Fodbold er nogle gange forudsigeligt, mens det andre gange beriger med øjeblikke til historiebøgerne.
Et af de øjeblikke skabte det færøske landshold søndag aften i Nations League. Den lille ø med en placering som nummer 125 på FIFA's verdensrangliste besejrede listens nummer 42, Tyrkiet, med 2-1.
14, inklusiv indskiftere, hårdt arbejdende færinger blev hjemme i Torshavn således det første landshold til at slå Tyrkiet i deres Nations League-gruppe, som også tæller Luxembourg og Litauen.
– Det var så stort. Alle var helt oppe og køre. Man fik helt kuldegysninger, fordi folk var så glade og stolte. At vi med så få indbyggere kan slå en så stor nation som Tyrkiet med omkring 80 millioner indbyggere, det burde næsten ikke kunne lade sige gøre, siger den tidligere Vejle-spiller Viljormur Davidsen til Tipsbladet.
– Selvfølgelig er det en sensation. Man kunne mærke med det samme, at det her er kæmpe stort. Nu blev jeg også interviewet af nogle tyrkiske journalister bagefter, og de var virkelig også imponeret over vores præstation. Det var fortjent, at vi vandt kampen. Vi stod ikke bare og parerede, for så at score på et heldigt hjørne. Vi var med hele vejen, og det giver os tro på, at vi godt kan være med, når vi kæmper for hinanden.
Omkring ti grader, halv dårligt vejr og en masse vind havde på forhånd slået tyrkerne en smule ud af kurs. Efter 51 minutter kuldsejlede gæsterne endnu mere, da Viljormur Davidsen sparkede Færøerne i front.
Kort tid efter fordoblede Færøerne føringen, inden Tyrkiet rent kosmetisk fik ændret på lystavlen til sidst. Mens færingerne rakte armene i vejret, så ventede en stor skideballe i Tyrkiet.
– Nogle af spillerne ville ikke en gang give hånd. De vidste godt, at det var en kæmpe fiasko for dem. Nogle havde klassen til at sige tillykke, og så gik de ud, men man kunne godt se på dem, at de virkelig var hårdt ramt af det her. De havde slet ikke set det komme. Det gør det kun endnu større, at vi var så meget inde i deres hoveder. Det er vi stolte af, siger venstre backen til Tipsbladet.
Med sejren slutter Færøerne på tredjepladsen i Nations Leagues række C. Tyrkiet rykker med 13 point op i række B. I januar skiftede Viljormur Davidsen efter mange år i Vejle til Helsingborgs IF.
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
MEDIE
Manchester United rasende
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
Albert Grønbæk skifter agent
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
Hård kritik af FC København-stjerne
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
NYHEDER