UEFA lader hviderussiske hold spille, men…

Hviderussiske klubber og landshold skal spille deres hjemmekampe på neutral grund uden fans.



Mens Ruslands klubber og landshold inden for fodbold er blevet udelukket fra alle internationale turneringer, har Hviderusland fået en mildere straf.

På sin hjemmeside gør Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) det klart, at Hvideruslands klubber og landshold fortsat gerne må deltage.

Hjemmekampene skal dog spiles på neutral grund og uden tilstedeværende fans.

Den Internationale Olympiske Komité (IOC) har ellers opfordret alle idrætsforbund og sportsarrangører til også at udelukke Hviderusland for landets rolle i invasionen, der delvist er foregået via den hviderussiske grænse til Ukraine.

Det har flere idrætsforbund valgt at efterleve, og senest blev alle russiske og hviderussiske udøvere torsdag udelukket fra de paralympiske vinterlege i kinesiske Beijing.

Men så langt vil Uefa altså ikke gå i denne omgang.

– Uefas eksekutivkomité indkalder løbende til flere ekstraordinære møder for at vurdere den juridiske og faktuelle situation, efterhånden som den udvikler sig, og træffe yderligere beslutninger, hvis det er nødvendigt, skriver Uefa.

Hviderusland har støttet den russiske invasion af Ukraine og tillod blandt andet russerne at opmarchere 30.000 soldater ved dets grænse til Ukraine. En stor del af den styrke deltager nu i angrebet på Ukraine.

I Dansk Boldspil-Union (DBU) vækker Uefas beslutning undren. Direktør Jakob Jensen siger til TV 2 Sport, at han ikke kan se det for sig, at nogen danske landshold skulle spille mod hviderussiske, som situationen er lige nu.

– Så vi vil gå i dialog med Uefa om, hvorfor de er nået frem til det, og om de kan gå længere, siger Jensen til TV 2 Sport.

Torsdagens beslutning blev taget af Uefas eksekutivkomité, som DBU-formand Jesper Møller er en del af.

Danmarks Idrætsforbund (DIF) forstår heller ikke Uefas beslutning.

– I tråd med IOC’s udmelding er vi helt tydelige fra DIF’s side om, at både de russiske og hviderussiske hold skal sanktioneres og har med tilfredshed konstateret, at det har Uefa efterlevet for russerne, siger DIF-formand Hans Natorp til TV 2 Sport.

– Desværre har de ikke taget den helt hårde sanktion i brug over for hviderusserne. Det, synes jeg er jo, er ærgerligt, men det er op til Uefa at træffe den beslutning.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Transferbombe på vej

De vil have Gaaei – her er prisen

Colombia – Portugal



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Algeriet – Østrig

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Jordan – Argentina

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Dansk klub henter Jonathan Hutters

VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ståle Solbakken i stort forsvar

Chok: Uruguay færdige ved VM

Supercomputer: Her er VM-finalen

Sydafrika – Canada