‘VK’ i gråzone: Måtte forholde mig til papirerne

Han havde et succesfuldt ophold i Bologna i sidste sæson, hvor Serie A-klubben kvalificerede sig til Champions League, men det endte alligevel med en retur til Leicester for Victor Kristiansen denne sommer.



HELSINGØR (Tipsbladet): Efter blot et halvt år i klubben forlod Victor Kristiansen sidste sommer Leicester til fordel for Bologna, da den engelske klub rykkede ud af Premier League. 

Og den tidligere FC København-profil fik hurtigt etableret sig som fast mand i Serie A-klubben, der i sidste sæson sluttede på femtepladsen og kvalificerede sig til Champions League. 

Alligevel gik turen denne sommer tilbage til Leicester, da lejeaftalen med Bologna udløb. Begge klubber skiftede cheftræner i løbet af sommeren, og det efterlod Victor Kristiansen i en situation, hvor han måtte afvente udviklingen i Leicester og Bologna. 

– Vores træner i Bologna (Thiago Motta, red.) skifter til Juventus, og træneren i Leicester (Enzo Maresca, red.) skifter til Chelsea, og der skal en ny træner ind i Leicester. Der gik jo også noget tid, før jeg vidste, hvem træneren i Bologna var, og hvem træneren i Leicester var.

– Så jeg stod lidt i en gråzone, men jeg måtte jo bare forholde mig til papirerne, og det var, at jeg var Leicester-spiller. Så møder jeg jo selvfølgelig op og gør mit bedste, lyder det fra Victor Kristiansen fredag eftermiddag, da venstrebacken møder pressen på Marienlyst Hotel.

Med skiftet tilbage til Leicester stod Victor Kristiansen også i en lidt uvis situation i forhold til, om han kunne forvente regelmæssig spilletid. 

– Det er jo selvfølgelig usikkert. Det tror jeg er gældende på samtlige arbejdspladser i Danmark og i verden, når der kommer en ny chef. Så skal han se sine medarbejdere an. Men det har vist sig, at min manager (Steve Cooper, red.) ser min vej. Jeg har spillet fra start i tre kampe, og jeg har gjort det godt, så det er jeg jo enormt glad for, lyder det fra Victor Kristiansen. 

Var det også nogle økonomiske ting mellem Leicester og Bologna, der gjorde, at du skulle tilbage?

– Ja, selvfølgelig var der nogle ting, men jeg havde også andre tilbud. Tingene kunne selvfølgelig ikke blive besluttet, før min chef kunne sige, om jeg skulle blive eller ej, lyder det fra Victor Kristiansen. 

Leicester har hentet et enkelt point i løbet af sæsonens tre første spillerunder, og ifølge Victor Kristiansen er det ingen hemmelighed, at danskerklubbens primære målsætning er at overleve i Premier League. 

– Ja, det bliver man jo nødt til at forholde sig til. Jeg tror, at alle hold, der rykker op fra Championship, starter det første år med at kæmpe for overlevelse, lyder det fra Victor Kristiansen. 

Venstrebacken understreger dog, at der i Leicester-truppen er en stor optimisme efter sidste sæson, hvor klubben sluttede på førstepladsen i Championship. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub jubler over storsalg

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Gravesen med vild Neestrup-melding

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Henter Kamil Wilczek

Transferudmelding fra Vallys

FC København-spiller til lægetjek i dag 



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Storklub har taget kontakt



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Choktransfer på vej? 

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Dansk toptræner stifter agentfirma

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb