Tidligere Superliga-spiller bag kæmpe sensation

Fodbold er svært at kloge sig på, og det beviste Færøerne søndag, da de stik imod alle odds besejrede Tyrkiet i Nations League.



Fodbold er nogle gange forudsigeligt, mens det andre gange beriger med øjeblikke til historiebøgerne.

Et af de øjeblikke skabte det færøske landshold søndag aften i Nations League. Den lille ø med en placering som nummer 125 på FIFA's verdensrangliste besejrede listens nummer 42, Tyrkiet, med 2-1.

14, inklusiv indskiftere, hårdt arbejdende færinger blev hjemme i Torshavn således det første landshold til at slå Tyrkiet i deres Nations League-gruppe, som også tæller Luxembourg og Litauen.

– Det var så stort. Alle var helt oppe og køre. Man fik helt kuldegysninger, fordi folk var så glade og stolte. At vi med så få indbyggere kan slå en så stor nation som Tyrkiet med omkring 80 millioner indbyggere, det burde næsten ikke kunne lade sige gøre, siger den tidligere Vejle-spiller Viljormur Davidsen til Tipsbladet.

– Selvfølgelig er det en sensation. Man kunne mærke med det samme, at det her er kæmpe stort. Nu blev jeg også interviewet af nogle tyrkiske journalister bagefter, og de var virkelig også imponeret over vores præstation. Det var fortjent, at vi vandt kampen. Vi stod ikke bare og parerede, for så at score på et heldigt hjørne. Vi var med hele vejen, og det giver os tro på, at vi godt kan være med, når vi kæmper for hinanden.

Omkring ti grader, halv dårligt vejr og en masse vind havde på forhånd slået tyrkerne en smule ud af kurs. Efter 51 minutter kuldsejlede gæsterne endnu mere, da Viljormur Davidsen sparkede Færøerne i front.

Kort tid efter fordoblede Færøerne føringen, inden Tyrkiet rent kosmetisk fik ændret på lystavlen til sidst. Mens færingerne rakte armene i vejret, så ventede en stor skideballe i Tyrkiet.

– Nogle af spillerne ville ikke en gang give hånd. De vidste godt, at det var en kæmpe fiasko for dem. Nogle havde klassen til at sige tillykke, og så gik de ud, men man kunne godt se på dem, at de virkelig var hårdt ramt af det her. De havde slet ikke set det komme. Det gør det kun endnu større, at vi var så meget inde i deres hoveder. Det er vi stolte af, siger venstre backen til Tipsbladet.

Med sejren slutter Færøerne på tredjepladsen i Nations Leagues række C. Tyrkiet rykker med 13 point op i række B. I januar skiftede Viljormur Davidsen efter mange år i Vejle til Helsingborgs IF.





FC København-spiller til lægetjek i dag 




LIVE

TransferLIVE: Ny argentiner rygtes til Midtjylland

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Henter Kamil Wilczek

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

To danske klubber jagter formstærk angriber

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Froholdt & Co rister hanekyllinger

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund