Højbjerg roser brandvarm Greenwood

Mason Greenwood har fået en forrygende start i Marseille, og den tidligere Manchester United-profil får nu ros af sin holdkammerat Pierre-Emile Højbjerg.



Han leverede et par fremragende præstationer for Danmark i sidste uge, og også på klubplan går tingene i øjeblikket rigtigt godt for Pierre-Emile Højbjerg. 

Den sydfranske klub ligger på førstepladsen i Ligue 1 efter dagens 2-0-sejr over Nice, og Marseille er nu oppe på 10 point efter fire spillerunder. 

I de tre første spillerunder var det den tidligere Manchester United-profil Mason Greenwood, der løb med det meste af opmærksomheden i Marseilles kampe, da den 22-årige englænder scorede hele fem mål. 

Og forud for dagens Nice-kamp var Pierre-Emile Højbjerg da også klar med ros til Mason Greenwood, omend danskeren også opfordrer englænderen til at beholde fødderne på jorden. 

– Mason er allerede begyndt at vise sit værd i Marseille. Han har gjort det godt. Men det er vigtigt at holde dampen oppe og fortsætte med at arbejde. Jeg behøver ikke at sige så meget om Mason, for han har så mange kvaliteter. Jeg ønsker bare, at han skal fortsætte med at gøre det godt. Jeg bryder mig ikke rigtigt om at tale om en stjerne eller den bedste spiller.

– Det er vigtigt at bevare fokus, og det skal han gøre, for vi ved alle, hvor vigtigt han er for os. Han er vellidt i omklædningsrummet. Han skal fortsætte med at arbejde godt og hjælpe holdet hver eneste uge. Hvis han ikke scorer, gør det ikke noget, men han skal fortsætte med at arbejde godt for holdet og gøre tingene seriøst hver dag, lyder det ifølge RMC Sport fra Pierre-Emile Højbjerg. 

Mason Greenwood blev i januar 2022 anklaget for voldtægt og overfald og blev derefter suspenderet i Manchester United, indtil han i sommeren 2023 blev udlejet til spanske Getafe.

I sommer blev englænderen så købt af Marseille, hvor han altså har fået en yderst succesfuld start. 

Anklagerne mod Mason Greenwood blev droppet i februar 2023. 





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Officielt: FC København sælger stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Supercomputer: De vinder Superligaen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Vejle dummer sig i premieren mod AB



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen