Yussuf Poulsen i dialog med Leipzig om landsholdet: Ikke så meget tvivl

Den danske kantspiller talte med RasenBallsport Leizpig om landsholdet. Ikke om han skulle afsted, men om hvor meget han skulle spille.



Det var et noget amputeret dansk fodboldlandshold, der mandag mødte op i landsholdslejren forud for kampene mod Sverige, Island og Belgien. På grund af det muterede virusfund, der stammer fra mink, har flere lande udstedt ordre om, at man ved hjemkomst skal gå i karantæne, hvis man har været i Danmark.

Sådan er det for eksempel i England, og det er årsagen til, at spillere som Kasper Schmeichel og Pierre Emile Højbjerg fortsat er at finde i England og ikke er med i testkampen mod Sverige onsdag. Klubberne kan holde dem hjemme, da de ellers skal igennem en karantæneperiode, når de vender tilbage fra besøget i Danmark.

Yussuf Poulsen, der til dagligt spiller i RasenBallsport Leipzig, var mandag på træningsbanen i Helsingør, da der var landsholdssamling. Han er ellers en af dem, der har talt med sin klub om landsholdet.

– Ja, det har jeg da. Men der var ikke så meget tvivl, om jeg skulle afsted, det handlede mere om, hvor meget jeg skulle spille. Ikke om jeg skulle afsted eller ej, siger han.

Læs også:Jakob Poulsen om Evander: Har godt nok været sløjt over en lang periode

Klubberne er interesserede i, at nogle spillere sparer benene lidt, for der er udover et presset kampprogram på klubplan også masser af landskampe – i denne omgang tre styks – og dermed ligger det nok også lidt i kortene, at Poulsen er en af dem, der får lov at hvile benene, når Danmark møder Sverige.

Heldigvis for Poulsen og de andre stamspillere er der kaldt mange nye ind som erstatning for de danskere, der spiller i England og altså ikke kan være med i den første kamp og måske heller ikke i den anden.

– Ankomsten er, som den altid er. Der kommer det samme antal spillere ind. Der er en masse nye ansigter, det er klart. Det er anderledes. Men vi er vant til, at der kommer nye en gang imellem. Nu er det så mange på en gang, men alt forløber, som det plejer at gøre. Der er lidt flere at hilse på, man måske ikke har set før. Det er, som det er. Vi fokuserer på at spille, siger Poulsen.

Det danske landshold har haft masser af succes de seneste år, og erfaringen og de høje standarder omkring holdet er med til at gøre det nemt for de nye at falde ind, mener Yussuf Poulsen.

Læs også:Startopstillinger: AGF skifter tre til udekamp i Lyngby

– Det tror jeg helt sikkert. Det er nok et bedre spørgsmål at stille nogle af dem, der kommer ind på holdet. Måske ikke i dag, men om to-tre-fire dage. Det er den følelse, de, der har været med de sidste gange, har haft. Det er nemt at komme ind på holdet og være en del af gruppen. Så jeg tror, det hjælper på det. Sidste gang lavede vi også mange udskiftninger – fra Færøerne til Island-kampen, så det er nemmere (at falde ind, red.), siger Poulsen.

Mens han kan få et hvil mod Sverige, er han med al sandsynlighed med fra start i kampene mod Island og Belgien, da han er et vigtigt kort i Kasper Hjulmands startopstilling.

Kampen mod Island i Parken spilles den 15. november, mens udekampen mod Belgien er den 18. november.

Læs også:Optakt: Lyngby BK – AGF
Læs også:Mareridt for FC Barcelona: Supertalentet kan være ude i langt tid
Læs også:Grådkvalt Bayern-stjerne ude på ubestemt tid




Matcher Wilczek på vild liste


Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?

Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’

Revser FCK-profiler: ‘De er sjuskede’

– Han er Superligaens mest undervurderede spiller

Neestrup: Snoren er kortere her

Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel

Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’

Thomas Frank og Tottenham vinder stort

Dorgu stjæler overskrifter – bliver slagtet

Brøndby-afvisning overrasker Farzam Abolhosseini

Godt nyt for FCK

Overvejede at sige op

Skuffer fælt igen!

Fire på stribe for Hjulmand

Danskere får bronze på efterbevilling

– Han får en stor stemme i FC København

Klubskifte kan ske – møde i denne uge

Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha

I svime over dansker

118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit

Eriksen med stor hyldest

Frank sammenlignet med legende

Kontrakten udløber – men fremtiden giver sig selv

Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer

Dame N’Doye bliver cheftræner

Bizar De Bruyne-sekvens

Tadej Pogacar får superhjælper

– Ingen har pengene til at friste mig

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

‘Det gør jo ondt i en klub som Brøndby’

FC Midtjylland buldrer videre med storsejr

Bejler til Mads P.: ‘Min drømmerytter’

Landsholdsstjerne: Frygter det sker på direkte tv

AaB slår Lyngby – nærmer sig toppen

Man Utd-triumf – første gang i 20 måneder

De kommer til at have mareridt i nat

Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’

Roony tabte sit første El Clásico

‘Det blev et hundeslagsmål’

Superliga-bomber på vej? Legendesøn går målamok

Dansk stjerne vinder finale

Randers FC og Sønderjyske deler

Arsenal nyt førerhold i Premier League

Vejle-krisen fortsætter

Melder ud om Daramy

FC København – Viborg FF

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

– Hvis det øjeblik kommer, stopper jeg

OB – Brøndby IF

Tre års skadeshelvede – skal dansker nu videre?