Yussuf Poulsen i dialog med Leipzig om landsholdet: Ikke så meget tvivl

Den danske kantspiller talte med RasenBallsport Leizpig om landsholdet. Ikke om han skulle afsted, men om hvor meget han skulle spille.



Det var et noget amputeret dansk fodboldlandshold, der mandag mødte op i landsholdslejren forud for kampene mod Sverige, Island og Belgien. På grund af det muterede virusfund, der stammer fra mink, har flere lande udstedt ordre om, at man ved hjemkomst skal gå i karantæne, hvis man har været i Danmark.

Sådan er det for eksempel i England, og det er årsagen til, at spillere som Kasper Schmeichel og Pierre Emile Højbjerg fortsat er at finde i England og ikke er med i testkampen mod Sverige onsdag. Klubberne kan holde dem hjemme, da de ellers skal igennem en karantæneperiode, når de vender tilbage fra besøget i Danmark.

Yussuf Poulsen, der til dagligt spiller i RasenBallsport Leipzig, var mandag på træningsbanen i Helsingør, da der var landsholdssamling. Han er ellers en af dem, der har talt med sin klub om landsholdet.

– Ja, det har jeg da. Men der var ikke så meget tvivl, om jeg skulle afsted, det handlede mere om, hvor meget jeg skulle spille. Ikke om jeg skulle afsted eller ej, siger han.

Læs også:Jakob Poulsen om Evander: Har godt nok været sløjt over en lang periode

Klubberne er interesserede i, at nogle spillere sparer benene lidt, for der er udover et presset kampprogram på klubplan også masser af landskampe – i denne omgang tre styks – og dermed ligger det nok også lidt i kortene, at Poulsen er en af dem, der får lov at hvile benene, når Danmark møder Sverige.

Heldigvis for Poulsen og de andre stamspillere er der kaldt mange nye ind som erstatning for de danskere, der spiller i England og altså ikke kan være med i den første kamp og måske heller ikke i den anden.

– Ankomsten er, som den altid er. Der kommer det samme antal spillere ind. Der er en masse nye ansigter, det er klart. Det er anderledes. Men vi er vant til, at der kommer nye en gang imellem. Nu er det så mange på en gang, men alt forløber, som det plejer at gøre. Der er lidt flere at hilse på, man måske ikke har set før. Det er, som det er. Vi fokuserer på at spille, siger Poulsen.

Det danske landshold har haft masser af succes de seneste år, og erfaringen og de høje standarder omkring holdet er med til at gøre det nemt for de nye at falde ind, mener Yussuf Poulsen.

Læs også:Startopstillinger: AGF skifter tre til udekamp i Lyngby

– Det tror jeg helt sikkert. Det er nok et bedre spørgsmål at stille nogle af dem, der kommer ind på holdet. Måske ikke i dag, men om to-tre-fire dage. Det er den følelse, de, der har været med de sidste gange, har haft. Det er nemt at komme ind på holdet og være en del af gruppen. Så jeg tror, det hjælper på det. Sidste gang lavede vi også mange udskiftninger – fra Færøerne til Island-kampen, så det er nemmere (at falde ind, red.), siger Poulsen.

Mens han kan få et hvil mod Sverige, er han med al sandsynlighed med fra start i kampene mod Island og Belgien, da han er et vigtigt kort i Kasper Hjulmands startopstilling.

Kampen mod Island i Parken spilles den 15. november, mens udekampen mod Belgien er den 18. november.

Læs også:Optakt: Lyngby BK – AGF
Læs også:Mareridt for FC Barcelona: Supertalentet kan være ude i langt tid
Læs også:Grådkvalt Bayern-stjerne ude på ubestemt tid






LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Protesterer efter dansk drømmekamp

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Millionregn over FC Midtjylland

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Færdig? Manchester City har udset afløser

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Benhård Brian Riemer-melding



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

‘Det er dramatisk!’

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

FC København-talent har truffet stor beslutning

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Det kommer formentlig til at ske

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Håber på FC København-exit

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Stjerner rammer eksklusiv klub

Langgaber mellem Blå og Blå

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Så blev det officielt

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Barcelona – Rayo Vallecano

Brighton – Liverpool

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’