‘VK’ i gråzone: Måtte forholde mig til papirerne

Han havde et succesfuldt ophold i Bologna i sidste sæson, hvor Serie A-klubben kvalificerede sig til Champions League, men det endte alligevel med en retur til Leicester for Victor Kristiansen denne sommer.



HELSINGØR (Tipsbladet): Efter blot et halvt år i klubben forlod Victor Kristiansen sidste sommer Leicester til fordel for Bologna, da den engelske klub rykkede ud af Premier League. 

Og den tidligere FC København-profil fik hurtigt etableret sig som fast mand i Serie A-klubben, der i sidste sæson sluttede på femtepladsen og kvalificerede sig til Champions League. 

Alligevel gik turen denne sommer tilbage til Leicester, da lejeaftalen med Bologna udløb. Begge klubber skiftede cheftræner i løbet af sommeren, og det efterlod Victor Kristiansen i en situation, hvor han måtte afvente udviklingen i Leicester og Bologna. 

– Vores træner i Bologna (Thiago Motta, red.) skifter til Juventus, og træneren i Leicester (Enzo Maresca, red.) skifter til Chelsea, og der skal en ny træner ind i Leicester. Der gik jo også noget tid, før jeg vidste, hvem træneren i Bologna var, og hvem træneren i Leicester var.

– Så jeg stod lidt i en gråzone, men jeg måtte jo bare forholde mig til papirerne, og det var, at jeg var Leicester-spiller. Så møder jeg jo selvfølgelig op og gør mit bedste, lyder det fra Victor Kristiansen fredag eftermiddag, da venstrebacken møder pressen på Marienlyst Hotel.

Med skiftet tilbage til Leicester stod Victor Kristiansen også i en lidt uvis situation i forhold til, om han kunne forvente regelmæssig spilletid. 

– Det er jo selvfølgelig usikkert. Det tror jeg er gældende på samtlige arbejdspladser i Danmark og i verden, når der kommer en ny chef. Så skal han se sine medarbejdere an. Men det har vist sig, at min manager (Steve Cooper, red.) ser min vej. Jeg har spillet fra start i tre kampe, og jeg har gjort det godt, så det er jeg jo enormt glad for, lyder det fra Victor Kristiansen. 

Var det også nogle økonomiske ting mellem Leicester og Bologna, der gjorde, at du skulle tilbage?

– Ja, selvfølgelig var der nogle ting, men jeg havde også andre tilbud. Tingene kunne selvfølgelig ikke blive besluttet, før min chef kunne sige, om jeg skulle blive eller ej, lyder det fra Victor Kristiansen. 

Leicester har hentet et enkelt point i løbet af sæsonens tre første spillerunder, og ifølge Victor Kristiansen er det ingen hemmelighed, at danskerklubbens primære målsætning er at overleve i Premier League. 

– Ja, det bliver man jo nødt til at forholde sig til. Jeg tror, at alle hold, der rykker op fra Championship, starter det første år med at kæmpe for overlevelse, lyder det fra Victor Kristiansen. 

Venstrebacken understreger dog, at der i Leicester-truppen er en stor optimisme efter sidste sæson, hvor klubben sluttede på førstepladsen i Championship. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Fire fede stats fra Superliga-grundspillet

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Her lander kampprogrammet for slutspillet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Langer ud efter trænerlegende

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Køber engelsk klub

– Det må for alt i verden ikke ske!

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

I chok over Manchester United



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Skræmmende Chido Obi-scener

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Arne Slot dybt frustreret

Nu er Dreyer historisk

631 millioner kroner

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

– Det vil jeg aldrig gøre!

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

‘Han tisser isterninger’

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug