Tyskland og Spanien deler i comeback til landsholdsfodbold

Det endte uafgjort mellem Tyskland og Spanien, da der blev spillet landsholdsfodbold for første gang i 2020.



Efter knap ti måneders pause blev der torsdag aften igen spillet landsholdsfodbold på højeste niveau.

Nations League-turneringen blev således skudt i gang med en række kampe.

Blandt andet mødtes de to europæiske giganter Tyskland og Spanien på turneringens niveau A, som Danmark også hører til.

Her endte det uafgjort 1-1 på det tomme stadion i Stuttgart.

De europæiske landshold har ikke været i aktion siden november sidste år, hvor der blev spillet kvalifikationskampe til det EM, der siden er blevet skubbet til 2021 på grund af coronapandemien.

Tyskerne var torsdag aften uden flere af de Bayern München-spillere, der 23. august triumferede i Champions League.

Til gengæld var der plads til profiler som den nye Chelsea-spiller Timo Werner og styrmanden Toni Kroos fra Real Madrid.

Bagest havde landstræner Joachim Löw valgt et forsvar med tre centrale stoppere, og det skulle vise sig at give lidt udfordringer i første halvleg. Flere gange havde de således svært ved at spille sig ud af det spanske pres.

Især Emre Can havde svært ved at ramme sine medspillere. Det var også tæt på at koste en scoring, men Spaniens Rodrigo var ikke vaks nok til at udnytte den store mulighed, han pludselig blev foræret.

I den anden ende var Leroy Sane tæt på at gøre det til 1-0 med et godt hug. Målmand David de Gea parerede dog fint bolden.

Derfor var det fortsat målløst, da de to hold gik til pause.

Det ændrede sig hurtigt i anden halvleg. Her modtog Timo Werner bolden på kanten af feltet. Den 24-årige hurtigløber trak forbi et par spaniere og sendte bolden fladt ind bag en chanceløs David de Gea.

Spanien, der efter pausen i øvrigt sendte blot 17-årige Ansu Fati på banen til debut, havde lidt svært ved for alvor at skabe noget offensivt.

Til gengæld var tyskerne farlige – især på omstillinger. Werner lykkedes dog ikke med at fordoble sin målscoring trods flere gode tilbud.

Til sidst fik spanierne lagt et godt pres, og det lykkedes også at sikre udligningen. En bold dumpede ned for fødderne af José Gayá, der dybt i overtiden kunne sende bolden ind til slutresultatet.

Danmark møder lørdag aften Belgien i Nations League. Foruden belgierne er det danske landshold i gruppe med England og Island.

/ritzau/



Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Fortryder Chido Obi-beslutning

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Brøndby straffet – får stor bøde

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

AGF på rov i Hobro IK

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Lars Friis får ikke stort job

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

Vender hjem til AaB

“Har set ham fra OB få karantæne”

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

FC Midtjylland kan score gode penge

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Randers FC og OB spiller uafgjort

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester