Efter søndagens højdramatiske 5-2-nederlag til Portugal i Nations League er der nu over fem måneder til Danmarks næste betydende kamp.
Brian Riemers mandskab var rigtigt tæt på at komme med til Final Four, der spilles i Tyskland til juni, men det lykkedes ikke, og derfor venter der nu i stedet to testkampe for Danmark i juni. Her er modstanderne endnu ikke fundet.
Nederlaget til Portugal betyder samtidig, at Danmark nu kender vejen til VM i USA, Canada og Mexico næste sommer, da landsholdet nu er endt i gruppe C i VM-kvalifikationen – her skal Danmark møde Grækenland, Skotland og Belarus.
VM-kvalifikationen indledes med en hjemmekamp i Parken fredag den 5. september, hvor Skotland er modstanderen.
Danmarks program i VM-kvalifikationen
Fredag den 5. september 2025:
DANMARK – Skotland
Mandag den 8. september 2025:
Grækenland – DANMARK
Torsdag den 9. oktober 2025:
Belarus – DANMARK
Søndag den 12. oktober 2025:
DANMARK – Grækenland
Lørdag den 15. november 2025:
DANMARK – Belarus
Tirsdag den 18. november 2025:
Skotland – DANMARK
Danmark risikerer spøgelseskamp
Udekampen mod Belarus til oktober skal sandsynligvis spilles på neutral bane for tomme tribuner, fordi Uefa siden 2022 har forbudt Belarus at spille hjemmekampe på belarusisk grund, på grund af landets rolle i Ruslands invasion af Ukraine.
– Det er super ærgerligt, og jeg synes både i forhold til hjemmeholdets publikum, men selvfølgelig også i forhold til vores danske fans, der rejser med os normalt, at de vil være savnet. Fordi fansene er så stor en del af fodbold, og det (tomme tribuner, red.) er for mig noget, som vi forhåbentligt skal væk fra, for der skal være fans til fodbold, lød det efter lodtrækningen i december fra Brian Riemer, da Tipsbladet spurgte landstræneren om den potentielle udsigt til en spøgelseskamp mod Belarus.
Her pegede Brian Riemer desuden på, at han var glad for at se Danmark lande i en VM-kvalifikationsgruppe med fire hold, da han derfor får to testkampe til juni, hvor han har mulighed for at se nogle ting an inden VM-kvalifikationen sparkes i gang til efteråret.
Mange andre europæiske nationer skal til juni spille VM-kvalifikationskampe, og det sætter nogle begrænsninger for, hvem Danmark kan møde i de to testkampe.
– Det er fuldstændigt korrekt, at det kan være, at vi er nødt til at kigge udenfor Europa for at finde en kompetent modstander, og også en modstander, der giver en lille smule mening i forhold til den kommende opgave, vi står overfor, lød det i december fra Brian Riemer om denne problemstilling.
VM-slutunden næste år sparkes i gang den 11. juni 2026 på Estadio Azteca i Mexico City.
(Kilde: Uefa.com)
LIVE
VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Roser Superliga-klub: Godt set!
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
OPTAKT
Iran – New Zealand
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
NYHEDER
Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold
TOPNYHED
Spottet i København
OPTAKT
Tyskland – Curacao
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
OPTAKT