Dolberg overrasket over træner: Det kom bag på mig

Kasper Dolberg modtog hård kritik fra sin cheftræner for sin attitude for nyligt. Nu svarer han på kritikken.



Kasper Dolberg fik i starten af marts en åben opsang fra sin cheftræner, Christophe Galtier, der til pressen fortalte om danskerens udfordringer med attituden:

– Jeg havde ikke snakket med ham om det, så jeg skulle også læse mig frem til det, og det var egentlig det, der kom mest bag på mig, siger Kasper Dolberg ifølge bold.dk.

Succestræneren fra Lille overtog tøjlerne i OGC Nice sidste sommer, men i et åbent interview kritserede han danskeren for sin manglende determination og sit fravær i løbet af kampene.

Ifølge Kasper Dolberg så har han måske ikke helt kendskab til danskerens personlighed som eksempelvis Kasper Hjulmand eller tidligere trænere har haft det.

I kølvandet på trænerens opsang tog sportsdirektør Julien Fournier danskeren i forsvar. Kasper Dolberg mener dog, at Christophe Galtier burde have brugt mere tid på at lære ham at kende. De to har ikke talt om episoden sammen.

Kasper Dolberg er rejst med resten af landsholdet til Marbella, hvor de forbereder sig til testkampene mod Holland og Serbien.

Den 24-årige dansker har været fast mand det meste af sæsonen, hvor det er blevet til seks mål i 21 ligakampe. Den seneste tid har været præget af færre spilleminutter. Blot to kampe er han startet siden begyndelsen af februar.





Bischoff-comeback? Nu er han fyret




LIVE

LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Jess Thorup indlagt

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Roy Keane slagter dansk stjerne

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Tæt på aftale med Andreas Christensen

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Hold nu kæft, hvor er han god!

Så er det officielt

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Salah sender særlig besked

Jakob Poulsen uddeler topkarakter