At være vidne til en toptrænet sportsmand, der falder om midt under en kamp, er i sig selv usandsynligt og chokerende. At bevidne det to gange er uvirkeligt.
Landsholdets Thomas Delaney var en af de spillere, der var med til at slutte ring om Christian Eriksen, da han kollapsede med hjertestop i EM-kampen mod Finland forleden. Men allerede for fire år siden var han øjenvidne til en lignende hændelse.
I en træningskamp mellem Ajax og Werder Bremen faldt 20-årige Abdelhak Nouri pludselig om med det, der viste sig at være arytmi, en forstyrrelse af hjertets elektriske signaler.
– Det er to forskellige oplevelser. Med al respekt var det en anden situation, for det var ikke en, jeg kendte persontligt. Denne gang var det en spiller og en kammerat, jeg har kendt gennem 15 år, siger Thomas Delaney på dagens pressemøde forud for Belgien-kampen.
– Jeg tror, det var en situation, vi aldrig havde forestillet os kunne ske. Det var uvirkeligt.
– Samtidig har det været en god setting at være sammen om det og holdet. Jeg har oplevet meget ærlighed og kærlighed de seneste par dage. Der har været plads til alle og til at være ærlige med deres følelser. Det er også en dejlig ting, alt taget i betragtning, at vi kender hinanden godt, og der er plads til folk.
– Det har været en forfærdelig situtation, men trods alt et dejligt sted at være.
Foruden Delaney var også EM-kollegaen Kasper Dolberg og den tidligere landsholdsspiller Lasse Schöne også med i træningskampen, da Abdelhak Nouri faldt om. Den nu 24-årig hollænder blev tvunget til at stoppe karrieren.
Ville skærme af
Thomas Delaney var en af de første, der var henne ved Christian Eriksen, efter han var faldet til jorden. Han var blandt andet med til at slå ring om Eriksen og de læger og samaritter, der genoplivede Danmarks nummer 10.
– Det gik jo meget hurtigt, det hele. Der var mange spillere, der reagerede superhurtigt. Det var tydeligt, at det ikke var godt, da Christian tager to skridt og falder. Mæhle og Kjær var hurtigt over ham.
– Jeg har desværre prøvet det her før. Jeg har set det før. Og der er mange mennesker, der er meget interesserede. Derfor tog vi beslutningen om at skærme af. Det handlede både om paramedicinerne og lægerne og om Christians familie. Det var ikke sjovt. Og det var heller ikke sjovt for os at stå der, siger Delaney.
Siden lørdag har støtten til Christian Eriksen, landsholdet og Danmark strømmet ind fra hele verden: Andre EM-spillere har råbt til kameraet, taget billeder eller udtalt sig i pressen. Kendte og ukendte har kommenteret på sociale medier. Og fans har sunget Eriksens navn.
Den støtte har landsholdet også oplevet, og den har trods alt varmet i en svær tid.
– Det viser hvor stort fodbold er, og hvor meget kærlighed der er for spillet og for hinanden. Fra kollega til kollega og fra fans til spillere. Det er en god følelse, men det vigtigste er, at Christian har det godt og er på vej til den normale Christian, siger Yussuf Poulsen, der også var med på pressemøde.
Selv om spillerne stadig bearbejder lørdagens oplevelser, forventer Kasper Hjulmand, at alle mand er klar til kampen mod Belgien torsdag aften.

Nyt Superliga-stadion skal udvides markant

Dansk stortalent stortrives i Tyskland

Frederik Birk: ‘En personlig skuffelse’

En lækkerbisken til et ledigt Superliga-sæde

Huijsen i hus: Er han næste mand i Real Madrid?

Afviser rekordhandel

Lars Friis fyret i Sparta Prag

Talent på vej til Brøndby? På besøg for anden gang

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner

Klausul afsløret: ‘Har sikkert givet nogle kliks’

Uventet FCK-boost? Stor profil pludselig på græs

FCK-bøddel vil købe Brøndby-spiller

Arbejder på at hente Kasper Dolbergs afløser

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio

Transfer på plads: Real Madrid bruger 440 mio.

Bundesliga-træner roser dansker, men…

Fnyser ad Real Madrid: Liverpool afviser

Hylder tidl. BIF-træner: Elskede at spille for ham

Premier League-angriber er ude af kunstigt koma

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg

Markant kritik af AaB: Det gør ondt at se

Kæmpe slag for Thomas Frank? ‘Ville være et chok’

Dropper monsterkontrakt

Forlader Superliga-klub

Hjemmestærke Charlton snupper finalebillet

Engelsk klub vil kapre kæmpestjerne

Ajax smider matchbold i vanvittigt drama

Champions League-finalist lurer på Morten Frendrup

Afsløring: Tjekkere vil have Villads Rasmussen

Dumper Rasmus Højlund

Linket til stort Froholdt-køb: Her står de

Viaplay henter ny sportschef

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby

Dortmund og Marseille lurer på FCK-stjerne

– Ved ikke hvad deres agenda er

Dansk klubboss kan bane vejen for Frank-ansættelse

Efter fyringsrygter: Fuld opbakning til Rösler

London-klub meldes varm på Kasper Dolberg

Dortmund køber Daniel Svensson permanent

Afsløring: AGF-stortalent får chancen i Portugal

‘Drømmetransfer’ – Liverpool meget tæt på stjerne

Vil hente Eriksen – skal han også være træner?

Mobilen bimler og bamler: Det skal Riddersholm nu

Afviser klub – dansk interesse for Mustapha Bundu

Lang kontrakt og nyt topjob: Færdig med at flirte

Afsløring: FCN sælger Svensson i kæmpehandel

Søren Pedersen ny fodbolddirektør i Randers FC

Mikkel Kaufmann færdig i tysk klub

Disse 8 spillere til salg i FC Barcelona

Forest-angriber i kunstig koma

Manchester United-stjerner utilfredse

Nægter at spille for Real Madrid igen

Drømmer om Superliga: Snart tiltræder stor profil

Massiv interesse for Kasper Dolberg

Supertalentets særlige kælenavn: Han elsker Vejle