Paris Saint-Germain lykkedes med at beholde Kylian Mbappé denne sommer, men den franske superstjerne har tilsyneladende skabt problemer i parisernes spillertrup på det seneste.
Siden weekendens 5-2-sejr over Montpellier har der således været historier om, at Mbappé skulle være kommet på kant med Neymar, idet brasilianeren tog et straffespark, som franskmanden krævede at tage, selvom han tidligere i opgøret havde brændt fra pletten.
Mbappé langede angiveligt også ud efter Lionel Messi i opgøret, hvilket efterfølgende fik Manchester United-legenden Wayne Rooney til at anklage franskmanden for at have 'verdens største ego'. Heller ikke den tidligere franske verdensmester Franck Lebouef er imponeret over Mbappés adfærd på det seneste.
– Hvis jeg var Christophe Galtier, så ville jeg efter kampen havde sagt: 'Kylian, jeg elsker dig, men hvad helvede laver du? Det er sidste gang, du gør det her. Jeg er ligeglad med, om du er holdets stjerne, du kan ikke gøre sådan noget'. Det er en skam. Jeg er pinligt berørt over det, for jeg beundrer ham, men jeg forstår det ikke, lyder det således, ifølge Sport Bild, fra Franck Leboeuf.
– Han er en rollemodel for unge mennesker. Det ved han godt, og han burde aldrig have gjort det. Den var aldrig gået i halvfemserne. Hvis jeg havde gjort sådan noget, så var folk kommet op til mig og sagt: 'Hvem tror du, at du er? Det er ligegyldigt, om du har vundet VM. Vi er Chelsea. Spil, hold kæft og løb!' Det burde Marquinhos have gjort. Han burde have sagt til Kylian 'Hvad har du gang i? Næste gang går vi ind i omklædningsrummet, og så fortæller jeg dig, hvordan vi gør tingene'.
Udover de førnævnte episoder har Kylian Mbappé også fået en kritik for en situation i weekendens kamp, hvor franskmanden stoppede sit løb og opgivende begyndte at traske i en helt anden retning, da han ikke modtog bolden under et kontraangreb.
Kylian Mbappé y su enojo con Neymar por cobrar un penal en el triunfo del Paris Saint-Germain ante Montpellier; el francés quería tirarlo porque minutos antes había fallado otro, pero al final, el brasileño se negó, lo pateó y lo anotó #PSG #Mbappe #Neymar pic.twitter.com/2Q0TGekDqg
— Futbol League Press (@FutboLPress_) August 15, 2022
LIVE
TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
NYHEDER
Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
TOPNYHED