‘VK’ i gråzone: Måtte forholde mig til papirerne

Han havde et succesfuldt ophold i Bologna i sidste sæson, hvor Serie A-klubben kvalificerede sig til Champions League, men det endte alligevel med en retur til Leicester for Victor Kristiansen denne sommer.



HELSINGØR (Tipsbladet): Efter blot et halvt år i klubben forlod Victor Kristiansen sidste sommer Leicester til fordel for Bologna, da den engelske klub rykkede ud af Premier League. 

Og den tidligere FC København-profil fik hurtigt etableret sig som fast mand i Serie A-klubben, der i sidste sæson sluttede på femtepladsen og kvalificerede sig til Champions League. 

Alligevel gik turen denne sommer tilbage til Leicester, da lejeaftalen med Bologna udløb. Begge klubber skiftede cheftræner i løbet af sommeren, og det efterlod Victor Kristiansen i en situation, hvor han måtte afvente udviklingen i Leicester og Bologna. 

– Vores træner i Bologna (Thiago Motta, red.) skifter til Juventus, og træneren i Leicester (Enzo Maresca, red.) skifter til Chelsea, og der skal en ny træner ind i Leicester. Der gik jo også noget tid, før jeg vidste, hvem træneren i Bologna var, og hvem træneren i Leicester var.

– Så jeg stod lidt i en gråzone, men jeg måtte jo bare forholde mig til papirerne, og det var, at jeg var Leicester-spiller. Så møder jeg jo selvfølgelig op og gør mit bedste, lyder det fra Victor Kristiansen fredag eftermiddag, da venstrebacken møder pressen på Marienlyst Hotel.

Med skiftet tilbage til Leicester stod Victor Kristiansen også i en lidt uvis situation i forhold til, om han kunne forvente regelmæssig spilletid. 

– Det er jo selvfølgelig usikkert. Det tror jeg er gældende på samtlige arbejdspladser i Danmark og i verden, når der kommer en ny chef. Så skal han se sine medarbejdere an. Men det har vist sig, at min manager (Steve Cooper, red.) ser min vej. Jeg har spillet fra start i tre kampe, og jeg har gjort det godt, så det er jeg jo enormt glad for, lyder det fra Victor Kristiansen. 

Var det også nogle økonomiske ting mellem Leicester og Bologna, der gjorde, at du skulle tilbage?

– Ja, selvfølgelig var der nogle ting, men jeg havde også andre tilbud. Tingene kunne selvfølgelig ikke blive besluttet, før min chef kunne sige, om jeg skulle blive eller ej, lyder det fra Victor Kristiansen. 

Leicester har hentet et enkelt point i løbet af sæsonens tre første spillerunder, og ifølge Victor Kristiansen er det ingen hemmelighed, at danskerklubbens primære målsætning er at overleve i Premier League. 

– Ja, det bliver man jo nødt til at forholde sig til. Jeg tror, at alle hold, der rykker op fra Championship, starter det første år med at kæmpe for overlevelse, lyder det fra Victor Kristiansen. 

Venstrebacken understreger dog, at der i Leicester-truppen er en stor optimisme efter sidste sæson, hvor klubben sluttede på førstepladsen i Championship. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





LIVE

TransferLIVE: Dansk angriber åbner for transfer

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Brøndby præsenterer ny profil

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

AGF var klar med rekordbeløb

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

Danskerklub fyrer træneren

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Froholdt med klar transfermelding

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

David Moyes griner over gult kort for jubel

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr

Championship-topklub lurer på dyr dansker

Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris? 

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub