan være interesseret i det. Han er blevet en stor mand nu, en stor træner. Han har været i Chelsea, hvor han har tjent mange penge. Han er på et højt niveau. Men jeg kender ham rigtigt godt, og jeg har endda stadig lidt kontakt med ham i dag. Men vi må vente og se, siger Ken Sema til Fotbollskanalen

Graham Potter var cheftræner for Östersunds fra 2011 til 2018, hvorefter englænderen blev ansat i Swansea og senere Brighton, hvor han slog igennem i Premier League, inden han fik chancen i Chelsea, hvor det dog endte med en fyring tilbage i april. 

På det seneste har der været rygter om, at Graham Potter angiveligt har takket nej til at blive ny cheftræner for Ligue 1-klubben Lyon. 







LIVE

LIVE: Messi køber klub

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

– Han vinder Ballon d’Or!

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Brøndby IF – Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Helt vild med Brøndby-profil

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Fremhæver stort Brøndby-talent

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

‘Så er Clement Bischoff færdig’

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Langer ud efter Peter Sørensen

Nu reagerer Morten Krogh

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade