Efter søndagens højdramatiske 5-2-nederlag til Portugal i Nations League er der nu over fem måneder til Danmarks næste betydende kamp.
Brian Riemers mandskab var rigtigt tæt på at komme med til Final Four, der spilles i Tyskland til juni, men det lykkedes ikke, og derfor venter der nu i stedet to testkampe for Danmark i juni. Her er modstanderne endnu ikke fundet.
Nederlaget til Portugal betyder samtidig, at Danmark nu kender vejen til VM i USA, Canada og Mexico næste sommer, da landsholdet nu er endt i gruppe C i VM-kvalifikationen – her skal Danmark møde Grækenland, Skotland og Belarus.
VM-kvalifikationen indledes med en hjemmekamp i Parken fredag den 5. september, hvor Skotland er modstanderen.
Danmarks program i VM-kvalifikationen
Fredag den 5. september 2025:
DANMARK – Skotland
Mandag den 8. september 2025:
Grækenland – DANMARK
Torsdag den 9. oktober 2025:
Belarus – DANMARK
Søndag den 12. oktober 2025:
DANMARK – Grækenland
Lørdag den 15. november 2025:
DANMARK – Belarus
Tirsdag den 18. november 2025:
Skotland – DANMARK
Danmark risikerer spøgelseskamp
Udekampen mod Belarus til oktober skal sandsynligvis spilles på neutral bane for tomme tribuner, fordi Uefa siden 2022 har forbudt Belarus at spille hjemmekampe på belarusisk grund, på grund af landets rolle i Ruslands invasion af Ukraine.
– Det er super ærgerligt, og jeg synes både i forhold til hjemmeholdets publikum, men selvfølgelig også i forhold til vores danske fans, der rejser med os normalt, at de vil være savnet. Fordi fansene er så stor en del af fodbold, og det (tomme tribuner, red.) er for mig noget, som vi forhåbentligt skal væk fra, for der skal være fans til fodbold, lød det efter lodtrækningen i december fra Brian Riemer, da Tipsbladet spurgte landstræneren om den potentielle udsigt til en spøgelseskamp mod Belarus.
Her pegede Brian Riemer desuden på, at han var glad for at se Danmark lande i en VM-kvalifikationsgruppe med fire hold, da han derfor får to testkampe til juni, hvor han har mulighed for at se nogle ting an inden VM-kvalifikationen sparkes i gang til efteråret.
Mange andre europæiske nationer skal til juni spille VM-kvalifikationskampe, og det sætter nogle begrænsninger for, hvem Danmark kan møde i de to testkampe.
– Det er fuldstændigt korrekt, at det kan være, at vi er nødt til at kigge udenfor Europa for at finde en kompetent modstander, og også en modstander, der giver en lille smule mening i forhold til den kommende opgave, vi står overfor, lød det i december fra Brian Riemer om denne problemstilling.
VM-slutunden næste år sparkes i gang den 11. juni 2026 på Estadio Azteca i Mexico City.
(Kilde: Uefa.com)
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub