Han har været ‘talk of the town’ i England de seneste måneder.
Marcus Rashford blev på mange måder gjort til syndebuk for de store problemer, der var og stadig er hos Manchester United, og derfor tog han i vinter en tur til Birmingham for at genrejse sin karriere hos Aston Villa.
Der er også blevet opnået succes i den nye klub, hvilket betød, at offensivspilleren har fået comeback på det engelske landshold, hvor han fredag endda fik en startplads i VM-kvalifikationskampen mod Albanien. Men han får ikke mange roser for sin indsats.
– Vi vil gerne se flere afgørende aktioner fra disse positioner, der skal dribles mere, og der skal udvises større aggression mod modstanderens felt. Det manglede generelt; de muligheder, vi skabte, kom fra løb længere tilbage i banen, og de var ikke så kampafgørende, som de kan være, sagde Thomas Tuchel efter kampen med henvisning til Marcus Rashford og Phil Foden.
Det var den tyske træners første kamp i spidsen for England, og selvom resultatet set udefra var tilfredsstillende, kunne han ikke slippe sit fokus på den skuffende præstation fra de to kantspillere.
– Begge vores kantspillere, der startede, var ikke så indflydelsesrige, som de kan være for deres klub. Jeg er ikke helt sikker på, hvorfor vi havde svært ved at få bolden hurtigt til dem.
– Vi manglede løb uden bold. Der var lidt for meget boldmassage, ikke nok dribling og ikke nok aggressivitet mod mål. De trænede rigtig godt og var afgørende i træningen. Derfor mener jeg også, at de fortjente at starte inde – de har været meget gode de sidste uger hos deres klubber. Så jeg vil fortsætte med, at tale dem op, forklarer tyskeren.
England har fået en overkommelig gruppe i jagten på kvalifikation til VM. Gruppen består, udover fredagens modstander Albanien, af Letland, Andorra og Serbien.
LIVE
TransferLIVE: Manchester City på rov i PSG
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
Her er Tunesiens nye VM-træner
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
OPTAKT
Frankrig – Senegal
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
OPTAKT
Irak – Norge
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Uruguay slider sig til uafgjort
MEDIE