De danske U21-talenter kommer på hårdt arbejde fra første spark, når holdet til marts er med ved EM i Ungarn og Slovenien.
Efter torsdagens lodtrækning står det klart, at Danmark åbner turneringen mod gruppens topseedede hold, Frankrig, inden det gælder de på papiret mere overkommelige nationer Rusland og Island.
Men den vanskelige premierekamp er helt efter landstræner Albert Capellas’ hoved.
– Jeg har det godt med at starte mod Frankrig. Jeg mener, det er en smule bedre at møde de store hold i begyndelsen af en turnering. Men måske tænker de det samme om os, siger Albert Capellas.
Frankrigs A-landshold har længe været en gigant, men den store fodboldnation har været knapt så skræmmende på U21-niveau.
Den seneste generation af spillere nåede ganske vist EM-semifinalen for to år siden. Men forinden var gået seks slutrunder, hvor det slet ikke var lykkedes Frankrig at kvalificere sig.
Men selv om Danmark måske kan tåle at tabe til Frankrig og alligevel gå videre til kvartfinalen, er det afgørende for den danske landstræner at komme ordentligt i gang med EM.
– Det er så vigtigt at komme godt fra start. Den kamp vil vise, hvor store chancer vi har for at få en fantastisk turnering.
– Jeg har stor tillid til mine spillere. Jeg ved, at hvis de når deres topniveau, har vi chancer for at levere noget meget interessant, siger Albert Capellas.
Han erklærer sig generelt tilfreds med sammensætningen af den indledende gruppe, hvor Danmark skal placere sig blandt de to bedste for at avancere til kvartfinalerne.
– Alle grupper er hårde. Vi er glade for at have Island i gruppen. Det er et land, vi har et meget godt forhold til, og som vi er glade for at spille imod. Det er okay.
– Hvis vi vil vinde turneringen, skal vi kunne klare os mod alle. Der er ingen undskyldninger, siger Albert Capellas.
Danmark er med ved EM for fjerde gang i træk. Holdet indløste billetten til slutrunden med en forholdsvis sikker førsteplads i kvalifikationspuljen med Rumænien og Ukraine blandt modstanderne.
– Vi tabte slet ikke, vandt otte kampe og spillede to uafgjort. Det viser, at vi er et svært hold at slå. Nu skal vi forsøge at nå så langt, som vi kan, siger Capellas.
EM er på grund af den komprimerede fodboldsæson splittet op i to dele. Gruppefasen afvikles i slutningen af marts, mens knockoutfasen bliver spillet to måneder senere.
/ritzau/

TransferLIVE: I dialog med Lebogang Phiri

Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek

Nu går de all-in på Højlund

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk

Superliga-spiller tiltalt for grov vold

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

Dårligt nyt om AGF’s nye stadion

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Transferplanen: Det kan blive en genistreg

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef

Kæmpe øv: Tabet af ham gør ondt!

FCK forlanger kassen: Skræmmer det tyskerne væk?

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

Neestrups boss skylder big time ved Froholdt-salg

Danmark møder Frankrig i kvartfinalen

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub

Kæmpe Superliga-salg – nu kan han hentes gratis

Afsløring: Topklub byder på Musa Juwara

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Morten Hjulmand til storklub?

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Dansk klub i ekstase: Ikke sket i 51 år

Monstertransfer i Premier League?

Nu bekræfter FCK

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

Gigasalg forude? Frankfurt bader i succeshistorier

U19-landsholdet smadrer Montenegro

Melder direkte ud: Vil have Thomas Franks stjerne

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

FC Porto fik nej i spillerjagt på grund af klub-VM

Sov ikke efter nederlag til Danmark

Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien

Afviste denne klub – derfor vælger han FCK

Gareth Southgate i chokskifte?

Ydmyget af dansker – tidl. Brøndby-stjerne raser

Udenlandsk interesse for dansk målsluger

Varme rygter: ‘Eriksen bliver stjernen her’

Kaoskamp ved klub-VM

Italiensk storklub jagter William Bøving

FCK straffes: Sektion 12 lukkes

Afsløring: Kim Daugaard tæt på Hvidovre

Knap 50.000 tomme sæder – stjernetræner forbavset

Klar melding om Morten Karlsen

Tung kampstart i Trencin

Spotpris? Så lidt vil de byde på Liverpool-legende

In or out? FCK har brug for klarhed!

SIF-søsterklub kyles ud af Conference League

Afsløring: Tysk klub henter Frederik Christensen

Holger Rune vinder sikkert trods bizar optakt

Barcelona fører kampen om spansk stjerneskud

Forslag til Superliga-klub: Køb Emil Frederiksen!