Har fået øjnene op for tøjvask og madlavning

Lucas Høgsberg er sat over for nye udfordringer, efter at han er flyttet hjemmefra og skiftet til Strasbourg.



Landsholdsspilleren Lucas Høgsberg har haft en omskiftelig sommer og fået øjnene op for nogle af de udfordringer, der følger med at være professionel fodboldspiller i udlandet.

Den 19-årige dansker er flyttet hjemmefra og forsøger at etablere sig i franske RC Strasbourg efter skiftet fra barndomsklubben FC Nordsjælland. Og det er ikke kun fodbolddelen, der kræver tilvænning.

– Det sværeste er at lære at nyde sit eget selskab og være alene. Det er hårdt, men jeg er begyndt at vænne mig til det, fortæller den unge landsholdsspiller, der er udtaget til torsdagens og søndagens VM-kvalifikationskampe.

– Det har været svært at flytte hjemmefra. Jeg har fået øjnene op for, at det er mig selv, der skal vaske tøj, lave mad og gøre rent. Så der er mere at se til ud over fodbolden.

Teenageren er for første gang bosat i udlandet, og det har været essentielt for hans humør at få besøg af sin familie og kæreste.

– De kommer også til at rejse frem og tilbage i fremtiden. De er med til at sætte lidt ro på min hverdag, så jeg kan fokusere på fodbolden, siger han.

Høgsberg fortæller også, at det “ligger i kortene” at hans kæreste flytter til Strasbourg, men flytningen kan trække lidt ud. Det er ikke en nem kabale at få til at gå op, da der ifølge ham er nogle udfordringer forbundet med sprogkulturen i Strasbourg.

– De snakker ikke så godt engelsk hernede, så det er ikke nemt for min kæreste at finde et arbejde. Jeg er selv begyndt til franskundervisning for at forstå sproget bedre.

– Heldigvis foregår det meste på engelsk i klubben, men det er vigtigt for mig også at kunne kommunikere med de yngre spillere, forklarer han.

Høgsberg har ud over hjælp fra familien også fået støtte ved at sparre med landsholdskollega Pierre-Emile Højbjerg, inden aftalen med Strasbourg faldt på plads.

Det handlede ifølge Høgsberg om, hvordan skiftet til Frankrig ville være, og hvordan ligaen ville passe til ham.

– Jeg snakkede en del med Pierre inden mit skifte. Der fik jeg brugt ham som en, jeg kunne spejle mig i, og som kunne hjælpe mig lidt på vej, fortæller Høgsberg, som tilføjer, at han selv håber at kunne lære fra sig på den måde en dag.

Han fortæller samtidig, at der på trods af de hårde dele ved at vænne sig til udlandet er fordele ved det mere ensomme liv.

– Når der ikke er nogen mennesker derhjemme og ingen stemmer, men kun lyden af et knirkende gulv og en elkedel, der koger, så betyder det, at jeg ofte bliver i klubben i lidt ekstra tid.

– Jeg tror, det er en god ting i sidste ende, fordi jeg får et bedre forhold til mine holdkammerater, siger Høgsberg og understreger, at han har det godt i sin nye klub, hvor der også er en ansat til at hjælpe spillerne med praktiske gøremål.

Høgsberg blev for første gang udtaget til A-landsholdet i marts. Han og de resterende landsholdsspillere spiller torsdag mod Belarus og søndag mod Grækenland.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Harry Kane i choktransfer?

Superliga-klub tæt på FCK’er

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

FC København-farvel rykker nærmere

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Brasilien – Japan

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Hård dom over Kvistgaarden

Tyskland – Paraguay

Spændende melding

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Holland – Marokko

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Tæt på kæmpetransfer