Fremtiden er lys for de danske landshold.
I hvert fald er det danske U21-landshold spækket med talent fra Superligaen og store ligaer rundt omkring i Europa.
U21-landsholdet har også været i aktion i denne landskampsperiode, og det har været en blandet landhandel. Først spillede mandskabet uafgjort mod Polen i en kamp, hvor Danmark ifølge landstræner Steffen Højer slet ikke “spillede på det niveau, vi skal have”.
Til gengæld er U21-landstræneren meget, meget tilfreds med præstationen i mandagens deler mod Italien, hvor FC Midtjyllands midtbanestjerne Oliver Sørensen scorede Danmarks enlige mål.
Det fortæller Højer, da Tipsbladet fanger ham over en telefonforbindelse, mens truppen er på vej hjem.
– Spillerne leverede på et absolut topniveau mod en modstander, der på Transfermarkt er vurderet til 173 millioner euro. Så det var virkelig mod dygtige spillere, fortæller Steffen Højer til Tipsbladet og tilføjer:
– Jeg synes, at vi fik sat noget rigtig godt sammen med bolden og nogle gange skilte vi dem fuldstændig ad og kom frem til nogle gode muligheder. Vi scorede et flot mål (af Oliver Sørensen). Og defensivt må vi sige, at i perioderne, hvor vi var presset, stod drengene fantastisk godt imod.
– Andreas Jungdal tog, hvad han skulle i målet, og dominerede, og resten af holdet hang godt sammen og arbejdede stenhamrende hårdt. Oliver Sørensen smadrer jo alt i forhold til antal løbne meter i sådan en fodboldkamp. Der var god kvalitet, god kommunikation og alt, man har behov for.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Steffen Højer. Foto: Alamy
Superliga-juveler får ros
Og det var ikke kun Oliver Sørensen og Andreas Jungdal, der imponerede Steffen Højer.
I U21-landsholdstruppen var der en del spillere fra 2005, og flere af de helt unge i truppen efterlod et flot indtryk. Ikke mindst Noah Nartey fra Brøndby og Thomas Jørgensen fra Viborg FF.
– Noah laver et absolut stjerneindhop. Sjældent har jeg set en spiller så cool på bolden i så pressede situationer i en kamp, hvor der er godt gang i den på et fyldt stadion. Han går bare ind og tager fat og er virkelig med til at hjælpe.
– Thomas spiller også klart sin bedste kamp for U21-landsholdet. Det var en lidt uvant position som højre kant, men det giver ham mere frihed til det offensive, og det fik han udnyttet rigtig flot. Han satte Oliver (Sørensen) op til et rigtig flot mål i går, siger Steffen Højer.
Bundesliga-dansker blev ikke klar
En 2005’er, der til gengæld ikke fik chancen for at debutere og vise sig frem på U21-landsholdet, er Oscar Højlund.

Oscar Højlund. Foto: Alamy
Han har imponeret i stor stil i Bundesligaen for Eintracht Frankfurt, men mod hverken Polen eller Italien var der spillestil. Med god grund.
– Med Oscar var det super ærgerligt, fordi han var lidt belastet. Han havde lige spillet 90 minutter i en Bundesliga-kamp for Eintracht Frankfurt og kom ind til træning tirsdag og leverer et virkelig godt indtryk.
– Men han kom aldrig helt over den belastning, han havde. Og han endte med ikke at være aktuel til nogle af kampene, fordi vi ville ikke risikere noget. Det var ærgerligt, men han leverer et godt indtryk til træning, fortæller U21-landstræneren.
Om ikke andet kan Steffen Højer nu se frem mod U21-EM til sommer, og det er med en god fornemmelse i maven.
– Det var vigtigt for os i går (mod Italien) at vise, at når vi møder et af de allerbedste hold, kan vi spille op med dem. Jeg er godt med på, at der til sommer kan komme en masse nye spillere med – det ved vi jo ikke – men vi går ind til EM med en stor tro på, at vi kan lave noget, der er rigtig spændende. Når man kan spille op mod Italien, kan man spille op mod de fleste hold, lyder det.
Danmark er i gruppe med Finland, Holland og Ukraine til sommerens U21-EM, som afvikles i Slovakiet i juni.

Kongeløn – bliver verdens bedst betalte

Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

Diant Ramaj skal ikke tilbage til Dortmund

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen

– De er jo slet ikke FCK-backs!

Brøndby-fans smadrer togkupé

Real Madrid-stjerne opereret

Supercomputer: De bliver danske mestre

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘David Nielsen var fuldstændig fantastisk for mig’

Isaksen med stor hyldest: Et fantastisk menneske

Vi lod os forblænde: AaB ligner en nedrykker

Rundens Hold i Superligaen – 28. spillerunde

Musa Juwara skal væk fra Vejle: ‘Jeg vil videre’

Forberedte sig helt særligt på bundbrag

Hemmelig plan nedlagde AaB: – Tricky i Danmark

Fuld fart frem i CL-semifinalebrag

Ikke i tvivl: ‘Så bliver Dolberg solgt’

AaB-boss erkender: ‘Der er spøgelser’

Kogte over: Superliga-rivalerne går efter ham

Dansker roses til skyerne inden finale

Katastrofe! De fejl sender jer i 1. Division, AaB!

Spanien i choktilstand: ‘Her drikkes der fadøl’

Viborg-spiller var tæt på at opgive topfodbold

Advarer: Hvor passer han ind i Man Utd?

Gravesen med bøn til Riemer: Jeg er på Højers side

Kommer med opsigtsvækkende nyt: Så slem var skaden

Brian Priske har en fordel i forhold til Neestrup

Dansker er færdig i Norwich

Advokat: ‘Huescas skal være heldig’

FCK-back må vente en uge på at få sin dom

Stort skifte? ‘Thomas Frank ville være perfekt’

Slut: Huescas’ retssag minut for minut

Giver nedrykningstruede Bundesliga-hold livline

– Menno bliver en virkelig god træner

Slagter Tottenham-stjerne: Patetisk!

I skænderi med dansk profil: ‘Bliv voksen’

Potentiel bombe – kan koste karrieren i Europa

Alt på spil: – Kæmp som gælder det livet

Jores Okore er blevet træner i Brøndby

Real Madrid-stjerne kan få voldsom karantæne

Manchester United dropper monsterdyr stjerne

Thomas Delaney mener, FCK har savnet det

Dybt uenige om AGF: ‘Det er forkert!’

Man Utd lurer på Bisseck – koster 447 mio kroner

Leeds fanger rødkælke og tager førsteplads

FCKs mest udskældte plads: Nu vil Larsson have den