Tre oddsere vandt 100.000 på en 10’er efter dansk comeback

Henrik Dalsgaards hovedstødsmål og en sen udligning i Norge må have fået smilet frem hos tre oddsere.



Det er bestemt ikke hverdagskost for Danske Spil, at de kan se, at odds 10.000 bliver ramt, men det skete ikke bare én gang men tre gange tirsdag aften, da både opgørene mellem Schweiz og Danmark samt Norge og Sverige begge endte 3-3.

Det oplyser Danske Spil i en pressemeddelelse.

For danskernes vedkommende var det et opgør, hvor man var bagud med 0-3, da de manglede syv minutter af den ordinære spilletid, og derfor skulle der noget helt ekstraordinært til for at få udlignet. Dette skete ikke desto mindre i overtiden, da Henrik Dalsgaard headede bolden over stregen.

I Norge skulle man frem til syvende minuts overtid, da der blev udlignet til 3-3 efter et hjørnespark, og med de to resultater sammen på samme kupon var der en gevinst på 100.000 kroner for en flad 10’er til tre vindere.

For oddsansvarlig hos Danske Spil, Peter Emmike Rasmussen var det noget særdeles uvant, der skete tirsdag aften.

– Det er meget sjældent, at nogen rammer et sådan vanvidsodds. Det var jo et helt vildt comeback af Danmark, som gjorde disse Oddset-spillere rige, og stort tillykke skal der lyde herfra, lyder det fra Peter Emmike Rasmussen

Danske Spil oplyser desuden, at der også var en oddser, som havde spillet en 10’er på, at Danmark ville få 3-3, da de var kommet bagud med 0-3 til odds 150, og derfor vandt vedkommende 1500 kroner.

Danske Spil oplevede samlet set et tab på fem millioner kroner tirsdag som følge af de to førnævnte kampe samt favoritsejre til Spanien og Italien. Nedenfor kan man se en af vinderkuponerne.





Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg




LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Superliga-profiler topper international liste

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stort medie hylder AGF-profil

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Født i Danmark og på vej til VM

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

FC Midtjylland henter ny back

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Overvejer AGF-forlængelse

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig