Var ansat i bare tre dage: DBU udbetalte 125.000 til to fanværter

De var ansat som konsulenter i bare tre dage, inden de stoppede, og nu kan Ekstra Bladet så fortælle, at to FCK-fans, der også står bag Copenhagen Sundays, fik et gyldent håndtryk med ud af døren.



Til dagligt passer de fanmediet Copenhagen Sundays, og i forbindelse med EM i 2020 var det også meningen, af David Bastian-Møller og Pelle Dahlerup Elikofer skulle være fanværter.

Og det var de så, fanværter. I hele tre dage.

Så meldte de to værter selv ud, at de var stoppet. Det skete, fordi der havde været markant kritik på sociale medier af ansættelsen af de to. Blandt andet blev der gravet et Facebook-opslag fra Copenhagen Sundays frem, hvor Brøndby-fans blev kaldt “imbecile”, ligesom Pelle Elikofer flere gange har postet racistiske jokes og kaldt Kasper Schmeichel for et “Brøndby-svin”.

Læs også:Preben Elkjær på belgisk hospital: Hasteindlagt og opereret

– Da vi er blevet gjort bekendt med tidligere ytringer fra de to værter, som vi ikke kan stå inde for som organisation, er vi glade for, at deres fodboldhjerter har talt, og de har valgt at trække sig, lød det fra konstitueret direktør i DBU Kenneth Reeh dengang.

Men sandheden omkring stoppet har flere nuancer.

Avisen Ekstra Bladet kan nemlig afsløre, at de to værter ikke gik af den 15. april uden at få en krukke med guld med sig.

Ekstra Bladet er kommet i besiddelse af forligsaftalen mellem DBU på den ene side og David Bastian-Møller og Pelle Dalerup Elikofer på den anden side. Aftalen, der er dateret 3. maj, viser, at de to herrer har tjent 50.000 kroner hver plus moms for arbejdet – det svarer til 62.500 kroner hver.

Alt i alt har DBU altså udbetalt 125.000 kroner for tre dages arbejde, der reelt ikke har givet noget som helst.

Ifølge Ekstra Bladet blev Linda Gaise, der anbefalede de to FCK-fans og var ansat som Communication Manager for Euro 2020, også sparket. Det skete en måned efter de to andre.

DBU vil via kommunikationschef Jakob Høyer over for Ekstra Bladet ikke kommentere på aftalen.

Opdateret 10.10: Tipsbladet.dk skrev først fyret i underrubrikken, men de stoppede selv, og det er derfor rettet.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sydafrika – Canada

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Supercomputer: Her er VM-finalen

FCK-profil med hattrick i målfest

FC København jagter Romane Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen