Efter knap ti måneders pause blev der torsdag aften igen spillet landsholdsfodbold på højeste niveau.
Nations League-turneringen blev således skudt i gang med en række kampe.
Blandt andet mødtes de to europæiske giganter Tyskland og Spanien på turneringens niveau A, som Danmark også hører til.
Her endte det uafgjort 1-1 på det tomme stadion i Stuttgart.
De europæiske landshold har ikke været i aktion siden november sidste år, hvor der blev spillet kvalifikationskampe til det EM, der siden er blevet skubbet til 2021 på grund af coronapandemien.
Tyskerne var torsdag aften uden flere af de Bayern München-spillere, der 23. august triumferede i Champions League.
Til gengæld var der plads til profiler som den nye Chelsea-spiller Timo Werner og styrmanden Toni Kroos fra Real Madrid.
Bagest havde landstræner Joachim Löw valgt et forsvar med tre centrale stoppere, og det skulle vise sig at give lidt udfordringer i første halvleg. Flere gange havde de således svært ved at spille sig ud af det spanske pres.
Især Emre Can havde svært ved at ramme sine medspillere. Det var også tæt på at koste en scoring, men Spaniens Rodrigo var ikke vaks nok til at udnytte den store mulighed, han pludselig blev foræret.
I den anden ende var Leroy Sane tæt på at gøre det til 1-0 med et godt hug. Målmand David de Gea parerede dog fint bolden.
Derfor var det fortsat målløst, da de to hold gik til pause.
Det ændrede sig hurtigt i anden halvleg. Her modtog Timo Werner bolden på kanten af feltet. Den 24-årige hurtigløber trak forbi et par spaniere og sendte bolden fladt ind bag en chanceløs David de Gea.
Spanien, der efter pausen i øvrigt sendte blot 17-årige Ansu Fati på banen til debut, havde lidt svært ved for alvor at skabe noget offensivt.
Til gengæld var tyskerne farlige – især på omstillinger. Werner lykkedes dog ikke med at fordoble sin målscoring trods flere gode tilbud.
Til sidst fik spanierne lagt et godt pres, og det lykkedes også at sikre udligningen. En bold dumpede ned for fødderne af José Gayá, der dybt i overtiden kunne sende bolden ind til slutresultatet.
Danmark møder lørdag aften Belgien i Nations League. Foruden belgierne er det danske landshold i gruppe med England og Island.
/ritzau/
LIVE
LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
OPTAKT
Brighton – Manchester United
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
