Advarsel til Schmeichel: Han skal gøre det bedre

Ifølge den franske avis L'Equipe skal Kasper Schmeichel til at forbedre sine præstationer, hvis danskeren skal fortsætte som førstevalg i Nice.



Kasper Schmeichel er det klare førstevalg på landsholdet, men på klubholdet skal den danske målmand måske til at kigge sig over skulderen. 

Sådan lyder det i hvert fald nu fra den franske avis L'Equipe, der efter søndagens nederlag til Monaco skriver, at Kasper Schmeichel har fået 'en skuffende start i Nice'. 

– Han har været usikker siden ankomsten til Nice, og den danske målmand viste sig igen passiv ved monegaskernes scoring. Han blev hentet for at hjælpe med Marcin Bulkas udvikling, men han er nu nødt til at gøre det bedre, hvis han skal holde fast i det nuværende hierarki, skriver L'Equipe således efter søndagens opgør mellem Nice og Monaco. 

– Det var ikke den position, hvor Nice havde mest brug for at forstærke sig. Marcin Bulka havde allerede forberedt sig på rollen som førstevalg, og han ligner allerede en, der er klar til rollen. Men den sydfranske klubs ledelse og Lucien Favre var ikke i tvivl: Der var brug for en rutineret målmand for at sikre en glat overgang, før den unge polak tildeles det store ansvar. 

Nice-cheftræner Lucien Favre udtalte efter 3-0-nederlaget til Marseille, at hans førstevalg på transfermarkedet faktisk var schweizeren Yann Sommer, der dog valgte at blive i Mönchengladbach.

Og ifølge L'Equipe er status efter seks spillerunder, at Kasper Schmeichel fortsat mangler at overbevise i Nice. Avisen peger således på, at Schmeichel så en smule uheldig ud i sine første kampe mod Strasbourg og Maccabi Tel Aviv. Og i søndagens nederlag til Monaco efterlod Schmeichel så igen et uheldigt indtryk, da Breel Embolo scorede sejrsmålet i anden halvleg. 

– Ved ikke at gå ud til Caio Henriques indlæg, der svævede ind til Embolo på den bagerste stolpe, og ved at blive på stregen som en håndboldmålmand, der håbede på det bedste, gav han Monaco-angriberen muligheden, skriver L'Equipe.

– Det er tidligt at åbne debatten om rollen som førstemålmand. Men Bulka har vist, at man ikke nødvendigvis bør tøve med at vise ham tillid. Både i sidste sæson, hvor han var fejlfri i Coupe de France, hvor han spillede alle kampene for Nice, og i sæsonpremieren mod Toulouse i denne sæson, hvor han blev foretrukket foran Schmeichel, der blot var ankommet til klubben et par dage forinden. I de kommende uger skal danskeren nu overbevise sin træner om, at det stadig er for tidligt at lade Bulka få chancen. 

Nice hentede denne sommer den 22-årige Marcin Bulka permanent i Paris Saint-Germain, efter at polakken i sidste sæson var udlejet til den sydfranske klub. 

Læs også: Svær start: Her er Schmeichels problem i Nice





Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer




INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

– Jeg tror de vinder Superligaen

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

“De havde det bedste transfervindue”

AGF – OB

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Tottenham boykotter Viaplay

Han er på vej væk fra AGF

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie

Se topholdet Arsenal – køb billetter her



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Stjernetransfer på plads alligevel

Stor mystik om Patrick Pentz

Brøndby afviser to danske klubber

Officielt: Karim Benzema skifter klub

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Tæt på en falliterklæring, FCK

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Mål i Manchester

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’