Han leverede et par fremragende præstationer for Danmark i sidste uge, og også på klubplan går tingene i øjeblikket rigtigt godt for Pierre-Emile Højbjerg.
Den sydfranske klub ligger på førstepladsen i Ligue 1 efter dagens 2-0-sejr over Nice, og Marseille er nu oppe på 10 point efter fire spillerunder.
I de tre første spillerunder var det den tidligere Manchester United-profil Mason Greenwood, der løb med det meste af opmærksomheden i Marseilles kampe, da den 22-årige englænder scorede hele fem mål.
Og forud for dagens Nice-kamp var Pierre-Emile Højbjerg da også klar med ros til Mason Greenwood, omend danskeren også opfordrer englænderen til at beholde fødderne på jorden.
– Mason er allerede begyndt at vise sit værd i Marseille. Han har gjort det godt. Men det er vigtigt at holde dampen oppe og fortsætte med at arbejde. Jeg behøver ikke at sige så meget om Mason, for han har så mange kvaliteter. Jeg ønsker bare, at han skal fortsætte med at gøre det godt. Jeg bryder mig ikke rigtigt om at tale om en stjerne eller den bedste spiller.
– Det er vigtigt at bevare fokus, og det skal han gøre, for vi ved alle, hvor vigtigt han er for os. Han er vellidt i omklædningsrummet. Han skal fortsætte med at arbejde godt og hjælpe holdet hver eneste uge. Hvis han ikke scorer, gør det ikke noget, men han skal fortsætte med at arbejde godt for holdet og gøre tingene seriøst hver dag, lyder det ifølge RMC Sport fra Pierre-Emile Højbjerg.
Mason Greenwood blev i januar 2022 anklaget for voldtægt og overfald og blev derefter suspenderet i Manchester United, indtil han i sommeren 2023 blev udlejet til spanske Getafe.
I sommer blev englænderen så købt af Marseille, hvor han altså har fået en yderst succesfuld start.
Anklagerne mod Mason Greenwood blev droppet i februar 2023.
LIVE
LIVE: FC København-talent målamok
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Færdig i Real Madrid
TOPNYHED