– Føler jeg svigtede DBU’s tillid

Morten Wieghorst er stolt af, at han turde følge sin krops signaler og sygemelde sig før landstrænerdebut.



I annalerne kommer Morten Wieghorst til at fremstå som den landstræner, Danmark aldrig fik.

Efter at have været assistent under Kasper Hjulmand i fire år blev 53-årige Wieghorst i sommer udpeget som Hjulmands efterfølger på en kort kontrakt, men lige inden sin første landsholdssamling, måtte han lade sig sygemelde med symptomer på stress.

Det var en vanskelig, men korrekt beslutning at trække stikket. Det siger Morten Wieghorst, da han i et interview med DR for første gang taler om sin sygemelding.

– Det er noget af det sværeste, jeg har prøvet. Alle de ting, jeg havde glædet mig til, og det ansvar og den tillid, jeg havde fået, følte jeg, jeg svigtede. Det gjorde beslutningen enormt svær, men der var ikke anden udvej.

– Det var vanvittigt svært at sige fra, men heldigvis oplevede jeg kæmpe opbakning og kæmpe hjælp. Jeg tror, mine omgivelser godt kunne se, der var noget galt. Det var ikke nemt for mine chefer, der skulle tage nogle svære valg, men de bevarede roen, siger Morten Wieghorst til DR.

Op til sin sygemelding oplevede han fysiske symptomer som tinnitus, kraftig hovedpine og træthed, fortæller fodboldtræneren. Han er stolt af, at han turde træffe den i fodboldsammenhæng sjældne beslutning om at sygemelde sig.

Professionel hjælp og rigeligt med søvn hjalp ham, og efter tre ugers sygemelding kunne han tage tilbage på arbejde.

Han vendte dog ikke retur til den krævende og opmærksomhedstunge post som landstræner, men i stedet i sin tidligere rolle som assistenttræner. Lars Knudsen varetog landstrænerjobbet i fire kampe i september og oktober.

Fremadrettet skal Wieghorst være assistenttræner for Brian Riemer på landsholdet. Det skal Lars Knudsen i øvrigt også.

Riemer udtager landsholdet på tirsdag. Holdet samles i Helsingør mandag 11. november.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På blokken til stort landstrænerjob

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Viborg FF – OB

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

I dag er det sidste chance for FC København

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

FC København – Lyngby BK

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk stjerne i milliontransfer

OB henter forsvarstalent i Brøndby

FC København interesseret i Jonas Kersken

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud