I annalerne kommer Morten Wieghorst til at fremstå som den landstræner, Danmark aldrig fik.
Efter at have været assistent under Kasper Hjulmand i fire år blev 53-årige Wieghorst i sommer udpeget som Hjulmands efterfølger på en kort kontrakt, men lige inden sin første landsholdssamling, måtte han lade sig sygemelde med symptomer på stress.
Det var en vanskelig, men korrekt beslutning at trække stikket. Det siger Morten Wieghorst, da han i et interview med DR for første gang taler om sin sygemelding.
– Det er noget af det sværeste, jeg har prøvet. Alle de ting, jeg havde glædet mig til, og det ansvar og den tillid, jeg havde fået, følte jeg, jeg svigtede. Det gjorde beslutningen enormt svær, men der var ikke anden udvej.
– Det var vanvittigt svært at sige fra, men heldigvis oplevede jeg kæmpe opbakning og kæmpe hjælp. Jeg tror, mine omgivelser godt kunne se, der var noget galt. Det var ikke nemt for mine chefer, der skulle tage nogle svære valg, men de bevarede roen, siger Morten Wieghorst til DR.
Op til sin sygemelding oplevede han fysiske symptomer som tinnitus, kraftig hovedpine og træthed, fortæller fodboldtræneren. Han er stolt af, at han turde træffe den i fodboldsammenhæng sjældne beslutning om at sygemelde sig.
Professionel hjælp og rigeligt med søvn hjalp ham, og efter tre ugers sygemelding kunne han tage tilbage på arbejde.
Han vendte dog ikke retur til den krævende og opmærksomhedstunge post som landstræner, men i stedet i sin tidligere rolle som assistenttræner. Lars Knudsen varetog landstrænerjobbet i fire kampe i september og oktober.
Fremadrettet skal Wieghorst være assistenttræner for Brian Riemer på landsholdet. Det skal Lars Knudsen i øvrigt også.
Riemer udtager landsholdet på tirsdag. Holdet samles i Helsingør mandag 11. november.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lægetjek bestået – skifter i dag
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
Afslører kæmpe VM-chok
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
Frankrig – Spanien
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
TRANSFER