Kylian Mbappé i modvind: Hvad helvede laver du?

Kylian Mbappé er nu blevet kritiseret af den tidligere franske verdensmester Franck Lebouef.



Paris Saint-Germain lykkedes med at beholde Kylian Mbappé denne sommer, men den franske superstjerne har tilsyneladende skabt problemer i parisernes spillertrup på det seneste. 

Siden weekendens 5-2-sejr over Montpellier har der således været historier om, at Mbappé skulle være kommet på kant med Neymar, idet brasilianeren tog et straffespark, som franskmanden krævede at tage, selvom han tidligere i opgøret havde brændt fra pletten. 

Mbappé langede angiveligt også ud efter Lionel Messi i opgøret, hvilket efterfølgende fik Manchester United-legenden Wayne Rooney til at anklage franskmanden for at have 'verdens største ego'. Heller ikke den tidligere franske verdensmester Franck Lebouef er imponeret over Mbappés adfærd på det seneste. 

– Hvis jeg var Christophe Galtier, så ville jeg efter kampen havde sagt: 'Kylian, jeg elsker dig, men hvad helvede laver du? Det er sidste gang, du gør det her. Jeg er ligeglad med, om du er holdets stjerne, du kan ikke gøre sådan noget'. Det er en skam. Jeg er pinligt berørt over det, for jeg beundrer ham, men jeg forstår det ikke, lyder det således, ifølge Sport Bild, fra Franck Leboeuf. 

– Han er en rollemodel for unge mennesker. Det ved han godt, og han burde aldrig have gjort det. Den var aldrig gået i halvfemserne. Hvis jeg havde gjort sådan noget, så var folk kommet op til mig og sagt: 'Hvem tror du, at du er? Det er ligegyldigt, om du har vundet VM. Vi er Chelsea. Spil, hold kæft og løb!' Det burde Marquinhos have gjort. Han burde have sagt til Kylian 'Hvad har du gang i? Næste gang går vi ind i omklædningsrummet, og så fortæller jeg dig, hvordan vi gør tingene'. 

Udover de førnævnte episoder har Kylian Mbappé også fået en kritik for en situation i weekendens kamp, hvor franskmanden stoppede sit løb og opgivende begyndte at traske i en helt anden retning, da han ikke modtog bolden under et kontraangreb. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby henter Alexander Drexel

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Nu melder Christian Eriksen ud

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Røven i klaskehøjde: De vinder VM

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: USA – Paraguay

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United