Han har været ‘talk of the town’ i England de seneste måneder.
Marcus Rashford blev på mange måder gjort til syndebuk for de store problemer, der var og stadig er hos Manchester United, og derfor tog han i vinter en tur til Birmingham for at genrejse sin karriere hos Aston Villa.
Der er også blevet opnået succes i den nye klub, hvilket betød, at offensivspilleren har fået comeback på det engelske landshold, hvor han fredag endda fik en startplads i VM-kvalifikationskampen mod Albanien. Men han får ikke mange roser for sin indsats.
– Vi vil gerne se flere afgørende aktioner fra disse positioner, der skal dribles mere, og der skal udvises større aggression mod modstanderens felt. Det manglede generelt; de muligheder, vi skabte, kom fra løb længere tilbage i banen, og de var ikke så kampafgørende, som de kan være, sagde Thomas Tuchel efter kampen med henvisning til Marcus Rashford og Phil Foden.
Det var den tyske træners første kamp i spidsen for England, og selvom resultatet set udefra var tilfredsstillende, kunne han ikke slippe sit fokus på den skuffende præstation fra de to kantspillere.
– Begge vores kantspillere, der startede, var ikke så indflydelsesrige, som de kan være for deres klub. Jeg er ikke helt sikker på, hvorfor vi havde svært ved at få bolden hurtigt til dem.
– Vi manglede løb uden bold. Der var lidt for meget boldmassage, ikke nok dribling og ikke nok aggressivitet mod mål. De trænede rigtig godt og var afgørende i træningen. Derfor mener jeg også, at de fortjente at starte inde – de har været meget gode de sidste uger hos deres klubber. Så jeg vil fortsætte med, at tale dem op, forklarer tyskeren.
England har fået en overkommelig gruppe i jagten på kvalifikation til VM. Gruppen består, udover fredagens modstander Albanien, af Letland, Andorra og Serbien.
LIVE
Superliga-LIVE: Derfor er Pentz fraværende
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
NYHEDER
AGF har profil tilbage til Brøndby-brag
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Her kan du se AGF mod Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
Én opringning ændrede det hele for Malte Amundsen
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
TRANSFER
Officielt: FC København sælger stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
INTERVIEW