Tidligere Superliga-spiller bag kæmpe sensation

Fodbold er svært at kloge sig på, og det beviste Færøerne søndag, da de stik imod alle odds besejrede Tyrkiet i Nations League.



Fodbold er nogle gange forudsigeligt, mens det andre gange beriger med øjeblikke til historiebøgerne.

Et af de øjeblikke skabte det færøske landshold søndag aften i Nations League. Den lille ø med en placering som nummer 125 på FIFA's verdensrangliste besejrede listens nummer 42, Tyrkiet, med 2-1.

14, inklusiv indskiftere, hårdt arbejdende færinger blev hjemme i Torshavn således det første landshold til at slå Tyrkiet i deres Nations League-gruppe, som også tæller Luxembourg og Litauen.

– Det var så stort. Alle var helt oppe og køre. Man fik helt kuldegysninger, fordi folk var så glade og stolte. At vi med så få indbyggere kan slå en så stor nation som Tyrkiet med omkring 80 millioner indbyggere, det burde næsten ikke kunne lade sige gøre, siger den tidligere Vejle-spiller Viljormur Davidsen til Tipsbladet.

– Selvfølgelig er det en sensation. Man kunne mærke med det samme, at det her er kæmpe stort. Nu blev jeg også interviewet af nogle tyrkiske journalister bagefter, og de var virkelig også imponeret over vores præstation. Det var fortjent, at vi vandt kampen. Vi stod ikke bare og parerede, for så at score på et heldigt hjørne. Vi var med hele vejen, og det giver os tro på, at vi godt kan være med, når vi kæmper for hinanden.

Omkring ti grader, halv dårligt vejr og en masse vind havde på forhånd slået tyrkerne en smule ud af kurs. Efter 51 minutter kuldsejlede gæsterne endnu mere, da Viljormur Davidsen sparkede Færøerne i front.

Kort tid efter fordoblede Færøerne føringen, inden Tyrkiet rent kosmetisk fik ændret på lystavlen til sidst. Mens færingerne rakte armene i vejret, så ventede en stor skideballe i Tyrkiet.

– Nogle af spillerne ville ikke en gang give hånd. De vidste godt, at det var en kæmpe fiasko for dem. Nogle havde klassen til at sige tillykke, og så gik de ud, men man kunne godt se på dem, at de virkelig var hårdt ramt af det her. De havde slet ikke set det komme. Det gør det kun endnu større, at vi var så meget inde i deres hoveder. Det er vi stolte af, siger venstre backen til Tipsbladet.

Med sejren slutter Færøerne på tredjepladsen i Nations Leagues række C. Tyrkiet rykker med 13 point op i række B. I januar skiftede Viljormur Davidsen efter mange år i Vejle til Helsingborgs IF.





Vild aften! Kun sket én gang før




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Hård dom over Franks fremtid

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Godt nyt – nu er han landet i København

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

– Hold nu kæft med Arsenal!

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Ekspert: Det mest positive for FCK

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Dansk målsluger skifter til topklub

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

– Det var en skuffelse



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Zorniger i chok: Er det en joke?

Forventer kæmpe jobtilbud

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Riemer reagerer på Frank-fyring

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Thomas Frank fyret

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Nægtet Brøndby-skifte

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’