U21-landsholdet tager sikker sejr over Island

Sejren var aldrig rigtig i fare, da det danske U21-herrelandshold i fodbold på hjemmebane slog Island 2-0.



Danmark tog tirsdag aften revanche fra nederlaget på 2-4 i september mod Island og nappede en sikker 2-0-sejr i det omvendte opgør på Vejle Stadion.

Det var et opgør, hvor der ikke var meget på spil for de danske talenter. I sidste runde havde resultaterne i gruppen udartet sig, så Danmark sikrede sig kvalifikationsgruppens førsteplads og direkte avancement til EM 2025 i Slovakiet.

Derfor havde de danske spillere mulighed for at vise, hvorfor de skal have en plads i truppen til næste sommers slutrunde.

Islændingene havde heller ikke det store at spille for, da de maksimalt kunne nå en tredjeplads i gruppen, og det giver ikke mulighed for playoffkampe.

Danskerne satte sig hurtigt på spillet og chancerne. Dog skulle vi halvt ind i første halvleg, før det for alvor blev farligt.

Efter 24 minutters spil leverede Mathias Kvistgaarden en lækker detalje, da han chippede bolden hen over en islænding og testede den islandske målmand med en flad afslutning.

Herefter bevægede Danmark sig tættere og tættere på en scoring. Særligt Isak Jensen og Anton Gaaei gled let igennem på kanterne.

I det 32. minut lykkedes det hjemmeholdet at komme på måltavlen, da Tochi Chukwuani tæmmede og flugtede bolden i netmaskerne efter en præcis servering af Anton Gaaei.

Det var Chukwuanis første mål for U21-landsholdet.

Kort før pausen kolliderede den danske anfører Oliver Provstgaard med målmand Filip Jørgensen i forbindelse med en clearing af en islandsk dybdebold.

Jørgensen ømmede sig og tog sig til skulderen, men spillede videre.

Men da de danske spillere vendte tilbage fra omklædningsrummet efter pausen, var det med Andreas Jungdal i målet.

Danmark fortsatte trykket mod det islandske mål, og i det 59. minut kunne Kvistgaarden udbygge den danske føring, da han dukkede op på bageste stolpe efter et lumskt tidligt indlæg fra Isak Jensen.

Kampens intensitet faldt hen mod slutningen af kampen, og det lykkedes ingen af de to mandskaber at skabe de helt store muligheder.

19-årige Conrad Harder, der til daglig spiller for portugisiske Sporting, fik sin debut for U21-landsholdet, da han blev skiftet ind i pausen.

/ritzau/





Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften


OB – Silkeborg IF

Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

Angriber er færdig i Randers FC

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

– Cooper skyder på Schmedes

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

To trænere færdige i Superliga-klub

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

Ajax fyrer cheftræner John Heitinga

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Går i kødet på Rasmus Højlund

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd

Delte meldinger om Christian Nørgaard

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Et slag fra førstepladsen

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring

Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag

Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub

Rigtig træls melding om Óskarsson

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Klubboss overrasket over Eriksens agent

Bundesliga-topklub jagter William Osula

Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Seks mål i vild Barcelona-kamp

Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho

Freiburg nyder fransk Riviera

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League