Efter søndagens højdramatiske 5-2-nederlag til Portugal i Nations League er der nu over fem måneder til Danmarks næste betydende kamp.
Brian Riemers mandskab var rigtigt tæt på at komme med til Final Four, der spilles i Tyskland til juni, men det lykkedes ikke, og derfor venter der nu i stedet to testkampe for Danmark i juni. Her er modstanderne endnu ikke fundet.
Nederlaget til Portugal betyder samtidig, at Danmark nu kender vejen til VM i USA, Canada og Mexico næste sommer, da landsholdet nu er endt i gruppe C i VM-kvalifikationen – her skal Danmark møde Grækenland, Skotland og Belarus.
VM-kvalifikationen indledes med en hjemmekamp i Parken fredag den 5. september, hvor Skotland er modstanderen.
Danmarks program i VM-kvalifikationen
Fredag den 5. september 2025:
DANMARK – Skotland
Mandag den 8. september 2025:
Grækenland – DANMARK
Torsdag den 9. oktober 2025:
Belarus – DANMARK
Søndag den 12. oktober 2025:
DANMARK – Grækenland
Lørdag den 15. november 2025:
DANMARK – Belarus
Tirsdag den 18. november 2025:
Skotland – DANMARK
Danmark risikerer spøgelseskamp
Udekampen mod Belarus til oktober skal sandsynligvis spilles på neutral bane for tomme tribuner, fordi Uefa siden 2022 har forbudt Belarus at spille hjemmekampe på belarusisk grund, på grund af landets rolle i Ruslands invasion af Ukraine.
– Det er super ærgerligt, og jeg synes både i forhold til hjemmeholdets publikum, men selvfølgelig også i forhold til vores danske fans, der rejser med os normalt, at de vil være savnet. Fordi fansene er så stor en del af fodbold, og det (tomme tribuner, red.) er for mig noget, som vi forhåbentligt skal væk fra, for der skal være fans til fodbold, lød det efter lodtrækningen i december fra Brian Riemer, da Tipsbladet spurgte landstræneren om den potentielle udsigt til en spøgelseskamp mod Belarus.
Her pegede Brian Riemer desuden på, at han var glad for at se Danmark lande i en VM-kvalifikationsgruppe med fire hold, da han derfor får to testkampe til juni, hvor han har mulighed for at se nogle ting an inden VM-kvalifikationen sparkes i gang til efteråret.
Mange andre europæiske nationer skal til juni spille VM-kvalifikationskampe, og det sætter nogle begrænsninger for, hvem Danmark kan møde i de to testkampe.
– Det er fuldstændigt korrekt, at det kan være, at vi er nødt til at kigge udenfor Europa for at finde en kompetent modstander, og også en modstander, der giver en lille smule mening i forhold til den kommende opgave, vi står overfor, lød det i december fra Brian Riemer om denne problemstilling.
VM-slutunden næste år sparkes i gang den 11. juni 2026 på Estadio Azteca i Mexico City.
(Kilde: Uefa.com)
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
– Det har man nok aldrig set før
MEDIE
Jonas Wind er i København
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
Vil være en af verdens største klubber om fem år
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
På rov i FC København
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
Chelsea og Liverpool flopper fælt
Han erstatter Bo Henriksen
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM