Tidligere Superliga-spiller bag kæmpe sensation

Fodbold er svært at kloge sig på, og det beviste Færøerne søndag, da de stik imod alle odds besejrede Tyrkiet i Nations League.



Fodbold er nogle gange forudsigeligt, mens det andre gange beriger med øjeblikke til historiebøgerne.

Et af de øjeblikke skabte det færøske landshold søndag aften i Nations League. Den lille ø med en placering som nummer 125 på FIFA's verdensrangliste besejrede listens nummer 42, Tyrkiet, med 2-1.

14, inklusiv indskiftere, hårdt arbejdende færinger blev hjemme i Torshavn således det første landshold til at slå Tyrkiet i deres Nations League-gruppe, som også tæller Luxembourg og Litauen.

– Det var så stort. Alle var helt oppe og køre. Man fik helt kuldegysninger, fordi folk var så glade og stolte. At vi med så få indbyggere kan slå en så stor nation som Tyrkiet med omkring 80 millioner indbyggere, det burde næsten ikke kunne lade sige gøre, siger den tidligere Vejle-spiller Viljormur Davidsen til Tipsbladet.

– Selvfølgelig er det en sensation. Man kunne mærke med det samme, at det her er kæmpe stort. Nu blev jeg også interviewet af nogle tyrkiske journalister bagefter, og de var virkelig også imponeret over vores præstation. Det var fortjent, at vi vandt kampen. Vi stod ikke bare og parerede, for så at score på et heldigt hjørne. Vi var med hele vejen, og det giver os tro på, at vi godt kan være med, når vi kæmper for hinanden.

Omkring ti grader, halv dårligt vejr og en masse vind havde på forhånd slået tyrkerne en smule ud af kurs. Efter 51 minutter kuldsejlede gæsterne endnu mere, da Viljormur Davidsen sparkede Færøerne i front.

Kort tid efter fordoblede Færøerne føringen, inden Tyrkiet rent kosmetisk fik ændret på lystavlen til sidst. Mens færingerne rakte armene i vejret, så ventede en stor skideballe i Tyrkiet.

– Nogle af spillerne ville ikke en gang give hånd. De vidste godt, at det var en kæmpe fiasko for dem. Nogle havde klassen til at sige tillykke, og så gik de ud, men man kunne godt se på dem, at de virkelig var hårdt ramt af det her. De havde slet ikke set det komme. Det gør det kun endnu større, at vi var så meget inde i deres hoveder. Det er vi stolte af, siger venstre backen til Tipsbladet.

Med sejren slutter Færøerne på tredjepladsen i Nations Leagues række C. Tyrkiet rykker med 13 point op i række B. I januar skiftede Viljormur Davidsen efter mange år i Vejle til Helsingborgs IF.







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Neestrup: Derfor henter vi Zanka



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

Deler godt Brøndby-nyt

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Ekspert med dyster FCK-dom

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Rundens hold i Superligaen – 21. runde



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Flere ændringer på vej i FC København  

‘Schmedes er under pres’

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

‘Tæt på et rædselskabinet’

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Real Madrid – Benfica

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede