Fodboldstjernerne på det spanske landshold indkasserede tirsdag et sjældent nederlag i Nations League.
På udebane tabte spanierne med 0-1 til Ukraine i en tæt gruppe 4, hvor Tyskland på eget græs måtte nøjes med 3-3 mod Schweiz.
Selv om landstræner Luis Enriques kunne se sit mandskab dominere kampen i Kiev, så formåede det spanske hold ikke at udnytte et stort chanceovertag. I stedet afgjorde ukrainerne affæren et kvarter før tid.
Her lagde Andriy Yarmolenko en præcis aflevering op til Viktor Tsygankov, der tog bolden til sig og fra små 20 meters afstand straks tordnede den forbi David De Gea i det spanske mål.
Det er næsten to år siden, at spanierne senest tabte en landskamp.
Før pausen havde Sergio Ramos et frisparksforsøg, der snittede overliggeren. Efter pausen ramte Rodri stolpen, inden Ukraines keeper kom i vejen for et godt forsøg fra Mikel Oyarzabal.
Læs også:Tyskland og Schweiz delte i målfest – Spanien floppede i Ukraine
Kampen i den ukrainske hovedstad blev overværet af omkring 21.000 tilskuere, der var spredt ud over tribunerne. Det var muligt, efter at Det Europæiske Fodboldforbund (UEFA) har lempet på corona-restriktionerne.
I gruppens anden kamp spillede Tyskland på eget græs 3-3 mod Schweiz.
Gæsterne bragte sig foran efter blot fem minutter ved Mario Gavranovic i forbindelse med et hjørnespark.
Tyskerne fik i første omgang headet bolden ud af farezonen, men den blev pandet tilbage i feltet af Remo Freuler, og så kunne Gavranovic flot heade den videre over i det lange hjørne til 1-0.
Schweizerne fortsatte med at imponere. Freuler øgede således til 2-0 efter 25 minutter, da han elegant vippede bolden over en fremadstormende, men alligevel alt for passiv Manuel Neuer i det tyske mål.
De tyske værter svarede tilbage stort set med det samme. Timo Werner fik med tre-fire schweizere foran sig heldigt og dygtigt trillet bolden ind ved den fjerne stolpe til 1-2.
Den livlige kamp bød også på tre scoringer inden for fem minutter i begyndelsen af anden halvleg.
Først udlignede Kai Havertz til 2-2, efter at Chelsea-angriberen opsnappede en schweizisk fejlaflevering og løb mod mål og scorede.
Modsvaret kom prompte i den anden ende, da Mario Gavranovic scorede til 3-2 for Schweiz. Bolden havnede hos ham, efter at angrebsmakkeren Haris Seferovic havde misset to forsøg.
Et par minutter senere udlignede Serge Gnabry til 3-3 efter en fremragende detalje, da han lod bolden køre forbi sit støtteben og dirigerede Timo Werners indlæg i mål med hælen.
Stillingen i gruppe 4 efter fire runder er tæt mellem de tre bedste hold, mens alt tyder på, at Schweiz skal ned på næsthøjeste niveau i Nations League.
Spanien topper gruppen med syv point foran Tyskland og Ukraine med hver seks point. Schweiz har to point. Det bedste hold sikrer sig adgang til Nations Leagues finalestævne, mens holdet på sidstepladsen rykker ned.
/ritzau/
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Danmark tæt på U21-EM: Kan blive første nation til at kvalificere sig
Læs også:Danmark kan komme til U21-EM i aften: Drømmer om at nå helt til tops
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
Lamine Yamal med karrierens første
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
OPTAKT
FC København – Randers FC
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
‘Han er tilgivet’
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
‘Jeg hadede verden’
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
