Tyskland og Spanien deler i comeback til landsholdsfodbold

Det endte uafgjort mellem Tyskland og Spanien, da der blev spillet landsholdsfodbold for første gang i 2020.



Efter knap ti måneders pause blev der torsdag aften igen spillet landsholdsfodbold på højeste niveau.

Nations League-turneringen blev således skudt i gang med en række kampe.

Blandt andet mødtes de to europæiske giganter Tyskland og Spanien på turneringens niveau A, som Danmark også hører til.

Her endte det uafgjort 1-1 på det tomme stadion i Stuttgart.

De europæiske landshold har ikke været i aktion siden november sidste år, hvor der blev spillet kvalifikationskampe til det EM, der siden er blevet skubbet til 2021 på grund af coronapandemien.

Tyskerne var torsdag aften uden flere af de Bayern München-spillere, der 23. august triumferede i Champions League.

Til gengæld var der plads til profiler som den nye Chelsea-spiller Timo Werner og styrmanden Toni Kroos fra Real Madrid.

Bagest havde landstræner Joachim Löw valgt et forsvar med tre centrale stoppere, og det skulle vise sig at give lidt udfordringer i første halvleg. Flere gange havde de således svært ved at spille sig ud af det spanske pres.

Især Emre Can havde svært ved at ramme sine medspillere. Det var også tæt på at koste en scoring, men Spaniens Rodrigo var ikke vaks nok til at udnytte den store mulighed, han pludselig blev foræret.

I den anden ende var Leroy Sane tæt på at gøre det til 1-0 med et godt hug. Målmand David de Gea parerede dog fint bolden.

Derfor var det fortsat målløst, da de to hold gik til pause.

Det ændrede sig hurtigt i anden halvleg. Her modtog Timo Werner bolden på kanten af feltet. Den 24-årige hurtigløber trak forbi et par spaniere og sendte bolden fladt ind bag en chanceløs David de Gea.

Spanien, der efter pausen i øvrigt sendte blot 17-årige Ansu Fati på banen til debut, havde lidt svært ved for alvor at skabe noget offensivt.

Til gengæld var tyskerne farlige – især på omstillinger. Werner lykkedes dog ikke med at fordoble sin målscoring trods flere gode tilbud.

Til sidst fik spanierne lagt et godt pres, og det lykkedes også at sikre udligningen. En bold dumpede ned for fødderne af José Gayá, der dybt i overtiden kunne sende bolden ind til slutresultatet.

Danmark møder lørdag aften Belgien i Nations League. Foruden belgierne er det danske landshold i gruppe med England og Island.

/ritzau/



Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Bo Svensson favorit til stort job 

Kæmpe nedtur for AaB

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

FC København – Brøndby IF

Superliga-legende stråler som 41-årig

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Randers FC – OB

Her er Kamil Wilczek i dag

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

I svime over German Onugkha

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Derfor har Lerager takket nej til FC København

– Den her sidder dybt i sjælen

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Viborg FF – Vejle Boldklub

– Agger og Kahlenberg var specielt

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

– Jeg vil være den bedste

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Lyngby går alene i front

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Eintracht tæmmer Gedebukke

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

AGF tilbage på førstepladsen

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Thomas Frank taler inden derby

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Nu blander borgmesteren sig