Kasper Schmeichel er det klare førstevalg på landsholdet, men på klubholdet skal den danske målmand måske til at kigge sig over skulderen.
Sådan lyder det i hvert fald nu fra den franske avis L'Equipe, der efter søndagens nederlag til Monaco skriver, at Kasper Schmeichel har fået 'en skuffende start i Nice'.
– Han har været usikker siden ankomsten til Nice, og den danske målmand viste sig igen passiv ved monegaskernes scoring. Han blev hentet for at hjælpe med Marcin Bulkas udvikling, men han er nu nødt til at gøre det bedre, hvis han skal holde fast i det nuværende hierarki, skriver L'Equipe således efter søndagens opgør mellem Nice og Monaco.
– Det var ikke den position, hvor Nice havde mest brug for at forstærke sig. Marcin Bulka havde allerede forberedt sig på rollen som førstevalg, og han ligner allerede en, der er klar til rollen. Men den sydfranske klubs ledelse og Lucien Favre var ikke i tvivl: Der var brug for en rutineret målmand for at sikre en glat overgang, før den unge polak tildeles det store ansvar.
Nice-cheftræner Lucien Favre udtalte efter 3-0-nederlaget til Marseille, at hans førstevalg på transfermarkedet faktisk var schweizeren Yann Sommer, der dog valgte at blive i Mönchengladbach.
Og ifølge L'Equipe er status efter seks spillerunder, at Kasper Schmeichel fortsat mangler at overbevise i Nice. Avisen peger således på, at Schmeichel så en smule uheldig ud i sine første kampe mod Strasbourg og Maccabi Tel Aviv. Og i søndagens nederlag til Monaco efterlod Schmeichel så igen et uheldigt indtryk, da Breel Embolo scorede sejrsmålet i anden halvleg.
– Ved ikke at gå ud til Caio Henriques indlæg, der svævede ind til Embolo på den bagerste stolpe, og ved at blive på stregen som en håndboldmålmand, der håbede på det bedste, gav han Monaco-angriberen muligheden, skriver L'Equipe.
– Det er tidligt at åbne debatten om rollen som førstemålmand. Men Bulka har vist, at man ikke nødvendigvis bør tøve med at vise ham tillid. Både i sidste sæson, hvor han var fejlfri i Coupe de France, hvor han spillede alle kampene for Nice, og i sæsonpremieren mod Toulouse i denne sæson, hvor han blev foretrukket foran Schmeichel, der blot var ankommet til klubben et par dage forinden. I de kommende uger skal danskeren nu overbevise sin træner om, at det stadig er for tidligt at lade Bulka få chancen.
Nice hentede denne sommer den 22-årige Marcin Bulka permanent i Paris Saint-Germain, efter at polakken i sidste sæson var udlejet til den sydfranske klub.

AC Horsens-spiller scorede mod Frankrig

Nyt transferrygte om Christian Eriksen

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

De meldes ude efter Andreas Christensen

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

‘Den største ydmygelse i vores historie’

Overtalte Kvistgaarden til stort skifte

Undrer sig ‘enormt meget’ over Brian Riemers valg

Færdig efter pinligt nederlag

Schmeichel med Froholdt-advarsel: ‘Det er vigtigt’

Millioner til AGF? I dialog med Yann Bisseck

Forvirring: ‘Det er faktisk ikke hele sandheden’

Brian Riemer: Det var dybt ufortjent

Straffet – Sektion 12 lukkes

Brian Holm dybt overrasket – aldrig hørt lignende

Brøndby i dialog med finsk klub

‘Jeg vidste, FCK var interesseret i ham’

– Så vil Eriksen i mine øjne være starter

Kræver rekordbeløb

Her er Simon Pytlicks nye klub

Tre debutanter: 22 nationer er nu VM-klar

Medie giver alle karakter – undtagen FCK-stjerne

FC Midtjylland præsenterer millionunderskud

Nyt mareridt? Stjerne skadet efter 30 sekunder

Afviser to kæmpe muligheder

Vingegaard og Pogacar udvalgt til særligt løb

Irriteret græsk landstræner: ‘Alt for meget’

Danmarks største rival skriver historie

Maxsø-skifte tæt på: ‘En decideret drømmespiller’

Helt vildt – FC København-lejesvend bedst i ligaen

Græske klovnerier straffet: Han var uhyggelig!

Spansk avis med fortræffelig melding om ‘AC’

– Du finder ikke en bedre spiller i Europa

Ikke sket siden 2010: Eriksen ‘lidt utilpas’

Brøndbys fanafdeling: Det er gift for vores klub

Nedtur for Robert Skov

Priske-fyring kostede 82 millioner

Kæmpeklub lurer på Victor Froholdt

– Har aldrig set noget lignende før!

‘Han er strøget direkte ind i Brøndbys hjerter’

Hård tid for dansk komet: ‘Man er langt nede’

Her kan du se Silkeborg IF mod FC København

Ståle Solbakken fejrer jubilæum med sejrsrekord

Godt nyt: Dansk stjerne er tilbage

Badmintonspiller stopper på landsholdet

Zidane flirter med kæmpe job

Kun 18,8 procents chance

Utrolig stime: ‘Jeg tæller ikke den FCK-kamp med’

Få mål i Reykjavik
