Højbjerg roser brandvarm Greenwood

Mason Greenwood har fået en forrygende start i Marseille, og den tidligere Manchester United-profil får nu ros af sin holdkammerat Pierre-Emile Højbjerg.



Han leverede et par fremragende præstationer for Danmark i sidste uge, og også på klubplan går tingene i øjeblikket rigtigt godt for Pierre-Emile Højbjerg. 

Den sydfranske klub ligger på førstepladsen i Ligue 1 efter dagens 2-0-sejr over Nice, og Marseille er nu oppe på 10 point efter fire spillerunder. 

I de tre første spillerunder var det den tidligere Manchester United-profil Mason Greenwood, der løb med det meste af opmærksomheden i Marseilles kampe, da den 22-årige englænder scorede hele fem mål. 

Og forud for dagens Nice-kamp var Pierre-Emile Højbjerg da også klar med ros til Mason Greenwood, omend danskeren også opfordrer englænderen til at beholde fødderne på jorden. 

– Mason er allerede begyndt at vise sit værd i Marseille. Han har gjort det godt. Men det er vigtigt at holde dampen oppe og fortsætte med at arbejde. Jeg behøver ikke at sige så meget om Mason, for han har så mange kvaliteter. Jeg ønsker bare, at han skal fortsætte med at gøre det godt. Jeg bryder mig ikke rigtigt om at tale om en stjerne eller den bedste spiller.

– Det er vigtigt at bevare fokus, og det skal han gøre, for vi ved alle, hvor vigtigt han er for os. Han er vellidt i omklædningsrummet. Han skal fortsætte med at arbejde godt og hjælpe holdet hver eneste uge. Hvis han ikke scorer, gør det ikke noget, men han skal fortsætte med at arbejde godt for holdet og gøre tingene seriøst hver dag, lyder det ifølge RMC Sport fra Pierre-Emile Højbjerg. 

Mason Greenwood blev i januar 2022 anklaget for voldtægt og overfald og blev derefter suspenderet i Manchester United, indtil han i sommeren 2023 blev udlejet til spanske Getafe.

I sommer blev englænderen så købt af Marseille, hvor han altså har fået en yderst succesfuld start. 

Anklagerne mod Mason Greenwood blev droppet i februar 2023. 





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tordner mod VM-træner

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Interessant melding om VM-profil

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Vil smadre transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Superliga-boss med spændende transfermelding

‘Det største tilbageslag i min karriere’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Holland – Sverige

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Tyrkiet – Paraguay

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Jonas Lössl stopper karrieren

USA – Australien

Tyskland – Elfenbenskysten

Viaplay med stor AGF-nyhed

Flere Superliga-kamp rykkes

Vigtigt nyt for ‘AC’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’