Vejen til VM: Her er Danmarks program i 2025

Efter nederlaget til Portugal er der nu 165 dage til Danmarks næste betydende kamp.



Efter søndagens højdramatiske 5-2-nederlag til Portugal i Nations League er der nu over fem måneder til Danmarks næste betydende kamp.

Brian Riemers mandskab var rigtigt tæt på at komme med til Final Four, der spilles i Tyskland til juni, men det lykkedes ikke, og derfor venter der nu i stedet to testkampe for Danmark i juni. Her er modstanderne endnu ikke fundet.

Nederlaget til Portugal betyder samtidig, at Danmark nu kender vejen til VM i USA, Canada og Mexico næste sommer, da landsholdet nu er endt i gruppe C i VM-kvalifikationen – her skal Danmark møde Grækenland, Skotland og Belarus.

VM-kvalifikationen indledes med en hjemmekamp i Parken fredag den 5. september, hvor Skotland er modstanderen.

Danmarks program i VM-kvalifikationen

Fredag den 5. september 2025:
DANMARK – Skotland

Mandag den 8. september 2025:
Grækenland – DANMARK

Torsdag den 9. oktober 2025:
Belarus – DANMARK

Søndag den 12. oktober 2025:
DANMARK – Grækenland

Lørdag den 15. november 2025:
DANMARK – Belarus

Tirsdag den 18. november 2025:
Skotland – DANMARK

Danmark risikerer spøgelseskamp
Udekampen mod Belarus til oktober skal sandsynligvis spilles på neutral bane for tomme tribuner, fordi Uefa siden 2022 har forbudt Belarus at spille hjemmekampe på belarusisk grund, på grund af landets rolle i Ruslands invasion af Ukraine.

– Det er super ærgerligt, og jeg synes både i forhold til hjemmeholdets publikum, men selvfølgelig også i forhold til vores danske fans, der rejser med os normalt, at de vil være savnet. Fordi fansene er så stor en del af fodbold, og det (tomme tribuner, red.) er for mig noget, som vi forhåbentligt skal væk fra, for der skal være fans til fodbold, lød det efter lodtrækningen i december fra Brian Riemer, da Tipsbladet spurgte landstræneren om den potentielle udsigt til en spøgelseskamp mod Belarus.

Her pegede Brian Riemer desuden på, at han var glad for at se Danmark lande i en VM-kvalifikationsgruppe med fire hold, da han derfor får to testkampe til juni, hvor han har mulighed for at se nogle ting an inden VM-kvalifikationen sparkes i gang til efteråret.

Mange andre europæiske nationer skal til juni spille VM-kvalifikationskampe, og det sætter nogle begrænsninger for, hvem Danmark kan møde i de to testkampe.

– Det er fuldstændigt korrekt, at det kan være, at vi er nødt til at kigge udenfor Europa for at finde en kompetent modstander, og også en modstander, der giver en lille smule mening i forhold til den kommende opgave, vi står overfor, lød det i december fra Brian Riemer om denne problemstilling.

VM-slutunden næste år sparkes i gang den 11. juni 2026 på Estadio Azteca i Mexico City.

(Kilde: Uefa.com)







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC København – OB

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

FC Midtjylland-spiller stukket ned



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Offentliggøres i dag

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’