Thomas Gravesen vil have tronskifte på landsholdet

Thomas Gravesen er klar til en revolution på den danske landsholdsmidtbane.



Thomas Gravesen er ikke bange for at have holdninger og særligt ikke til det danske landshold.

Til Tipsbladet har han således slået fast, at han ikke ville udtage Christian Eriksen, hvis han selv stod i spidsen for det danske landshold. Samtidig tror Gravesen, at Christian Eriksens karriere lakker mod enden efter denne sæson.

Det er formentlig næppe tilfældet, da Christian Eriksen blot er 32 og bør have meget mere fodbold i sig – omend det godt kan være, han skal tage et skridt eller to ned.

Thomas Gravesen holder imidlertid fast i sin tese om, at midtbanemaestroen bør være fortid på landsholdet og ser et helt oplagt tronskifte til de kommende Nations League-kampe mod Portugal.

Ud med Christian Eriksen og ind med Mikkel Damsgaard, lyder det fra Thomas Gravesen til Viaplay.

– Han (Damsgaard, red.) er klar til at gå ind og overtage Christian Eriksens position. Det er jeg slet ikke i tvivl om. Det er to spillere, der kan de samme ting og hvor, Mikkel Damsgaard er på vej tilbage til sit topniveau fra EM-slutrunden i 2021. Han vil være et kort, som man sagtens kan sætte ind for at styre det offensive spil hos Danmark.

Mikkel Damsgaard har været flyvende for Brentford i denne sæson, hvor det er blevet til to scoringer og otte assister i Premier League. Foto: Alamy.

Mikkel Damsgaard er for fjerde måned i streg blevet kåret som månedens spiller i Brentford og har netop underskrevet en ny og historisk stor aftale med London-klubben.

– Det er allernemmest at spille fodbold, når du er fit. Du kan ikke spille med små skavanker. Vi ser en udvikling af en spiller, som er fit og ikke har et efterslæb. Og når han er det, så ved vi, hvor god han er som spiller, siger Thomas Gravesen til Viaplay.

24-årige Mikkel Damsgaard har noteret sig for otte assister i denne sæson, hvor han er en nøglefigur i Thomas Franks både opspil og angrebsspil og har fået kælenavnet ‘Zinedine Zidamsgaard’ af klubbens fans.

– Det handler ikke kun om hans assister, da han også er bolderobrer på midtbanen og kan starte angreb derfra. Brentfords fans elsker, at han er god både med og uden bold, sagde The Athletics Tottenham- og Brentford-journalist Jay Harris for nyligt til Tipsbladet.

Også klubbens danske cheftræner, Thomas Frank, har været vild med det, han har set fra sin landsmand.

– Han har været virkelig god for os, en af vores bedste spillere i denne sæson. Jeg synes, han tilføjer noget til spillet, som er svært at træne sig til. “Giv bolden til Damsgaard, så kommer der til at ske noget.” Det er meget svært at lære, lød det for et par uger siden.

Mikkel Damsgaard kom til Brentford i sommeren 2022 efter et langt skadesforløb og viser nu for alvor, hvorfor man ikke skulle afskrive ham.





Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn


Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Manchester United overvejer ham

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Celtic genansætter populær veteran

Her er Ajax-danskers millionløn

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil

Derfor blev Ruben Amorim fyret

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Her er Superligaens bedste stadion

Han bliver midlertidig Man Utd-træner

Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim

Vil have Jonas Wind til FC København

Den værste nogensinde?

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner

Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK

FC Nordsjælland på rov i DBU

Medier fælder dom over Dorgu

Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF

Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget

Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner

Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent

Tauson indleder året med double-nederlag

Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub

‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Nye skader i Manchester City

Superliga-boss afviste Frank og Tottenham

Egypten i kvartfinalen

Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim

Fyret – fik kun otte kampe i Celtic