At være vidne til en toptrænet sportsmand, der falder om midt under en kamp, er i sig selv usandsynligt og chokerende. At bevidne det to gange er uvirkeligt.
Landsholdets Thomas Delaney var en af de spillere, der var med til at slutte ring om Christian Eriksen, da han kollapsede med hjertestop i EM-kampen mod Finland forleden. Men allerede for fire år siden var han øjenvidne til en lignende hændelse.
I en træningskamp mellem Ajax og Werder Bremen faldt 20-årige Abdelhak Nouri pludselig om med det, der viste sig at være arytmi, en forstyrrelse af hjertets elektriske signaler.
– Det er to forskellige oplevelser. Med al respekt var det en anden situation, for det var ikke en, jeg kendte persontligt. Denne gang var det en spiller og en kammerat, jeg har kendt gennem 15 år, siger Thomas Delaney på dagens pressemøde forud for Belgien-kampen.
– Jeg tror, det var en situation, vi aldrig havde forestillet os kunne ske. Det var uvirkeligt.
– Samtidig har det været en god setting at være sammen om det og holdet. Jeg har oplevet meget ærlighed og kærlighed de seneste par dage. Der har været plads til alle og til at være ærlige med deres følelser. Det er også en dejlig ting, alt taget i betragtning, at vi kender hinanden godt, og der er plads til folk.
– Det har været en forfærdelig situtation, men trods alt et dejligt sted at være.
Foruden Delaney var også EM-kollegaen Kasper Dolberg og den tidligere landsholdsspiller Lasse Schöne også med i træningskampen, da Abdelhak Nouri faldt om. Den nu 24-årig hollænder blev tvunget til at stoppe karrieren.
Ville skærme af
Thomas Delaney var en af de første, der var henne ved Christian Eriksen, efter han var faldet til jorden. Han var blandt andet med til at slå ring om Eriksen og de læger og samaritter, der genoplivede Danmarks nummer 10.
– Det gik jo meget hurtigt, det hele. Der var mange spillere, der reagerede superhurtigt. Det var tydeligt, at det ikke var godt, da Christian tager to skridt og falder. Mæhle og Kjær var hurtigt over ham.
– Jeg har desværre prøvet det her før. Jeg har set det før. Og der er mange mennesker, der er meget interesserede. Derfor tog vi beslutningen om at skærme af. Det handlede både om paramedicinerne og lægerne og om Christians familie. Det var ikke sjovt. Og det var heller ikke sjovt for os at stå der, siger Delaney.
Siden lørdag har støtten til Christian Eriksen, landsholdet og Danmark strømmet ind fra hele verden: Andre EM-spillere har råbt til kameraet, taget billeder eller udtalt sig i pressen. Kendte og ukendte har kommenteret på sociale medier. Og fans har sunget Eriksens navn.
Den støtte har landsholdet også oplevet, og den har trods alt varmet i en svær tid.
– Det viser hvor stort fodbold er, og hvor meget kærlighed der er for spillet og for hinanden. Fra kollega til kollega og fra fans til spillere. Det er en god følelse, men det vigtigste er, at Christian har det godt og er på vej til den normale Christian, siger Yussuf Poulsen, der også var med på pressemøde.
Selv om spillerne stadig bearbejder lørdagens oplevelser, forventer Kasper Hjulmand, at alle mand er klar til kampen mod Belgien torsdag aften.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
INTERVIEW
I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Katastrofal start for Jacob Rasmussen
NYHEDER
Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
FC Midtjylland og FC København brager sammen
Her kan du se FC Midtjylland mod FC København
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
NYHEDER
De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
Tæt på utrolig kamprekord
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan overraske i Le Classique
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
INTERVIEW
