Thomas Gravesen vil have tronskifte på landsholdet

Thomas Gravesen er klar til en revolution på den danske landsholdsmidtbane.



Thomas Gravesen er ikke bange for at have holdninger og særligt ikke til det danske landshold.

Til Tipsbladet har han således slået fast, at han ikke ville udtage Christian Eriksen, hvis han selv stod i spidsen for det danske landshold. Samtidig tror Gravesen, at Christian Eriksens karriere lakker mod enden efter denne sæson.

Det er formentlig næppe tilfældet, da Christian Eriksen blot er 32 og bør have meget mere fodbold i sig – omend det godt kan være, han skal tage et skridt eller to ned.

Thomas Gravesen holder imidlertid fast i sin tese om, at midtbanemaestroen bør være fortid på landsholdet og ser et helt oplagt tronskifte til de kommende Nations League-kampe mod Portugal.

Ud med Christian Eriksen og ind med Mikkel Damsgaard, lyder det fra Thomas Gravesen til Viaplay.

– Han (Damsgaard, red.) er klar til at gå ind og overtage Christian Eriksens position. Det er jeg slet ikke i tvivl om. Det er to spillere, der kan de samme ting og hvor, Mikkel Damsgaard er på vej tilbage til sit topniveau fra EM-slutrunden i 2021. Han vil være et kort, som man sagtens kan sætte ind for at styre det offensive spil hos Danmark.

Mikkel Damsgaard har været flyvende for Brentford i denne sæson, hvor det er blevet til to scoringer og otte assister i Premier League. Foto: Alamy.

Mikkel Damsgaard er for fjerde måned i streg blevet kåret som månedens spiller i Brentford og har netop underskrevet en ny og historisk stor aftale med London-klubben.

– Det er allernemmest at spille fodbold, når du er fit. Du kan ikke spille med små skavanker. Vi ser en udvikling af en spiller, som er fit og ikke har et efterslæb. Og når han er det, så ved vi, hvor god han er som spiller, siger Thomas Gravesen til Viaplay.

24-årige Mikkel Damsgaard har noteret sig for otte assister i denne sæson, hvor han er en nøglefigur i Thomas Franks både opspil og angrebsspil og har fået kælenavnet ‘Zinedine Zidamsgaard’ af klubbens fans.

– Det handler ikke kun om hans assister, da han også er bolderobrer på midtbanen og kan starte angreb derfra. Brentfords fans elsker, at han er god både med og uden bold, sagde The Athletics Tottenham- og Brentford-journalist Jay Harris for nyligt til Tipsbladet.

Også klubbens danske cheftræner, Thomas Frank, har været vild med det, han har set fra sin landsmand.

– Han har været virkelig god for os, en af vores bedste spillere i denne sæson. Jeg synes, han tilføjer noget til spillet, som er svært at træne sig til. “Giv bolden til Damsgaard, så kommer der til at ske noget.” Det er meget svært at lære, lød det for et par uger siden.

Mikkel Damsgaard kom til Brentford i sommeren 2022 efter et langt skadesforløb og viser nu for alvor, hvorfor man ikke skulle afskrive ham.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Laudrup stopper på TV 2

– Schwartau-handel giver ingen mening

Et ‘angreb’ på Superligaen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Afviser monsterbud på Simsir



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Jagter stor Liverpool-stjerne

Her kan man se La Liga fremover

AGF-scoop: Hijackede transfer

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Steve Cooper med stor beslutning

Tullberg teaser for transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub