Det danske landshold står midt i sin største krise i Morten Olsens regeringstid. Selvom Danmark for få måneder siden vandt 3-0 over Tjekkiet på udebane, har tirsdagens 0-4-blamage til Armenien på hjemmebane givet store ar i den danske fodboldsjæl og slettet al optimisme omkring nationalmandskabet.
Det er imidlertid ikke første gang, at det danske landshold oplever et stort blackout under Morten Olsens ledelse. Gennemgår man de 141 landskampe, Morten Olsen har stået i spidsen for Danmark, er der således flere smertelige nederlag i tidens løb.
Tipsbladet.dk bringer i kronologisk rækkefølge her fem bud på andre danske blackouts under Morten Olsens ledelse.
Danmark – Bosnien/Herzegovina 0-2
EM-kvalifikationskamp, Parken, 2. april 2003
Morten Olsen havde været landstræner i tre år, da hans blot andet nederlag i turningssammenhæng indtraf. Det var til gengæld et markant et af slagsen, for Danmark var storfavoritter på hjemmebane mod Bosnien for ti år siden. Ikke desto mindre kom Danmark meget skidt fra start, og i løbet af seks minutter midt i første halvleg var Bosnien/Herzegovina foran med 2-0 med bare en halv time spillet. Den føring blev ikke hentet, og Danmark måtte indkassere et pinligt nederlag på hjemmebane. EM-billetten kom dog alligevel i hus nogle måneder senere.
Danmark – Tjekkiet 0-3
EM-slutrunde, Porto, 27. juni 2004
For bare ni år siden blev det betragtet som en stor skuffelse, at Danmark røg ud af EM efter at have nået kvartfinalerne. Forventningerne var høje efter en fin indledning på slutrunden, men mod Tjekkiet gik Danmark i opløsning. Første halvleg var ellers fin med danske briller, og med 0-0 ved pausen var der gode muligheder for avancement. Men så gik det galt. 20 minutter inde i anden halvleg var Danmark bagud med 3-0 og EM-håbet var væk.
Danmark – Sverige 0-3
EM-kvalifikationskamp, Parken, 2. juni 2007
På grund af karantæne var Morten Olsen faktisk ikke på sidelinjen i løbet af den berømte svenskerlandskamp, der indeholdt seks mål, et slag i maven, en udvisning og en baneløber, men i historiebøgerne står som et kedeligt 0-3-nederlag til Sverige. Kampen i sig selv var et stort drama, hvor det danske black-out indtraf i kampens startfase. Danmark var bagud 0-3 efter 26 minutter, men fik dog reduceret inden pausen. I anden halvleg kom Danmark endda på 3-3, men alligevel endte det altså med et nederlag på skrivebordet, da en tilskuer overfaldt dommer Herbert Fandel i kølvandet på Christian Poulsens udvisning. En mørk aften for dansk fodbold.
Danmark – Irland 0-4
Venskabskamp, Aarhus Stadion, 22. august 2007
Landsholdets første hjemmekamp efter den berygtede Sverige-kamp var henlagt til Aarhus Stadion. Danmark skulle varme op til efterårets vigtige EM-kvalifikationskampe, men generalprøven mod Irland blev alt andet end god. Robbie Keane var i hopla og scorede to mål i første halvleg, mens Shane Long blev dobbelt målscorer efter pausen. Det var et skidt afsæt til de resterende kval-kampe, og Danmark kom da heller ikke med til EM.
Makedonien – Danmark 3-0
Venskabskamp, Skopje, 6. februar 2013
Måske var det et varsel for tirsdagens store nedtur mod Armenien. I hvert fald var det ren makværk i Makedonien, da Danmark var på besøg i Skopje tidligere på året. Efter 24 minutter var Danmark bagud med 0-3, inden der blev sat prop i med en indskiftning af William Kvist og et fokus på at undgå flere pinligheder. Det kunne have været årets værste landskamp.
Morten Olsen har stået i spidsen for det danske landshold siden efteråret 2000. I den tid er det blevet til 70 sejre, 36 uafgjorte og 35 nederlag.
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
TOPNYHED
Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
TOPNYHED
FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
