Kasper Schmeichel er det klare førstevalg på landsholdet, men på klubholdet skal den danske målmand måske til at kigge sig over skulderen.
Sådan lyder det i hvert fald nu fra den franske avis L'Equipe, der efter søndagens nederlag til Monaco skriver, at Kasper Schmeichel har fået 'en skuffende start i Nice'.
– Han har været usikker siden ankomsten til Nice, og den danske målmand viste sig igen passiv ved monegaskernes scoring. Han blev hentet for at hjælpe med Marcin Bulkas udvikling, men han er nu nødt til at gøre det bedre, hvis han skal holde fast i det nuværende hierarki, skriver L'Equipe således efter søndagens opgør mellem Nice og Monaco.
– Det var ikke den position, hvor Nice havde mest brug for at forstærke sig. Marcin Bulka havde allerede forberedt sig på rollen som førstevalg, og han ligner allerede en, der er klar til rollen. Men den sydfranske klubs ledelse og Lucien Favre var ikke i tvivl: Der var brug for en rutineret målmand for at sikre en glat overgang, før den unge polak tildeles det store ansvar.
Nice-cheftræner Lucien Favre udtalte efter 3-0-nederlaget til Marseille, at hans førstevalg på transfermarkedet faktisk var schweizeren Yann Sommer, der dog valgte at blive i Mönchengladbach.
Og ifølge L'Equipe er status efter seks spillerunder, at Kasper Schmeichel fortsat mangler at overbevise i Nice. Avisen peger således på, at Schmeichel så en smule uheldig ud i sine første kampe mod Strasbourg og Maccabi Tel Aviv. Og i søndagens nederlag til Monaco efterlod Schmeichel så igen et uheldigt indtryk, da Breel Embolo scorede sejrsmålet i anden halvleg.
– Ved ikke at gå ud til Caio Henriques indlæg, der svævede ind til Embolo på den bagerste stolpe, og ved at blive på stregen som en håndboldmålmand, der håbede på det bedste, gav han Monaco-angriberen muligheden, skriver L'Equipe.
– Det er tidligt at åbne debatten om rollen som førstemålmand. Men Bulka har vist, at man ikke nødvendigvis bør tøve med at vise ham tillid. Både i sidste sæson, hvor han var fejlfri i Coupe de France, hvor han spillede alle kampene for Nice, og i sæsonpremieren mod Toulouse i denne sæson, hvor han blev foretrukket foran Schmeichel, der blot var ankommet til klubben et par dage forinden. I de kommende uger skal danskeren nu overbevise sin træner om, at det stadig er for tidligt at lade Bulka få chancen.
Nice hentede denne sommer den 22-årige Marcin Bulka permanent i Paris Saint-Germain, efter at polakken i sidste sæson var udlejet til den sydfranske klub.
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
Arsenal tager førstepladsen tilbage
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
HELT VILDT
Hold da op – den er helt gal
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
AVIS