Utilfreds med Marcus Rashford

Thomas Tuchel er ikke tilfreds med, hvad han fredag så fra Marcus Rashford og Phil Foden.



Han har været ‘talk of the town’ i England de seneste måneder.

Marcus Rashford blev på mange måder gjort til syndebuk for de store problemer, der var og stadig er hos Manchester United, og derfor tog han i vinter en tur til Birmingham for at genrejse sin karriere hos Aston Villa.

Der er også blevet opnået succes i den nye klub, hvilket betød, at offensivspilleren har fået comeback på det engelske landshold, hvor han fredag endda fik en startplads i VM-kvalifikationskampen mod Albanien. Men han får ikke mange roser for sin indsats.

– Vi vil gerne se flere afgørende aktioner fra disse positioner, der skal dribles mere, og der skal udvises større aggression mod modstanderens felt. Det manglede generelt; de muligheder, vi skabte, kom fra løb længere tilbage i banen, og de var ikke så kampafgørende, som de kan være, sagde Thomas Tuchel efter kampen med henvisning til Marcus Rashford og Phil Foden.

Det var den tyske træners første kamp i spidsen for England, og selvom resultatet set udefra var tilfredsstillende, kunne han ikke slippe sit fokus på den skuffende præstation fra de to kantspillere.

– Begge vores kantspillere, der startede, var ikke så indflydelsesrige, som de kan være for deres klub. Jeg er ikke helt sikker på, hvorfor vi havde svært ved at få bolden hurtigt til dem.

– Vi manglede løb uden bold. Der var lidt for meget boldmassage, ikke nok dribling og ikke nok aggressivitet mod mål. De trænede rigtig godt og var afgørende i træningen. Derfor mener jeg også, at de fortjente at starte inde – de har været meget gode de sidste uger hos deres klubber. Så jeg vil fortsætte med, at tale dem op, forklarer tyskeren.

England har fået en overkommelig gruppe i jagten på kvalifikation til VM. Gruppen består, udover fredagens modstander Albanien, af Letland, Andorra og Serbien.





LIVE

TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han vender hjem til FC København

Historisk finale! Han er verdens bedste

– Neestrup kan blive næste landstræner

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

De er interesseret i Christian Eriksen

Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

17 minutter for United – nu skal han til VM

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

De vil gerne have Jens Jønsson

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’