Bryder aftale med Mbappe: Det er mangel på respekt

Kylian Mbappe føler sig angiveligt ikke respekteret af PSG-cheftræner Luis Enrique, der endnu engang pillede franskmanden ud efter allerede en times spil i klassikeren mod Marseille.



– Før eller siden bliver vi nødt til at klare os uden Mbappe.

Sådan har det lydt gentagende gange fra cheftræner i PSG, Luis Enrique, efter at den franske verdensstjerne gjorde det klart, at han ikke fortsætter i klubben, når hans kontrakt løber ud til sommer.

En udmelding, der har vist sig at have fået konsekvenser for Kylian Mbappe. I hvert fald har han kun fået fuld spilletid i én ud af PSG's seneste seks kampe. For selvom Mbappe havde anførerbindet om armen, får han ikke nogen særbehandling. 

i weekendens store opgør mod Marseille, der også bliver kaldt "Le Derby de France", blev han til stor frustration pillet ud allerede efter 63 minutter ved stillingen 1-0 til PSG. Og det bryder angiveligt med en verbal aftale, der skulle være mellem Mbappe og PSG.  

Artiklen fortsætter efter opslaget … 

Ifølge L'Équipe har Mbappe nemlig indgået en mundtlig aftale med klubben, om at han skal spille en væsentlig rolle i de store kampe, som fx. kampen mod Marseille, der skulle betyde meget for den 24-årige stjerne.

Avisen skriver i samme ombæring, at Mbappe angiveligt skulle føle sig disrespekteret af Luis Enrique og kalder det "mangel på respekt for ham", at han ikke får den store rolle, som de skulle have aftalt. 

Kylian Mbappes tid i den franske hovedstadsklub synger nu på sidste vers, og det trækker altså op til en konflikt med cheftræner Luis Enrique på vejen ud. 

Der er ikke meldt noget officielt ud om, hvor den franske verdensstjerne skal fortsætte sin karriere, men han har selv meldt ud, at der kommer klarhed over situationen inden sommerens EM-slutrunde i Tyskland. Især Real Madrid har over en længere periode flirtet med Mbappe, og den spanske kongeklub er derfor favoritter til at hente ham. 



Fælder dom over Norwich-danskere

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Raser over dansk stjerne

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

‘Den værste transfer nogensinde’

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Eriksen med kontant udmelding

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

FC København misser denne midtbane-stjerne

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Presset Frank: Her er vores store problem

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Dorgu blev helten for Manchester United

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

City-ejer sælger klub

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Det har taget røven på Steve Cooper

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Klart ønske fra Ruben Amorim

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Forlænger med to Superliga-talenter

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Her er planen for januars transfervindue

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

AFCON inviterer til gratis fodbold

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det er til dumpekarakter

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Benhård transfermelding

Gounies kan røve Banken