Utilfreds med Marcus Rashford

Thomas Tuchel er ikke tilfreds med, hvad han fredag så fra Marcus Rashford og Phil Foden.



Han har været ‘talk of the town’ i England de seneste måneder.

Marcus Rashford blev på mange måder gjort til syndebuk for de store problemer, der var og stadig er hos Manchester United, og derfor tog han i vinter en tur til Birmingham for at genrejse sin karriere hos Aston Villa.

Der er også blevet opnået succes i den nye klub, hvilket betød, at offensivspilleren har fået comeback på det engelske landshold, hvor han fredag endda fik en startplads i VM-kvalifikationskampen mod Albanien. Men han får ikke mange roser for sin indsats.

– Vi vil gerne se flere afgørende aktioner fra disse positioner, der skal dribles mere, og der skal udvises større aggression mod modstanderens felt. Det manglede generelt; de muligheder, vi skabte, kom fra løb længere tilbage i banen, og de var ikke så kampafgørende, som de kan være, sagde Thomas Tuchel efter kampen med henvisning til Marcus Rashford og Phil Foden.

Det var den tyske træners første kamp i spidsen for England, og selvom resultatet set udefra var tilfredsstillende, kunne han ikke slippe sit fokus på den skuffende præstation fra de to kantspillere.

– Begge vores kantspillere, der startede, var ikke så indflydelsesrige, som de kan være for deres klub. Jeg er ikke helt sikker på, hvorfor vi havde svært ved at få bolden hurtigt til dem.

– Vi manglede løb uden bold. Der var lidt for meget boldmassage, ikke nok dribling og ikke nok aggressivitet mod mål. De trænede rigtig godt og var afgørende i træningen. Derfor mener jeg også, at de fortjente at starte inde – de har været meget gode de sidste uger hos deres klubber. Så jeg vil fortsætte med, at tale dem op, forklarer tyskeren.

England har fået en overkommelig gruppe i jagten på kvalifikation til VM. Gruppen består, udover fredagens modstander Albanien, af Letland, Andorra og Serbien.







LIVE

VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Medier jubler over USA’s nedtur



LIVE

TransferLIVE: Jonathan Amon forlader Danmark

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Hvor er Kasper Dolberg?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Liam Rosenior tager til Paris

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Her er DBU’s nye kommunikationschef

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Argentina – Egypten

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Schweiz – Colombia

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Enig med FC Midtjylland-angriber

Anmelder politiker for racisme mod Mbappé

Her er 1/8-finalerne ved VM