Mbappés valg: Barca og PL skal være dødsensangste

Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen mener, at Real Madrid bliver favorit til Champions League i de næste ti år, hvis de som forventet får Mbappe på holdet.



Kylian Mbappe meldte fredag aften ud – i pausen mellem OB og Lyngbys Superligakamp pudsigt nok – at han forlader Paris Saint Germain. Det kommer ikke som den store overraskelse, da han i sommer også slog fast, at han ikke ville forlænge sin kontrakt med klubben, som udløber efter denne sæson.

Det står også ret klart for Tipsbladets kommentator, hvor han skal spille henne i næste sæson. 

– Han ender jo i Real Madrid. Det kan godt være, det først kommer ud efter CL-finalen, men det skifte blev jo telegraferet for flere år siden, uanset Mbappé måske fortrød i første omgang, siger han og fortsætter:

– Real Madrid med Mbappé, Vinícius Junior og Rodrygo – det er en ren Playstation-formation. Jeg ville virkelig være bange, hvis jeg var FC Barcelona med det alderdomshjem af en startopstilling, eller en Premier League-klub, det vil vinde Champions League. Hvis Real bare bruger indersiden af hovedet en smule, er de favorit til La Liga og Champions League de næste ti år med Kylian Mbappé som den helt store stjerne, lyder det fra Thøgersen.

Det er desuden et skifte, som kommer Mbappé til gode efter snart syv år i klubben efter han ankom fra Monaco for omkring 1,3 milliarder kroner.

– Jeg synes, Mbappé spildte tiden i Paris. Han var der på grund af Qatars endeløse ressourcer og den enorme politiske indflydelse, man har, hvor selv premierministre har hjulpet til med at holde Mbappé i Paris, fortæller han og tilføjer: 

– Jeg siger ikke, Florentino Pérez er fejlfri, faktisk det modsatte som hjernen bag Super League. Men i Real Madrid kan Mbappé vinde de største titler, han allerede har med landsholdet, og blive en af fodboldhistoriens helt store navne. Jeg er helt vild med ham, og det bliver Reals fans også, bemærker Tipsbladets kommentator.

Det står desuden klart, at de engelske klubber, som ellers kan kaste om sig med store beløber, ikke har kunne tiltrække ham.

– Premier League får trods alt ikke alt, de peger på. Jeg håber, alle de største har forsøgt – hvis man har gemt sig bag en eller anden snak om kun at ville have helt unge spillere med udviklingspotentiale, bør man nok finde sig noget andet at lave. Men de har næppe haft en chance, og der kan det noget både at kunne betale helt afsindige lønninger, som Real kan, og at være favorit til at vinde en 15. titel i Champions League og Mesterholdenes Turnering, forklarer Troels Bager Thøgersen.

25-årige Kylian Mbappé har indtil videre spillet 306 kampe for PSG, hvor han har lavet 255 mål og 108 assister på tværs af alle turneringer.



Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Brøndby straffet – får stor bøde

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

AGF på rov i Hobro IK

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Andreas Christensen i chokskifte?

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Randers FC – OB

“Har set ham fra OB få karantæne”

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Lars Friis får ikke stort job

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Vender hjem til AaB

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

– Det havde været en større katastrofe

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp