‘VK’ i gråzone: Måtte forholde mig til papirerne

Han havde et succesfuldt ophold i Bologna i sidste sæson, hvor Serie A-klubben kvalificerede sig til Champions League, men det endte alligevel med en retur til Leicester for Victor Kristiansen denne sommer.



HELSINGØR (Tipsbladet): Efter blot et halvt år i klubben forlod Victor Kristiansen sidste sommer Leicester til fordel for Bologna, da den engelske klub rykkede ud af Premier League. 

Og den tidligere FC København-profil fik hurtigt etableret sig som fast mand i Serie A-klubben, der i sidste sæson sluttede på femtepladsen og kvalificerede sig til Champions League. 

Alligevel gik turen denne sommer tilbage til Leicester, da lejeaftalen med Bologna udløb. Begge klubber skiftede cheftræner i løbet af sommeren, og det efterlod Victor Kristiansen i en situation, hvor han måtte afvente udviklingen i Leicester og Bologna. 

– Vores træner i Bologna (Thiago Motta, red.) skifter til Juventus, og træneren i Leicester (Enzo Maresca, red.) skifter til Chelsea, og der skal en ny træner ind i Leicester. Der gik jo også noget tid, før jeg vidste, hvem træneren i Bologna var, og hvem træneren i Leicester var.

– Så jeg stod lidt i en gråzone, men jeg måtte jo bare forholde mig til papirerne, og det var, at jeg var Leicester-spiller. Så møder jeg jo selvfølgelig op og gør mit bedste, lyder det fra Victor Kristiansen fredag eftermiddag, da venstrebacken møder pressen på Marienlyst Hotel.

Med skiftet tilbage til Leicester stod Victor Kristiansen også i en lidt uvis situation i forhold til, om han kunne forvente regelmæssig spilletid. 

– Det er jo selvfølgelig usikkert. Det tror jeg er gældende på samtlige arbejdspladser i Danmark og i verden, når der kommer en ny chef. Så skal han se sine medarbejdere an. Men det har vist sig, at min manager (Steve Cooper, red.) ser min vej. Jeg har spillet fra start i tre kampe, og jeg har gjort det godt, så det er jeg jo enormt glad for, lyder det fra Victor Kristiansen. 

Var det også nogle økonomiske ting mellem Leicester og Bologna, der gjorde, at du skulle tilbage?

– Ja, selvfølgelig var der nogle ting, men jeg havde også andre tilbud. Tingene kunne selvfølgelig ikke blive besluttet, før min chef kunne sige, om jeg skulle blive eller ej, lyder det fra Victor Kristiansen. 

Leicester har hentet et enkelt point i løbet af sæsonens tre første spillerunder, og ifølge Victor Kristiansen er det ingen hemmelighed, at danskerklubbens primære målsætning er at overleve i Premier League. 

– Ja, det bliver man jo nødt til at forholde sig til. Jeg tror, at alle hold, der rykker op fra Championship, starter det første år med at kæmpe for overlevelse, lyder det fra Victor Kristiansen. 

Venstrebacken understreger dog, at der i Leicester-truppen er en stor optimisme efter sidste sæson, hvor klubben sluttede på førstepladsen i Championship. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Rygter om AC Horsens-legende

Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk

Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

Celtic genansætter populær veteran

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

Her er Ajax-danskers millionløn

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

– Han er notorisk brutalt ærlig, åben og autentisk

Transfer på vej? ‘Meget interesseret’ i dansker

Hård udmelding fra Thomas Frank

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil

Superliga-boss afviste Frank og Tottenham

Vil købe tidligere Superliga-profil

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Fyret – fik kun otte kampe i Celtic

Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’

Nu kan han spille for FC København

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Målkongen Biereth på vild liste

Derfor blev Ruben Amorim fyret

Falske Brøndby-rygter i omløb

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Brøndby-stjerne på vej til Tyskland

Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim

Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier

Dropper fodbold – toptræner får job på McDonald’s

Medier fælder dom over Dorgu

Den værste nogensinde?

Han bliver midlertidig Man Utd-træner

Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning

Nye skader i Manchester City

Egypten i kvartfinalen

‘En stor fejltagelse’

Manchester City ramt af stort problem

Afsløring: Osvald Søe solgt i kæmpe skifte til MLS

De henter Gregoritsch – lægetjek i dag

Nordfransk point i Sydfrankrig

Glasgow kysser The Dons

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool