Yussuf Poulsen lejede fly for at undgå corona-smitte

For at minimere smitterisiko ved rejsen til Danmark foretrak Yussuf Poulsen et privatfly frem for et rutefly.



Den danske landsholdsangriber Yussuf Poulsen har haft penge oppe af lommen for at reducere risikoen for at blive smittet med coronavirus på rejsen fra Leipzig til den danske landsholdssamling i Helsingør.

Sammen med sin svenske holdkammerat Emil Forsberg, der onsdag er modstander i testkampen på Brøndby Stadion, lejede Yussuf Poulsen et privatfly til at stå for transporten.

Landsholdsangriberen betragter fravalget af rutefly som en investering i sin egen karriere, da omkostningerne ved at blive coronasmittet kan være større.

– Jeg er fløjet med en kollega fra Sverige, Emil Forsberg, i privatfly, så vi kunne reducere smitterisikoen så meget som muligt.

– Ja, det er voldsomt. Men hvis man bliver smittet med corona, så falder man måske ud af holdet, fordi der er to uger, hvor man ikke må lave noget som helst. Det kan gøre, at man mister sin plads og så ikke spiller kampe i to måneder.

Læs også:Solbakken bryder tavsheden: Jeg skal fortsat tælle til ti

– Det er der nogen mennesker, som ikke vil risikere, og jeg er en af dem, siger Yussuf Poulsen.

Det er hans tyske klub, RB Leipzig, der har opfordret Yussuf Poulsen og klubbens øvrige spillere til at benytte sig af den ekstravagante, men sikrere transportform.

– Selvfølgelig er smitterisikoen større, hvis man tager et rutefly, men det bliver man også nødt til at gøre nogle gange. Jo mindre kontakt, man har med andre personer, desto sikrere er det, og det er det, vi har forsøgt at opnå ved at tage et privatfly.

– Det er også det, vores klub har rådet os til helst at gøre, for klubben vil jo heller ikke have, at vi kommer tilbage med corona og smitter de andre på holdet. Man må forsøge at gøre smitterisikoen så lille, som man overhovedet kan, siger danskeren.

Han har et indtryk af, at klubberne i disse tider ikke er så begejstrede for, at der skal spilles landskampe.

Læs også:Irriteret belgisk landsholdsspiller: Der er alt for mange kampe

– Selvfølgelig er der en nervøsitet i klubberne ved at sende spillere ud til landshold i hele Europa. Vi havde selv et tilfælde ved sidste landsholdssamling, hvor der kom en smittet spiller tilbage, men det blev heldigvis opdaget, inden han kom ud i klubben.

– Så det tilfælde havde ikke større konsekvenser, end at han bare selv skulle isolere sig i to uger. Men hvis der rammer en smittekæde over et helt hold, så kan det være noget rigtig skidt, og derfor er klubben også nervøs for, at det kan ske.

– Det er derfor, vi tager de forbehold, som vi nu kan, og det er derfor, at vi bliver testet ekstra meget, siger Yussuf Poulsen.

/ritzau/

Læs også:Yussuf Poulsen i dialog med Leipzig om landsholdet: Ikke så meget tvivl
Læs også:Real Madrid-profil har brækket benet
Læs også:Anders Dreyers vilde 2020: Det havde jeg ikke troet på




TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC København jagter Romane Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

New Zealand – Belgien

Panama – England

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Egypten – Iran



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Uruguay – Spanien

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Kroatien – Ghana

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Senegal – Irak

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Colombia – Portugal

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Norge – Frankrig

Neestrup og co. henter stjerne