Efter søndagens højdramatiske 5-2-nederlag til Portugal i Nations League er der nu over fem måneder til Danmarks næste betydende kamp.
Brian Riemers mandskab var rigtigt tæt på at komme med til Final Four, der spilles i Tyskland til juni, men det lykkedes ikke, og derfor venter der nu i stedet to testkampe for Danmark i juni. Her er modstanderne endnu ikke fundet.
Nederlaget til Portugal betyder samtidig, at Danmark nu kender vejen til VM i USA, Canada og Mexico næste sommer, da landsholdet nu er endt i gruppe C i VM-kvalifikationen – her skal Danmark møde Grækenland, Skotland og Belarus.
VM-kvalifikationen indledes med en hjemmekamp i Parken fredag den 5. september, hvor Skotland er modstanderen.
Danmarks program i VM-kvalifikationen
Fredag den 5. september 2025:
DANMARK – Skotland
Mandag den 8. september 2025:
Grækenland – DANMARK
Torsdag den 9. oktober 2025:
Belarus – DANMARK
Søndag den 12. oktober 2025:
DANMARK – Grækenland
Lørdag den 15. november 2025:
DANMARK – Belarus
Tirsdag den 18. november 2025:
Skotland – DANMARK
Danmark risikerer spøgelseskamp
Udekampen mod Belarus til oktober skal sandsynligvis spilles på neutral bane for tomme tribuner, fordi Uefa siden 2022 har forbudt Belarus at spille hjemmekampe på belarusisk grund, på grund af landets rolle i Ruslands invasion af Ukraine.
– Det er super ærgerligt, og jeg synes både i forhold til hjemmeholdets publikum, men selvfølgelig også i forhold til vores danske fans, der rejser med os normalt, at de vil være savnet. Fordi fansene er så stor en del af fodbold, og det (tomme tribuner, red.) er for mig noget, som vi forhåbentligt skal væk fra, for der skal være fans til fodbold, lød det efter lodtrækningen i december fra Brian Riemer, da Tipsbladet spurgte landstræneren om den potentielle udsigt til en spøgelseskamp mod Belarus.
Her pegede Brian Riemer desuden på, at han var glad for at se Danmark lande i en VM-kvalifikationsgruppe med fire hold, da han derfor får to testkampe til juni, hvor han har mulighed for at se nogle ting an inden VM-kvalifikationen sparkes i gang til efteråret.
Mange andre europæiske nationer skal til juni spille VM-kvalifikationskampe, og det sætter nogle begrænsninger for, hvem Danmark kan møde i de to testkampe.
– Det er fuldstændigt korrekt, at det kan være, at vi er nødt til at kigge udenfor Europa for at finde en kompetent modstander, og også en modstander, der giver en lille smule mening i forhold til den kommende opgave, vi står overfor, lød det i december fra Brian Riemer om denne problemstilling.
VM-slutunden næste år sparkes i gang den 11. juni 2026 på Estadio Azteca i Mexico City.
(Kilde: Uefa.com)
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Harry Maguire i chok
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
OPTAKT
Brighton – Manchester United
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
INTERVIEW