VIBORG (Tipsbladet): Selv om det er skønt at træne fodbold igen for en flok veloplagte Superliga-spillere efter et par dage med fysiske tests og frostvejr, er der ikke meget Middelhavsstemning over Viborgs træningsanlæg og kunstgræsbane en januardag.
En af de få i Superliga-klubben med ballast til at tale om livet ved solbeskinnede kyster i Sydfrankrig er VFF’s cheftræner Jakob Poulsen, der boede i Monaco fra sommeren 2012 og halvandet år frem.
I sommeren 2013 røg den daværende midtbanespiller af førsteholdet, da man rykkede op i Ligue 1 og havde råd til superstjerner som João Moutinho og Radamel Falcao, men det tager ikke glansen af livet i den sydfranske enklave, da Tipsbladet spørger Poulsen ind til, hvad den unge danske forward Mika Bierith kan forvente efter skiftet fra Sturm Graz til AS Monaco.
– Det er lidt en anden transfer, han laver derned, end den jeg lavede, hvor jeg skiftede fra fra Midtjylland for ikke ret mange penge til en tilværelse i den næstbedste række. Der kommer han ind nu for rigtig mange penge og en tilværelse i toppen af Ligue 1, siger Jakob Poulsen med et bredt smil.
– At være professionel fodboldspiller, leve det drømmeliv, man har, og så ovenikøbet bo i Monaco, det er virkelig et lækkert liv.
– Der er dejligt klima, du bor flot et sted, hvor ja, det koster penge, men det har du råd til som professionel fodboldspiller, så det er ikke et issue. Der er så mange lækre steder omkring dig i Frankrig og Italien. Det er bare et lækkert sted. Alt spiller, der er ingen kriminalitet. Og så er det jo en fed klub. De har samme ejer, som da jeg var der, spiller i Top 3 næsten hvert år, siger Jakob Poulsen til Tipsbladet.
Nærværende Tipsbladet-skribent har været på AS Monacos træningsanlæg ved den lille by La Turbie i bakkerne over selve Monaco og beundret såvel udsigten over Middelhavet over den klippeafsats, hvor træningsanlægget ligger, som Radamel Falcaos blankpolerede racerbil.
Monaco-ejer Dimitrij Rybolovlev er mangemilliardær med baggrund i branchen for kunstgødning i Rusland og holder sig stadig oven vande som fodboldinvestor i Monaco trods sanktionerne mod mange af hans oligark-kolleger fra Rusland.

Udsigten over Monaco oppe fra La Turbie et kort stykke fra AS Monacos træningsanlæg.
Så der er penge til, stort set, det hele i AS Monaco, og det er fodboldmæssigt en suveræn oplevelse, der venter Mika Bierith, forudser Jakob Poulsen.
– Træningsanlægget er helt nyt sammenlignet med da jeg var der. Dengang kunne du se ud over Middelhavet deroppe fra bakken over byen, mens selve bygningerne var gamle og slidte. Nu er det hele bare nyt og lækkert i stedet, så det hele er endnu vildere. Det er et skifte, han nok skal blive glad for, hvis ellers han får lov at spille, siger Jakob Poulsen om angriberens skifte til den stærke Ligue 1.
– Det er enormt dygtige spillere individuelt, hvor det taktiske måske ikke altid har været på højeste niveau. Det er så ved at blive bedre og bedre med trænere som Roberto De Zerbi [Marseille] og Luis Enrique [Paris Saint-Germain], der kommer med nye input, så Ligue 1 udvikler sig, præcis som Premier League har gjort de seneste 20 år. Det er bare et fedt sted, og jeg forstår godt, han har sagt ja. Hvis han havde ringet og spurgt, havde jeg anbefalet det på det varmeste, siger Jakob Poulsen.
Mika Bierith er røget til AS Monaco i en handel til en potentiel værdi på over 100 millioner kroner.
Angriberen skiftede til Sturm Graz for et lille halvt år siden fra Arsenal for omkring 35 millioner kroner.
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
MEDIE
Rigtig dårlig melding
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
Her kan du se Villarreal mod FC København
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
Pogba investerer i kamelvæddeløb
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
NYHEDER
Dansk stjerne kan vinde stor pris
TOPNYHED