HELSINGØR (Tipsbladet): Efter blot et halvt år i klubben forlod Victor Kristiansen sidste sommer Leicester til fordel for Bologna, da den engelske klub rykkede ud af Premier League.
Og den tidligere FC København-profil fik hurtigt etableret sig som fast mand i Serie A-klubben, der i sidste sæson sluttede på femtepladsen og kvalificerede sig til Champions League.
Alligevel gik turen denne sommer tilbage til Leicester, da lejeaftalen med Bologna udløb. Begge klubber skiftede cheftræner i løbet af sommeren, og det efterlod Victor Kristiansen i en situation, hvor han måtte afvente udviklingen i Leicester og Bologna.
– Vores træner i Bologna (Thiago Motta, red.) skifter til Juventus, og træneren i Leicester (Enzo Maresca, red.) skifter til Chelsea, og der skal en ny træner ind i Leicester. Der gik jo også noget tid, før jeg vidste, hvem træneren i Bologna var, og hvem træneren i Leicester var.
– Så jeg stod lidt i en gråzone, men jeg måtte jo bare forholde mig til papirerne, og det var, at jeg var Leicester-spiller. Så møder jeg jo selvfølgelig op og gør mit bedste, lyder det fra Victor Kristiansen fredag eftermiddag, da venstrebacken møder pressen på Marienlyst Hotel.
Med skiftet tilbage til Leicester stod Victor Kristiansen også i en lidt uvis situation i forhold til, om han kunne forvente regelmæssig spilletid.
– Det er jo selvfølgelig usikkert. Det tror jeg er gældende på samtlige arbejdspladser i Danmark og i verden, når der kommer en ny chef. Så skal han se sine medarbejdere an. Men det har vist sig, at min manager (Steve Cooper, red.) ser min vej. Jeg har spillet fra start i tre kampe, og jeg har gjort det godt, så det er jeg jo enormt glad for, lyder det fra Victor Kristiansen.
Var det også nogle økonomiske ting mellem Leicester og Bologna, der gjorde, at du skulle tilbage?
– Ja, selvfølgelig var der nogle ting, men jeg havde også andre tilbud. Tingene kunne selvfølgelig ikke blive besluttet, før min chef kunne sige, om jeg skulle blive eller ej, lyder det fra Victor Kristiansen.
Leicester har hentet et enkelt point i løbet af sæsonens tre første spillerunder, og ifølge Victor Kristiansen er det ingen hemmelighed, at danskerklubbens primære målsætning er at overleve i Premier League.
– Ja, det bliver man jo nødt til at forholde sig til. Jeg tror, at alle hold, der rykker op fra Championship, starter det første år med at kæmpe for overlevelse, lyder det fra Victor Kristiansen.
Venstrebacken understreger dog, at der i Leicester-truppen er en stor optimisme efter sidste sæson, hvor klubben sluttede på førstepladsen i Championship.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
LIVE: ‘Det var tortur!’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Snart kan det give rødt kort
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal