UEFA’s besked til EM-fans: I risikerer at brænde inde med billetterne

Der er stadig stor usikkerhed, om EM-slutrunden bliver afholdt til sommer. Nu har UEFA opdateret sine retningslinjer for refundering af billetter.



Rettelse: Artiklen hævdede fejlagtigt, at perioden frem til 26. januar var eneste mulighed for at få refunderet sine billetter. Teksten er nu rettet.

Det var meningen, at EM skulle være afholdt i sommer, men på grund af den verdensomfattende corona-pandemi så var det ikke en mulighed.

UEFA håber dog, at man kan afholde turneringen denne sommer, men som smittespredningen i Europa ser ud nu, så er det ikke en umulighed, at man enten må spille for tomme tribuner, et reduceret antal tilskuere eller flytte kampe i tid og sted.

Derfor har UEFA udsendt nye retningslinjer for eventuel refundering af billetter. Dem har billetindehavere modtaget på email. De kan læses i deres fulde længde her.

Læs også:Tidligere Brøndby-spiller forlader norsk klub: Han vil til udlandet

Hvis man ikke kan acceptere de nye retningslinjer, eller hvis man bare ikke har mulighed for at deltage på 2021-datoerne, kan man få refunderet sine billetter fra nu og frem til 26. januar. Har man ikke refunderet billetterne inden da, accepterer man de nye retningslinjer.

De siger blandt andet, at billetterne ikke bliver refunderet, hvis UEFA på grund af coronapandemien flytter kampen til en senere dato eller til et andet stadion i et andet land. Man kan altså være uheldig at brænde inde med billetter, hvis man ikke har mulighed for at overvære kampen i det “nye” land.

Det gælder dog ikke, hvis flytningen betyder, at der eksempelvis er færre billetter tilgængelige, og UEFA annullerer ens billetter. Da får man prisen refunderet.

Læs også:Viborg FF nærmer sig ny cheftræner

Hvis kampene bliver flyttet til et andet land, refunderer UEFA ikke rejse- og hoteludgifter.

Hvis den eller de kamp(e), man har billet(ter) til, skal afvikles på samme stadion men med begrænset kapacitet eller bag lukkede døre, og ens billet(ter) bortfalder af den grund, vil UEFA også refundere billetprisen.

UEFA specificerer i de nye retningslinjer ikke, om man får billetprisen refunderet, såfremt man har billet til en kamp i et andet land, men man ikke kan rejse ind i landet (for eksempel på grund af corona-rejserestriktioner).

Læs også:FC København og AGF mødes i testkampe
Læs også:Vinterpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Ny makker til Zlatan: AC Milan forhandler med klubløs angriber




Sunderland jagter dansk guldfugl




LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

I dialog med Steve Cooper

Marcondes afviser tilbud, men…

Jens Stage-skifte i fare

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Dame N’Doye scorer nyt job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Enighed – dansk stortransfer tæt på

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Interessant melding om VM-profil

Superliga-boss med spændende transfermelding

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Holland – Sverige

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Tordner mod VM-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Viaplay med stor AGF-nyhed