Tyskland og Spanien deler i comeback til landsholdsfodbold

Det endte uafgjort mellem Tyskland og Spanien, da der blev spillet landsholdsfodbold for første gang i 2020.



Efter knap ti måneders pause blev der torsdag aften igen spillet landsholdsfodbold på højeste niveau.

Nations League-turneringen blev således skudt i gang med en række kampe.

Blandt andet mødtes de to europæiske giganter Tyskland og Spanien på turneringens niveau A, som Danmark også hører til.

Her endte det uafgjort 1-1 på det tomme stadion i Stuttgart.

De europæiske landshold har ikke været i aktion siden november sidste år, hvor der blev spillet kvalifikationskampe til det EM, der siden er blevet skubbet til 2021 på grund af coronapandemien.

Tyskerne var torsdag aften uden flere af de Bayern München-spillere, der 23. august triumferede i Champions League.

Til gengæld var der plads til profiler som den nye Chelsea-spiller Timo Werner og styrmanden Toni Kroos fra Real Madrid.

Bagest havde landstræner Joachim Löw valgt et forsvar med tre centrale stoppere, og det skulle vise sig at give lidt udfordringer i første halvleg. Flere gange havde de således svært ved at spille sig ud af det spanske pres.

Især Emre Can havde svært ved at ramme sine medspillere. Det var også tæt på at koste en scoring, men Spaniens Rodrigo var ikke vaks nok til at udnytte den store mulighed, han pludselig blev foræret.

I den anden ende var Leroy Sane tæt på at gøre det til 1-0 med et godt hug. Målmand David de Gea parerede dog fint bolden.

Derfor var det fortsat målløst, da de to hold gik til pause.

Det ændrede sig hurtigt i anden halvleg. Her modtog Timo Werner bolden på kanten af feltet. Den 24-årige hurtigløber trak forbi et par spaniere og sendte bolden fladt ind bag en chanceløs David de Gea.

Spanien, der efter pausen i øvrigt sendte blot 17-årige Ansu Fati på banen til debut, havde lidt svært ved for alvor at skabe noget offensivt.

Til gengæld var tyskerne farlige – især på omstillinger. Werner lykkedes dog ikke med at fordoble sin målscoring trods flere gode tilbud.

Til sidst fik spanierne lagt et godt pres, og det lykkedes også at sikre udligningen. En bold dumpede ned for fødderne af José Gayá, der dybt i overtiden kunne sende bolden ind til slutresultatet.

Danmark møder lørdag aften Belgien i Nations League. Foruden belgierne er det danske landshold i gruppe med England og Island.

/ritzau/



Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Italienske medier hylder ham

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Fælder hård Schmeichel-dom

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

FC København misser denne midtbane-stjerne

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Fælder dom over Norwich-danskere

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Rangerer Eriksen over superstjerner

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Det er til dumpekarakter

‘Den værste transfer nogensinde’

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Nartey blæser alt modstand til vægs

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Hold da op – den er helt gal

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Køb Vallys-klon, før det er for sent!