U21-landsholdet tager sikker sejr over Island

Sejren var aldrig rigtig i fare, da det danske U21-herrelandshold i fodbold på hjemmebane slog Island 2-0.



Danmark tog tirsdag aften revanche fra nederlaget på 2-4 i september mod Island og nappede en sikker 2-0-sejr i det omvendte opgør på Vejle Stadion.

Det var et opgør, hvor der ikke var meget på spil for de danske talenter. I sidste runde havde resultaterne i gruppen udartet sig, så Danmark sikrede sig kvalifikationsgruppens førsteplads og direkte avancement til EM 2025 i Slovakiet.

Derfor havde de danske spillere mulighed for at vise, hvorfor de skal have en plads i truppen til næste sommers slutrunde.

Islændingene havde heller ikke det store at spille for, da de maksimalt kunne nå en tredjeplads i gruppen, og det giver ikke mulighed for playoffkampe.

Danskerne satte sig hurtigt på spillet og chancerne. Dog skulle vi halvt ind i første halvleg, før det for alvor blev farligt.

Efter 24 minutters spil leverede Mathias Kvistgaarden en lækker detalje, da han chippede bolden hen over en islænding og testede den islandske målmand med en flad afslutning.

Herefter bevægede Danmark sig tættere og tættere på en scoring. Særligt Isak Jensen og Anton Gaaei gled let igennem på kanterne.

I det 32. minut lykkedes det hjemmeholdet at komme på måltavlen, da Tochi Chukwuani tæmmede og flugtede bolden i netmaskerne efter en præcis servering af Anton Gaaei.

Det var Chukwuanis første mål for U21-landsholdet.

Kort før pausen kolliderede den danske anfører Oliver Provstgaard med målmand Filip Jørgensen i forbindelse med en clearing af en islandsk dybdebold.

Jørgensen ømmede sig og tog sig til skulderen, men spillede videre.

Men da de danske spillere vendte tilbage fra omklædningsrummet efter pausen, var det med Andreas Jungdal i målet.

Danmark fortsatte trykket mod det islandske mål, og i det 59. minut kunne Kvistgaarden udbygge den danske føring, da han dukkede op på bageste stolpe efter et lumskt tidligt indlæg fra Isak Jensen.

Kampens intensitet faldt hen mod slutningen af kampen, og det lykkedes ingen af de to mandskaber at skabe de helt store muligheder.

19-årige Conrad Harder, der til daglig spiller for portugisiske Sporting, fik sin debut for U21-landsholdet, da han blev skiftet ind i pausen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

FC Midtjylland – AGF

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Den største genistreg i Superligaen?

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Nedtur for Højlund og Napoli

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’