Fodbold er nogle gange forudsigeligt, mens det andre gange beriger med øjeblikke til historiebøgerne.
Et af de øjeblikke skabte det færøske landshold søndag aften i Nations League. Den lille ø med en placering som nummer 125 på FIFA's verdensrangliste besejrede listens nummer 42, Tyrkiet, med 2-1.
14, inklusiv indskiftere, hårdt arbejdende færinger blev hjemme i Torshavn således det første landshold til at slå Tyrkiet i deres Nations League-gruppe, som også tæller Luxembourg og Litauen.
– Det var så stort. Alle var helt oppe og køre. Man fik helt kuldegysninger, fordi folk var så glade og stolte. At vi med så få indbyggere kan slå en så stor nation som Tyrkiet med omkring 80 millioner indbyggere, det burde næsten ikke kunne lade sige gøre, siger den tidligere Vejle-spiller Viljormur Davidsen til Tipsbladet.
– Selvfølgelig er det en sensation. Man kunne mærke med det samme, at det her er kæmpe stort. Nu blev jeg også interviewet af nogle tyrkiske journalister bagefter, og de var virkelig også imponeret over vores præstation. Det var fortjent, at vi vandt kampen. Vi stod ikke bare og parerede, for så at score på et heldigt hjørne. Vi var med hele vejen, og det giver os tro på, at vi godt kan være med, når vi kæmper for hinanden.
Omkring ti grader, halv dårligt vejr og en masse vind havde på forhånd slået tyrkerne en smule ud af kurs. Efter 51 minutter kuldsejlede gæsterne endnu mere, da Viljormur Davidsen sparkede Færøerne i front.
Kort tid efter fordoblede Færøerne føringen, inden Tyrkiet rent kosmetisk fik ændret på lystavlen til sidst. Mens færingerne rakte armene i vejret, så ventede en stor skideballe i Tyrkiet.
– Nogle af spillerne ville ikke en gang give hånd. De vidste godt, at det var en kæmpe fiasko for dem. Nogle havde klassen til at sige tillykke, og så gik de ud, men man kunne godt se på dem, at de virkelig var hårdt ramt af det her. De havde slet ikke set det komme. Det gør det kun endnu større, at vi var så meget inde i deres hoveder. Det er vi stolte af, siger venstre backen til Tipsbladet.
Med sejren slutter Færøerne på tredjepladsen i Nations Leagues række C. Tyrkiet rykker med 13 point op i række B. I januar skiftede Viljormur Davidsen efter mange år i Vejle til Helsingborgs IF.
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
FC København scorer millionbeløb
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
MEDIE
Rigtig dårlig melding
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
DAGENS SPILFORSLAG
Drenge mod mænd i Bern
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
Pogba investerer i kamelvæddeløb
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
TOPNYHED