Utilfreds med Marcus Rashford

Thomas Tuchel er ikke tilfreds med, hvad han fredag så fra Marcus Rashford og Phil Foden.



Han har været ‘talk of the town’ i England de seneste måneder.

Marcus Rashford blev på mange måder gjort til syndebuk for de store problemer, der var og stadig er hos Manchester United, og derfor tog han i vinter en tur til Birmingham for at genrejse sin karriere hos Aston Villa.

Der er også blevet opnået succes i den nye klub, hvilket betød, at offensivspilleren har fået comeback på det engelske landshold, hvor han fredag endda fik en startplads i VM-kvalifikationskampen mod Albanien. Men han får ikke mange roser for sin indsats.

– Vi vil gerne se flere afgørende aktioner fra disse positioner, der skal dribles mere, og der skal udvises større aggression mod modstanderens felt. Det manglede generelt; de muligheder, vi skabte, kom fra løb længere tilbage i banen, og de var ikke så kampafgørende, som de kan være, sagde Thomas Tuchel efter kampen med henvisning til Marcus Rashford og Phil Foden.

Det var den tyske træners første kamp i spidsen for England, og selvom resultatet set udefra var tilfredsstillende, kunne han ikke slippe sit fokus på den skuffende præstation fra de to kantspillere.

– Begge vores kantspillere, der startede, var ikke så indflydelsesrige, som de kan være for deres klub. Jeg er ikke helt sikker på, hvorfor vi havde svært ved at få bolden hurtigt til dem.

– Vi manglede løb uden bold. Der var lidt for meget boldmassage, ikke nok dribling og ikke nok aggressivitet mod mål. De trænede rigtig godt og var afgørende i træningen. Derfor mener jeg også, at de fortjente at starte inde – de har været meget gode de sidste uger hos deres klubber. Så jeg vil fortsætte med, at tale dem op, forklarer tyskeren.

England har fået en overkommelig gruppe i jagten på kvalifikation til VM. Gruppen består, udover fredagens modstander Albanien, af Letland, Andorra og Serbien.





Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM




LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

‘Han ryger 100 procent!’

Brøndby med transferscoop?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

FCK-stjerne ikke med på træningslejr



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: Kolding køber stor profil

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Elfenbenskysten – Norge

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør

Superliga-klub tæt på FCK’er

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Kryptisk transfermelding

VM-Vækkeuret: Giganternes fald

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’