Mbappés valg: Barca og PL skal være dødsensangste

Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen mener, at Real Madrid bliver favorit til Champions League i de næste ti år, hvis de som forventet får Mbappe på holdet.



Kylian Mbappe meldte fredag aften ud – i pausen mellem OB og Lyngbys Superligakamp pudsigt nok – at han forlader Paris Saint Germain. Det kommer ikke som den store overraskelse, da han i sommer også slog fast, at han ikke ville forlænge sin kontrakt med klubben, som udløber efter denne sæson.

Det står også ret klart for Tipsbladets kommentator, hvor han skal spille henne i næste sæson. 

– Han ender jo i Real Madrid. Det kan godt være, det først kommer ud efter CL-finalen, men det skifte blev jo telegraferet for flere år siden, uanset Mbappé måske fortrød i første omgang, siger han og fortsætter:

– Real Madrid med Mbappé, Vinícius Junior og Rodrygo – det er en ren Playstation-formation. Jeg ville virkelig være bange, hvis jeg var FC Barcelona med det alderdomshjem af en startopstilling, eller en Premier League-klub, det vil vinde Champions League. Hvis Real bare bruger indersiden af hovedet en smule, er de favorit til La Liga og Champions League de næste ti år med Kylian Mbappé som den helt store stjerne, lyder det fra Thøgersen.

Det er desuden et skifte, som kommer Mbappé til gode efter snart syv år i klubben efter han ankom fra Monaco for omkring 1,3 milliarder kroner.

– Jeg synes, Mbappé spildte tiden i Paris. Han var der på grund af Qatars endeløse ressourcer og den enorme politiske indflydelse, man har, hvor selv premierministre har hjulpet til med at holde Mbappé i Paris, fortæller han og tilføjer: 

– Jeg siger ikke, Florentino Pérez er fejlfri, faktisk det modsatte som hjernen bag Super League. Men i Real Madrid kan Mbappé vinde de største titler, han allerede har med landsholdet, og blive en af fodboldhistoriens helt store navne. Jeg er helt vild med ham, og det bliver Reals fans også, bemærker Tipsbladets kommentator.

Det står desuden klart, at de engelske klubber, som ellers kan kaste om sig med store beløber, ikke har kunne tiltrække ham.

– Premier League får trods alt ikke alt, de peger på. Jeg håber, alle de største har forsøgt – hvis man har gemt sig bag en eller anden snak om kun at ville have helt unge spillere med udviklingspotentiale, bør man nok finde sig noget andet at lave. Men de har næppe haft en chance, og der kan det noget både at kunne betale helt afsindige lønninger, som Real kan, og at være favorit til at vinde en 15. titel i Champions League og Mesterholdenes Turnering, forklarer Troels Bager Thøgersen.

25-årige Kylian Mbappé har indtil videre spillet 306 kampe for PSG, hvor han har lavet 255 mål og 108 assister på tværs af alle turneringer.



Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Jonas Wind er i København

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Griner af AaB-rygte

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Rigmand vild med FC København-aftale

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Stor derby-bøde til FC København

– Det har man nok aldrig set før

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Frank reddet i døende sekunder

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Patrick Da Silva idømt fængsel

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

– Har ikke ubegrænset kredit

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Dybt skuffet og trist

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Froholdt får kæmpe hæder

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

På rov i FC København

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm