• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Ligue 1 Jacob Quvang

Dansker begræder storklubs fald: Er lidt som AGF

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Den traditionsrige franske klub er i frit fald, og klubbens tidligere danske spiller sammenligner situationen med AGF.

Af Jacob Quvang

AS Saint-Étienne er en klub i knæ.

Den tidobbelte franske mesterklub rykkede i sidste sæson ud af Ligue 1 efter store økonomiske problemer, og katastrofekursen er fortsat i denne sæson, hvor man gik på vinterpause på sidstepladsen i den næstbedste franske liga. 

Nedturen gør ondt på danske Allan Olesen, der spillede i klubben fra 2000 til 2003, og i et interview med mediet Progress sammenligner han klubben med selveste AGF. 

- Det knuser mit hjerte. Jeg følger med på afstand, men det var utænkeligt, at klubben er sunket så lavt, når den er så populær. Jeg kan forstå frustationerne hos tilhængerne, men jeg vil ikke undskylde for udbrud, som går ud over klubben. 

- ASSE er lidt som AGF hjemme hos os. Klubben nyder godt af kærlighed, men resultaterne følger ikke med længere, og ledelsens valg er meget kontroversielle. For spillerne må det være svært at udvikle sig under konstant pres. At være sidste i Ligue 2 er en katastrofe, siger klubbens tidligere højreback Allan Olesen til mediet ifølge People Vert.

Danskeren kom til den franske klub efter fire år i AB. Da han vendte retur til dansk fodbold i 2003 var det for at spille i AaB og i Vejle.