Voldsomt imponeret: ‘Han smadrer jo alt’

Steffen Højer var meget tilfreds med det, han så fra U21-landsholdet mod Italien mandag aften. Særligt Oliver Sørensen imponerede.



Fremtiden er lys for de danske landshold.

I hvert fald er det danske U21-landshold spækket med talent fra Superligaen og store ligaer rundt omkring i Europa. 

U21-landsholdet har også været i aktion i denne landskampsperiode, og det har været en blandet landhandel. Først spillede mandskabet uafgjort mod Polen i en kamp, hvor Danmark ifølge landstræner Steffen Højer slet ikke “spillede på det niveau, vi skal have”. 

Til gengæld er U21-landstræneren meget, meget tilfreds med præstationen i mandagens deler mod Italien, hvor FC Midtjyllands midtbanestjerne Oliver Sørensen scorede Danmarks enlige mål. 

Det fortæller Højer, da Tipsbladet fanger ham over en telefonforbindelse, mens truppen er på vej hjem.  

– Spillerne leverede på et absolut topniveau mod en modstander, der på Transfermarkt er vurderet til 173 millioner euro. Så det var virkelig mod dygtige spillere, fortæller Steffen Højer til Tipsbladet og tilføjer: 

– Jeg synes, at vi fik sat noget rigtig godt sammen med bolden og nogle gange skilte vi dem fuldstændig ad og kom frem til nogle gode muligheder. Vi scorede et flot mål (af Oliver Sørensen). Og defensivt må vi sige, at i perioderne, hvor vi var presset, stod drengene fantastisk godt imod. 

– Andreas Jungdal tog, hvad han skulle i målet, og dominerede, og resten af holdet hang godt sammen og arbejdede stenhamrende hårdt. Oliver Sørensen smadrer jo alt i forhold til antal løbne meter i sådan en fodboldkamp. Der var god kvalitet, god kommunikation og alt, man har behov for.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Steffen Højer. Foto: Alamy

Superliga-juveler får ros
Og det var ikke kun Oliver Sørensen og Andreas Jungdal, der imponerede Steffen Højer. 

I U21-landsholdstruppen var der en del spillere fra 2005, og flere af de helt unge i truppen efterlod et flot indtryk. Ikke mindst Noah Nartey fra Brøndby og Thomas Jørgensen fra Viborg FF.   

– Noah laver et absolut stjerneindhop. Sjældent har jeg set en spiller så cool på bolden i så pressede situationer i en kamp, hvor der er godt gang i den på et fyldt stadion. Han går bare ind og tager fat og er virkelig med til at hjælpe. 

– Thomas spiller også klart sin bedste kamp for U21-landsholdet. Det var en lidt uvant position som højre kant, men det giver ham mere frihed til det offensive, og det fik han udnyttet rigtig flot. Han satte Oliver (Sørensen) op til et rigtig flot mål i går, siger Steffen Højer. 

Bundesliga-dansker blev ikke klar
En 2005’er, der til gengæld ikke fik chancen for at debutere og vise sig frem på U21-landsholdet, er Oscar Højlund.

Oscar Højlund. Foto: Alamy

Han har imponeret i stor stil i Bundesligaen for Eintracht Frankfurt, men mod hverken Polen eller Italien var der spillestil. Med god grund. 

– Med Oscar var det super ærgerligt, fordi han var lidt belastet. Han havde lige spillet 90 minutter i en Bundesliga-kamp for Eintracht Frankfurt og kom ind til træning tirsdag og leverer et virkelig godt indtryk. 

– Men han kom aldrig helt over den belastning, han havde. Og han endte med ikke at være aktuel til nogle af kampene, fordi vi ville ikke risikere noget. Det var ærgerligt, men han leverer et godt indtryk til træning, fortæller U21-landstræneren. 

Om ikke andet kan Steffen Højer nu se frem mod U21-EM til sommer, og det er med en god fornemmelse i maven. 

– Det var vigtigt for os i går (mod Italien) at vise, at når vi møder et af de allerbedste hold, kan vi spille op med dem. Jeg er godt med på, at der til sommer kan komme en masse nye spillere med – det ved vi jo ikke – men vi går ind til EM med en stor tro på, at vi kan lave noget, der er rigtig spændende. Når man kan spille op mod Italien, kan man spille op mod de fleste hold, lyder det. 

Danmark er i gruppe med Finland, Holland og Ukraine til sommerens U21-EM, som afvikles i Slovakiet i juni. 





Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen




LIVE

LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Overraskende U21-trupudtagelse

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Interessant afsløring

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Kevin Diks skriver historie

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Voldsom udmelding om Froholdt

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’