Han har været ‘talk of the town’ i England de seneste måneder.
Marcus Rashford blev på mange måder gjort til syndebuk for de store problemer, der var og stadig er hos Manchester United, og derfor tog han i vinter en tur til Birmingham for at genrejse sin karriere hos Aston Villa.
Der er også blevet opnået succes i den nye klub, hvilket betød, at offensivspilleren har fået comeback på det engelske landshold, hvor han fredag endda fik en startplads i VM-kvalifikationskampen mod Albanien. Men han får ikke mange roser for sin indsats.
– Vi vil gerne se flere afgørende aktioner fra disse positioner, der skal dribles mere, og der skal udvises større aggression mod modstanderens felt. Det manglede generelt; de muligheder, vi skabte, kom fra løb længere tilbage i banen, og de var ikke så kampafgørende, som de kan være, sagde Thomas Tuchel efter kampen med henvisning til Marcus Rashford og Phil Foden.
Det var den tyske træners første kamp i spidsen for England, og selvom resultatet set udefra var tilfredsstillende, kunne han ikke slippe sit fokus på den skuffende præstation fra de to kantspillere.
– Begge vores kantspillere, der startede, var ikke så indflydelsesrige, som de kan være for deres klub. Jeg er ikke helt sikker på, hvorfor vi havde svært ved at få bolden hurtigt til dem.
– Vi manglede løb uden bold. Der var lidt for meget boldmassage, ikke nok dribling og ikke nok aggressivitet mod mål. De trænede rigtig godt og var afgørende i træningen. Derfor mener jeg også, at de fortjente at starte inde – de har været meget gode de sidste uger hos deres klubber. Så jeg vil fortsætte med, at tale dem op, forklarer tyskeren.
England har fået en overkommelig gruppe i jagten på kvalifikation til VM. Gruppen består, udover fredagens modstander Albanien, af Letland, Andorra og Serbien.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Spottet i København
MEDIE
AGF køber ham
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Droppede England: Her er VM-helts vilde historie
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
Chok – henter første VM-point nogensinde
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Ny kontrakt før VM-åbner
OPTAKT